Cenne zwycięstwo w Santiago de Compostela

Koszykarze pokonali Obradoiro

Koszykarze Realu Madryt wywieźli bardzo ważne zwycięstwo z trudnego terenu. Nie zagrali rewelacyjnie, ale pokonali graczy Rio Natura Monbus Obradoiro dość pewnie, różnicą dziewięciu punktów (76:85). Dzięki porażce Unicajy z Saragossą, drużyna Pabla Lasa umocniła się na pozycji lidera Ligi Endesa.

Gospodarze starali się zaskoczyć rywali bardzo intensywną obroną. Wybijali ich z rytmu, nierzadko podwajali i uniemożliwiali im płynne przeprowadzanie ataków. Królewscy szybko ostudzili ich zapał, w czym największą rolę odegrała skuteczność Gustava Ayóna, który w dziesięć minut uzbierał dwanaście punktów. Pomogły również celne rzuty trzypunktowe, dzięki którym udało się uformować pierwszą przewagę (17:25).

Obradoiro wróciło do agresywnej gry w drugiej kwarcie, nie pozwalając przyjezdnym na zbyt pewne prowadzenie i zmuszając ich do wysiłku. Madryt zaczął szukać gry kombinacyjnej, a po niepowodzeniach częściej decydował się na akcje indywidualne. Zdobył niemal dwa razy mniej punktów niż w kwarcie poprzedniej, a do tego zawodził w obronie. Schodził na przerwę już z tylko trzema punktami różnicy (35:38).

Miejscowi nie potrafili wykorzystać słabszej dyspozycji przeciwników. Doprowadzili do wyrównania, ale zaraz potem ulegli świetnej obronie madrytczyków i znakomitej skuteczności Jaycee’ego Carrolla, wracającego do gry po kontuzji kostki. Amerykanin nie po raz pierwszy w tym sezonie przejął inicjatywę i w ciągu kilku minut zdobył dla zespołu dwanaście punktów (47:65). Spotkanie można było już uznać za zakończone. Solidna przewaga pozwoliła Realowi Madryt na spokojną końcówkę i utrzymanie prowadzenia.

76 – Rio Natura Monbus Obradoiro (17+18+12+29): Luz (-), Corbacho (6), Waczyński (15), Kleber (11), Triguero (12) – Miller (6), Pumprla (4), Cárdenas (3), Giannopoulos (5), Pozas (8), Chagoyen (-), Nankivil (6).

85 – Real Madryt (25+13+27+20): Campazzo (-), Llull (8), Rivers (8), Reyes (8), Ayón (18) – Nocioni (9), Mačiulis (2), Rodríguez (9), Doncić (1), Carroll (14), Bourousis (3), Slaughter (5).