/ własne, eurobasket2015.org

Hiszpańscy koszykarze rozpoczęli od porażki

Lepsza okazała się Serbia

Koszykarska reprezentacja Hiszpanii zawiodła oczekiwania kibiców i zainicjowała tegoroczny EuroBasket od przegranej. Serbia, ich pierwszy rywal, zaprezentowała koszykówkę lepiej zorganizowaną i skuteczniejszą, co w drugiej połowie zagwarantowało jej przejęcie prowadzenia i w konsekwencji – zwycięstwo (70:80). Hiszpania nie poradziła sobie zwłaszcza w działaniach obronnych. Próbowała powalczyć o doprowadzenie do remisu, lecz Serbowie odebrali jej nadzieję celnymi rzutami zza obwodu. Rewelacyjnie spisał się Nemanja Bjelica, autor 24 punktów i 10 zbiórek.

Wśród madryckich koszykarzy najlepiej zaprezentowali się Rudy Fernández (10 punktów, 4 zbiórki, 3 asysty) i Felipe Reyes (13 punktów, 3 zbiórki i przechwyt). Pozostała część grupy nie wyróżniła się na tle kolegów. Sergio Llull zaliczył 6 punktów i 6 asyst, natomiast Sergio Rodríguez 2 punkty i 2 asysty. Guillermo Hernangómez pojawił się na parkiecie na niecałe dwie minuty i zdołał zdobyć dwa punkty, po efektownym podaniu Rudy'ego.

70 – Hiszpania (21+15+16+18): Rodríguez (2), Llull (6), Fernández (10), Mirotić (10), Gasol (16) – Hernangómez (2), Ribas (11), Reyes (13), Claver (-), San Emeterio (-), Vives (-).

80 – Serbia (11+23+28+18): Teodosić (12), Marković (5), Kalinić (4), Bjelica (24), Kuzmić (-) – Simonović (-), Bogdanović (8), Nedović (14), Milosavljević (2), Raduljica (4), Erceg (7).

Skrót spotkania | Statystyki

Równie trudną przeprawę ma za sobą reprezentacja Litwy, rywalizująca w pierwszej kolejce z Ukrainą. Przeciwnicy zdołali odrobić kilkanaście punktów straty i w ostatniej kwarcie przejąć prowadzenie. Litwini ostatecznie wygrali, ale różnicą zaledwie jednego punktu (69:68).

Jonas Mačiulis spędził na parkiecie najwięcej minut z całej drużyny. Zakończył mecz z 11 punktami, 3 zbiórkami i 3 przechwytami na koncie. Co więcej, koszykarz madryckiego składu zdobył ostatnie dwa punkty meczu, na wagę zwycięstwa.

69 – Litwa (19+14+17+19): Kalnietis (3), Seibutis (8), Mačiulis (11), Jankūnas (22), Valančiūnas (19) – Sabonis (-), Javtokas (2), Kuzminskas (1), Milaknis (-), Lekavičius (3).

68 – Ukraina (12+14+19+23): Randle (12), Pustozvonov (5), Fesenko (19), Korniyenko (8), Lypovyy (-) – Mishula (13), Lukashov (2), Sizov (-), Tymofeyenko (2), Zaytsev (7), Pustovyi (-).