Francja lepsza od Niemiec; Kroos żegna się z turniejem

Gospodarze awansowali do finału

W drugim półfinale mistrzostw Europy we Francji gospodarze wygrali z Niemcami 2:0 po dwóch bramkach Antoine'a Griezmanna. Napastnik Atlético Madryt w końcówce pierwszej połowy pokonał Manuela Neuera z rzutu karnego, później zaś wykorzystał jego błąd na przedpolu i w 72. minucie podwyższył prowadzenie. 90 minut w barwach mistrzów świata rozegrał Toni Kroos, który wraz z kolegami z reprezentacji żegna się z turniejem. Naprzeciwko Cristiano Ronaldo i spółki staną Trójkolorowi.

Już przed meczem Niemcy mieli ogromny problem ze skompletowaniem składu. Na urazy narzekali Sami Khedira czy Mario Gómez, którzy wcześniej odgrywali ważne role w układance Joachima Löwa. Do tego za żółte kartki pauzował Mats Hummels. Mimo tego to właśnie nasi sąsiedzi dominowali przez niemal cały mecz. Stwarzali spore zagrożenie pod bramką Llorisa, ale byli nieskuteczni. Nie byłoby przesadą stwierdzenie, że pierwszy gol ustawił mecz. Bezmyślne zachowanie Bastiana Schweinsteigera zakończyło się rzutem karnym i pewną egzekucją przez Antoine'a Griezmanna.

Napastnik Atlético postawił kropkę nad i w 72. minucie. Błąd po wrzutce Paula Pogby popełnił Manuel Neuer, a tylko na to czekał Griezmann i podwyższył prowadzenie. Niemcy zaczęli atakować jeszcze bardziej zaciekle, stwarzali jeszcze więcej okazji i robili jeszcze większe zamieszanie pod bramką Hugo Llorisa, ale byli nieskuteczni. Dobrze z rozgrywaniem radził sobie Toni Kroos, ale jego partnerzy nie byli dziś w dobrej dyspozycji. Francja była skuteczna i dzięki temu wygrała. Trudno jednak mówić o niesprawiedliwości. Rzut karny może budzić jakieś kontrowersje, jednak przede wszystkim dziś wygrała drużyna, która potrafiła pokonać bramkarza rywali.

Niemcy – Francja 0:2 (0:1)
0:1 Griezmann 45'+2 (rzut karny)
0:2 Griezmann 72'

Niemcy: Neuer; Kimmich, Boateng (61' Mustafi), Höwedes, Hector; Can (67' Götze), Kroos, Schweinsteiger (79' Sané), Özil, Draxler; Müller.

Francja: Lloris; Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra; Pogba, Matuidi; Sissoko, Griezmann (92' Cabaye), Payet (71' Kanté); Giroud (78' Gignac).