Advertisement
Menu
/ transfermarkt.de, RealMadryt.pl

Czy średnia wieku w Castilli jest zbyt wysoka?

Analiza wieku zawodników

Wyniki Castilli są w nowym sezonie bardzo słabe jak do tej pory, chociaż gra nie wygląda najgorzej. Wśród hiszpańskich dziennikarzy i kibiców przeważa opinia, że winne temu są konieczność budowania zespołu od podstaw i zła polityka transferowa. Zła, jeśli chodzi o czas kupna piłkarzy, gdyż z nowych nabytków tylko Jorge Pulido przepracował z drużyną cały okres przygotowawczy. Były obrońca Atlético Madryt zostawił po sobie dobre wrażenie. Inne wzmocnienia również są obiecujące, szczególnie 19-letni napastnik Antonio Rozzi, lecz Włoch pracuje w Valdebebas dopiero tydzień.

Jednak na naszej stronie pojawiają się często zarzuty dotyczące złej pracy Alberto Torila i nie stawianie na młodych zawodników. Z tego powodu warto przyjrzeć się średniej wieku piłkarzy w klubach Segunda División:

KlubŚrednia wieku
Sabadell29,2
Lugo29
Alcorcón28,7
Alavés28,5
Mirandés28,2
Real Jaén28,2
Girona27,8
Las Palmas27,4
Recreativo27,4
Tenerife27,3
Hércules27,2
Ponferradina27,2
Mallorca27,1
Real Murcia27,1
Saragossa26,9
Numancia26,5
Eibar26,3
Sporting Gijón26
Córdoba26
Deportivo25,6
Castilla21,2
Barcelona B20,1

* - średnia wieku różni się od tej podanej na stronie Transfermarkt.de, ponieważ tam ujęto Henrique, który ostatecznie nie zagra w Castilli

Jak widać, pod względem średniej wieku Castilla zajmuje przedostatnie miejsce w drugiej lidze. Tylko rezerwy Barcelony mają młodszą kadrę. W poprzednich latach również Katalończycy mieli niższą średnią wieku. Jednak przyjrzyjmy się dokładniej piłkarzom, którzy grali w rezerwach obu gigantów od 2010 roku.

Jeśli chodzi o Barcelonę, do pierwszego zespołu trafili Oier (bramkarz), Montoya, Bartra (obrońcy), Jonathan dos Santos, Sergi Roberto (pomocnicy), Tello, Cuenca (napastnicy). Oczywiście byli też inni świetni zawodnicy, którzy obecnie grają w innych europejskich klubach. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat do kadry pierwszej drużyny wskoczyło siedmiu piłkarzy.

W Realu Madryt sytuacja wygląda następująco. Z Castilli do pierwszego zespołu przeszli: Jesús, Daniel Carvajal, Nacho, Casemiro, Jesé i Morata. Sześciu graczy, którzy w ciągu ostatnich trzech lat walczyli w barwach rezerw. W tym przypadku również wielu zawodników zasiliło szeregi innych zespołów w Europie.

Barcelona B bardzo dobrze sobie radzi w Segunda División i utrzymuje młodą kadrę. Królewscy krócej występują na tym poziomie ligowym. Wziąłem pod uwagę ostatnie trzy lata, gdyż właśnie w 2010 roku Barça B pod wodzą Luisa Enrique awansowała do drugiej ligi. Nie chodzi tutaj o rozstrzygnięcie kwestii, która drużyna rezerw jest lepsza. Giganci hiszpańskiej piłki muszą radzić sobie z połączeniem dwóch celów: utrzymania się w Segunda División i wprowadzania młodych zawodników do gry. Jak widać w powyższym zestawieniu, oba kluby realizują je w dosyć podobny sposób. Taka polityka w obu przypadkach zaowocowała podobną liczbą piłkarzy, którzy awansowali do pierwszego zespołu.

W przypadku Realu Madryt sytuacja jest o tyle bardziej skomplikowana, że ewentualny spadek Castilli spowoduje degradację Realu Madryt C do Tercera División. Trzeci zespół Królewskich dysponuje kadrą ze średnią wieku 20,1 lat, co również daje przedostatnie miejsce w zestawieniu. Tylko rezerwy Atlético Madryt mają nieznacznie młodszy zespół. Rezerwy Athleticu, Realu Sociedad, Getafe, Las Palmas mają drużyny starsze. Biorąc pod uwagę wszystkie cztery grupy Segunda División B młodszą kadrę niż Królewscy mają Celta Vigo i Sevilla, natomiast Sporting Gijón, Córdoba, Granada, Almería, Villarreal, Valencia, Elche i Levante mają nieco starsze zespoły. Jednak nigdy średnia wieku nie przekracza 22 lat. Jaki z tego wniosek? Polityka dotycząca drużyn rezerw jest podobna w całej Hiszpanii, więc krytyka Castilli pod tym względem jest bezpodstawna, a odpowiedź na pytanie z tytułu brzmi: „Nie, nie jest zbyt wysoka”.

Pojawiły się także zarzuty względem Alberto Torila o nie włączenie do kadry Raúla de Tomása. Jest to napastnik z pewnością utalentowany, ale też podatny na kontuzję i różnego rodzaju zachowania dalekie od profesjonalnych (spóźnienia na treningi czy nawet bójka z kolegą z zespołu). Przez to Hiszpan stracił część poprzedniego sezonu i już dwa spotkania w obecnym. Jednak jeśli zacznie prezentować się bardzo dobrze, Toril da mu szansę. Przykładem jest choćby Lucas Torró. Jednak gdy Raúl nie poradzi sobie w Segunda División B, czy wówczas byłby wzmocnieniem linii ataku Castilli?

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!