Powrót Króla

Dwa gole i asysta Cristiano

Portugalia zremisowała z Węgrami 3:3 i zajęła drugie miejsce w grupie F. Kapitalny mecz rozegrał Cristiano Ronaldo, który strzelił dwie bramki i zaliczył asystę. Od pierwszej do ostatniej minuty na murawie przebywał też Pepe. W drugim meczu Islandczycy wygrali z Austrią 2:1. Oznacza to, że do dalszej fazy z pierwszego miejsca awansowali Węgrzy, z drugiego Islandczycy, a z trzeciego Portugalczycy.

Portugalczycy słabo rozpoczęli pierwszą połowę i przez pierwsze minuty w żaden sposób nie potrafili zagrozić defensywie Węgrów. Brakowało pomysłu, jak przedrzeć się bliżej bramki Gábora Király'ego, poza dośrodkowaniami ze stałych fragmentów gry. Kiedy wszyscy czekali, aż Cristiano i spółka stworzą w końcu jakąś sensowną akcję, sprawy w swoje ręce, a raczej nogi, wziął Zoltán Gera. Pomocnik Ferencvárosi przyjął piłkę na klatkę piersiową i z ponad dwudziestu metrów uderzył z woleja tak, że Rui Patrício musiałby mierzyć ponad dwa metry, by mieć szansę na obronę tego strzału. Po dwudziestu minutach sensacja zaczęła wisieć w powietrzu. Seleção das Quinas przebudziła się dopiero po pół godzinie, gdy z wolnego uderzał Ronaldo, ale Király sparował piłkę na rzut rożny. Pod koniec pierwszej połowy kapitalne podanie Cristiano wykorzystał Nani i Portugalczycy odzyskali nadzieję na wygraną.

Drugą połowę od mocnego uderzenia rozpoczęli Węgrzy. Już w 47. minucie Balázs Dzsudzsák uderzył z rzutu wolnego, a piłka odbiła się od muru i zupełnie zmyliła Rui Patrício. Na ten moment Portugalczycy mogli już pakować walizki i wracać do Lizbony. Kilka chwil później gwóźdź do trumny mógł wbić Gergő Lovrencsics, ale strzelił obok bramki i zaczął się szalony mecz. Po chwili fenomenalną bramkę piętką strzelił Cristiano. I kiedy wydawało się, że Portugalczycy ruszą po wygraną, znów do siatki trafił Dzsudzsák, a podopieczni Fernando Santos ponownie znaleźli się poza turniejem. Po ponad godzinie gry znów wszystko się odwróciło. I znów za sprawą Cristiano, który strzałem głową doprowadził do remisu. Szalony mecz trwał jednak dalej, bo kilka chwil później Adam Szalai trafił w słupek. Na piętnaście minut przed końcem CR7 mógł ustrzelić hattricka, ale po uderzeniu z woleja piłka odbiła się od murawy i przeleciała nad poprzeczką. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i najbardziej pasjonujący mecz tych mistrzostw dobiegł końca.