Real traci punkty w Baskonii

O Ligę coraz trudniej

Real Madryt przegrał w meczu 26. kolejki Ligi 1:0 w Bilbao z Athletikiem. Autorem jedynego trafienia w spotkaniu jest Aduriz. Gospodarze postawili Królewskim bardzo twarde warunki i jak widać po wyniku końcowym – opłaciło im się to. Realowi zaś brakowało przede wszystkim klarownych sytuacji i odrobiny szczęścia.

Już przed meczem wiadomym było, że gra w Bilbao, mimo nowego stadionu, będzie toczyć się w ten sam sposób co zawsze. Gospodarze będą grać twardo, będą wkładać wszystkie swoje siły w odpowiednią obronę własnej bramki i nie będą bać się zaatakować. I tak też było od początku meczu, mimo że to Real miał optyczną przewagę, nie potrafił stworzyć sobie dobrych sytuacji przy świetnie grającej defensywie rywali. Rojiblancos zaś czekali na kontry. Wreszcie piłkę w pole karne Królewskich znakomicie dośrodkował Mikel Rico, zaś Aduriz nie dał większych szans Casillasowi, oddając wyśmienity strzał głową.

W pierwszej połowie obraz gry już się nie zmienił, ale kibice Królewskich wciąż mieli nadzieję, że coś zmieni się po przerwie. I rzeczywiście, podopieczni Ancelottiego wyszli na drugą połowę z większą werwą, byli bliżej pola karnego i byli też bardziej niebezpieczni. Mimo to najgroźniej było po sprytnym strzale z niemalże połowy boiska oddanym przez Bale'a, gospodarzy uratowała wtedy tylko konstrukcja bramkowa. Uratowała i pozwoliła zatrzymać trzy punkty, bo same starania nie wystarczyły, a mecz zakończył się takim samym rezultatem jak pierwsza odsłona gry.

Nikomu nie trzeba oczywiście tłumaczyć, że wynik wywieziony z Baskonii bardzo komplikuje Realowi sprawy w Lidze. Nie pociesza to, że w Bilbao zawsze grało się trudno, a trzy punkty przywożone do Kastylii stanowiły na ogół okaz rzadki. Zespół miał się dźwignąć, ale stagnacja trwa i choć ostateczny triumf w Lidze nie jest nierealny, to na pewno mniej namacalny niż jeszcze miesiąc temu.

Athletic Bilbao – Real Madryt 1:0 (1:0)
1:0 26' Aduriz (asysta: Mikel Rico)

Athletic Bilbao: Iraizoz; Iraola, Balenziaga, Etxeita, Gurpegi; Beńat, Mikel Rico, De Marcos, Muniain (64' Susaeta); Aduriz, Williams (74' Guillermo).

Real Madryt: Casillas; Carvajal, Varane, Pepe, Marcelo; Kroos (76' Lucas Silva), Illarra (71' Jesé), Isco; Bale, Cristiano, Benzema (80' Chicharito).