Advertisement
Menu
/ as.com

Kraków na łamach AS'a

W hiszpańskim <i>AS'ie</i> ukazał się artykuł o Krakowie opowiadający o czasach niemieckiej okupacji.

Na łamach hiszpańskiego AS'a ukazał się ciekawy artykuł pt.: "Wisła przeżyła horror Aushwitzu". Oto co możemy tam przeczytać:

Spacerować po ulicach Krakowa to jakby odbywać podróż po niedawnej jeszcze Historii. Wyglądają one jak obrazki z "Listy Schindlera", jakby przemawiają do turystów, którzy zwiedzają żydowskie getto umiejscowione kiedyś w centrum Krakowa. Kraków przede wszystkim jest ośrodkiem kulturalnym i religijnym, rozbudza emocje i pamięc o cierpieniu. Tam właśnie Real Madryt w następnym tygodniu zmierzy się z Wisłą, w mieście gdzie żyje 800 tysięcy ludzi. Jedyne 65 kilometrów na zachód od Krakowa znajduje się Auschwitz, miejsce obozu koncentracyjnego, gdzie naziści dopuścili się największych, okrutnych zbrodni podczas II Wojny Światowej. Tam zginęło także siedmiu piłkarzy Wisły Kraków: Jan Cudek, Stefan Lubowiecki, Antoni Lyko, Julian Oleksik, Stefan Reyman, Bronislaw Serafin i Władysław Szumilas. Wszyscy z nich grali w klubie przed rozpoczęciem wojny. Każdego dnia, tak jak inni więźniowie, musieli przekraczać próg wielkiej bramy, nad którą widniało zdanie: "Praca czyni wolnym". Sarkastyczne i mrożące. Himmler, 27 kwietnia 1940 roku zaaranżował plan stworzenia obozu koncentracyjnego z polskimi więźniami jako siła robocza.

Ponad 4 miliony ludzi zostało tu zamordowanych (dane znacznie przesadzone - przyp. B.), dużą część z nich stanowili Żydzi, których Niemcy zamykali w obozie do czasu kiedy stwierdzali, że nie są im dłużej potrzebni. Kiedy ten moment nadchodził komory gazowe i piece krematoryjne były najczęstszymi narzędziami mordu. Teraz Auschwitz zostało przemianowane na przejmujące muzeum, gdzie łóżka i ubrania więźniów zostały nienaruszone. Tak samo jak piece, komory gazowe, ogrodzenie z drutu kolczastego, które miało powstrzymać więźniów od ucieczek. Tysiące ludzie odwiedzają te zabudowania każdego dnia, szczególnie obcokrajowcy. Osobliwe jest to, że robią to Amerykanie, Japończycy, Hiszpanie, Włosi..., lecz bardzo rzadko widuje się Niemców, jak wyjaśnił nam polski taksówkarz.

Kraków jest jedym z europejskich miast ze wspaniałymi religijnymi tradycjami. Było zamieszkałe w części przez Żydów. Podczas wojny krakowskie getto było jednym z najważniejszych. Jego mieszkańcy żyli w nieludzkich warunkach, izolowani drutami kolczastymi od reszty miasta. Podczas niemieckiej okupacji zakazana była gra w piłkę nożną. Aby grać w futbol, udało się stworzyć nieoficjalne mistrzostwa, w konspiracji przed niemieckim okupantem.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!