/ własne, ACB.com

Najlepszy start w historii

Koszykarze wygrali w San Sebastián (65:76)

Szesnaście zwycięstw i żadnej porażki. Koszykarze Realu Madryt są od dnia dzisiejszego autorami najlepszego otwarcia sezonu w historii Ligi Endesa. Los Blancos pokonali Gipuzkoa Basket (65:76) i śmiałym krokiem zmierzają ku perfekcyjnej pierwszej rundzie rozgrywek.

Pojedynek rozpoczął się jednostronnie, od ośmiu punktów z rzędu zdobytych przez madrytczyków. Grający od pierwszej minuty Dontaye Draper pomógł rywalom dwoma stratami, lecz nawet to nie uchroniło ich od kilkunastu punktów straty (12:23). Gdyby tylko odpowiedzieli na dobry pressing zawodników w białych koszulkach równie agresywną postawą, z pewnością wynik byłby bliski stanu równowagi.

Dzięki świetnemu początkowi, zawodnicy Realu Madryt nie musieli zamartwiać się dorobkiem punktowym, toteż skupili siły na obronie, bardzo dobrze realizując prośby trenera. Nie pozwolili na łatwe trafienia. Tak udana defensywa mogła zagwarantować im zwycięstwo już w pierwszej połowie. Niestety, z drugiej strony boiska zabrakło konsekwencji. Sergio Llull, pozbawiony obowiązku kreowania akcji, zabrał się za kończenie akcji ofensywnych i wyręczanie kolegów. Uzbierał osiemnaście punktów, najwięcej wśród wszystkich uczestników tego spotkania.

Różnica dzieląca oba zespoły uparcie utrzymywała się w przedziale od dziesięciu do kilkunastu punktów, nie więcej. Wszyscy sprawiali wrażenie zadowolonych – Gipuzkoa Basket zachowywał szanse na podjęcie walki w końcówce, natomiast Madryt cieszył się prowizorycznym prowadzeniem. Żadna drużyna nie odpuszczała, przez co rywalizacja była dość wyrównana.

Dopiero ostatnia kwarta zweryfikowała oczekiwania gospodarzy. Zabrali się oni za poważne odrabianie strat, burząc solidne szyki stołecznej obrony i zmuszając przeciwników do większej uwagi. Całe szczęście sytuację udało się opanować, dzięki spokojnej i pewnej postawie Sergio Rodrígueza, a także punktom Rudy'ego Fernándeza.

65 – Gipuzkoa Basket (12+16+21+16): Neto (14), Winchester (9), Cortaberría (2), Ramsdell (5), Doblas (16) – Motos (-), Hanley (11), Salgado (8), Olaizola (-).

76 - Real Madryt (23+14+21+18): Draper (6), Llull (18), Fernández (13), Mirotić (6), Bourousis (5) – Reyes (7), Rodríguez (12), Darden (2), Slaughter (3), Mejri (4).