/ Leszczu

Podsumowanie 15. kolejki Primera División

Pięć goli Falcao, Messi wyprzedza Müllera

Pięć goli kolumbijskiego cracka, udany debiut Valverde, skuteczny pościg Messiego za Müllerem i nieskuteczny pościg Betisu za Barceloną. Te i pozostałe wydarzenia z hiszpańskich boisk w podsumowaniu 15. kolejki.

RCD Espanyol 2–2 Sevilla FC
Verdu 13' k., Simão 60' – Rakitić 24' k., Negredo 90'

Rzadko kiedy w Hiszpanii zdarza się kolejka, po której nie można powiedzieć złego słowa o arbitrach. Podobnie było tym razem. Muniz Fernández zaliczył kolejne tragiczne zawody w swojej karierze i wypaczył wynik kolejnego meczu. Aczkolwiek nie można powiedzieć, że faworyzował którąś z drużyn. Najpierw podyktował karnego z kapelusza dla Sevilli, ale kilka minut później niesłusznie wyrzucił z boiska Reyesa. O tym, że nie potrafił zapanować nad wydarzeniami na boisku najlepiej świadczy liczba zółtych kartkę jaką pokazał – 10. Żeby nie pastwić się tylko nad arbitrem, to trzeba też wspomnieć o dwóch kluczowych zawodnikach tego meczu, którzy na boisku pojawili się dopiero w drugiej połowie. Najpierw weteran hiszpańskich boisk Simão Sabrosa minutę po pojawieniu się na placu gry dał prowadzenie gospodarzom. A później były madridista Álvaro Negredo wyrównał w ostatniej minucie stan meczu. Javier Aguirre przyznał po spotkaniu, że "Sevilla była zespołem lepszym, ale gra wygląda już lepiej", fanów Espanyolu raczej takie deklaracje nie przekonują, bo ich zespół wciąż pozostaje w strefie spadkowej. W Sewilli nastroje również są ponure, bo to już trzeci mecz z rzędu bez zwycięstwa, ale kibiców cieszy na pewno powrót po kontuzji Negredo.

Skrót meczu

Real Sociedad 1–1 Getafe CF
Martínez 90' – Lafita 86'

Przed tygodniem jedni i drudzy sprawili największe niespodzianki w lidze, a teraz przyszło im podzielić się punktami. Sam mecz niestety rozczarował. Można było odnieść wrażenie, że żadnej z drużyn nie interesuje strzelanie bramek i piłkarze najchętniej rozłożyliby leżaki i poleżeli na nich przez 90 minut. Do bramki strzelonej przez Lafitę na boisku praktycznie nie działo się nic i niezły futbol przyszło nam oglądać jedynie przez ostatnie 5 minut. Od jednego gola do drugiego. O pozostałych 86 minutach wolelibyśmy szybko zapomnieć. Kibice obu klubów na pewno nie są zadowoleni z przebiegu spotkania, ale wynik powinien satysfakcjonować jednych i drugich – wszak Sociedad i Getafe mają aktualnie, obok Barcelony, najdłuższe serię meczów bez porażki w lidze. A w przyszły weekend nie powinni mieć problemu z tym, żeby te passy przedłużyć, ponieważ zagrają ze zdecydowanie słabiej notowanymi rywalami.

Skrót meczu

Málaga CF 4–0 Granada CF
Joaquín 27', Saviola 33', Camacho 75', Santa Cruz 86'

Podopieczni Manuela Pellegriniego szybko zapomnieli o wpadce sprzed tygodnia. Tym razem nie dali najmniejszych szans sąsiadom z Andaluzji i przejechali się po nich niczym walec. Rozmiary porażki mogą być jednak nieco zaskakujące dla kibiców z Granady. Ich drużyna nie zwykła ostatnio tracić więcej niż jednej bramki na mecz, a Málaga wbrew pozorom nie jest aż tak bramkostrzelną drużyną. Poza tym sam mecz wcale nie był tak jednostronny, jak wskazuje na to wynik. Co prawda już po pierwszej połowie było praktycznie po zawodach, ale duża w tym zasługa Caballero, który rozegrał kolejny świetny mecz i zwichrowanych celowników Torje czy Ighalo. Statystyki też to potwierdzają, w strzałach 10–10, sytuacjach bramkowych 15–17 i posiadaniu piłki 51%–49%. Granada pozostaje w strefie spadkowej i za tydzień zagra z Sociedadem. Z kolei Málaga zmierzy się z kolejnym rywalem z Andaluzji – Sevillą.

Skrót meczu

Real Valladolid 2–3 Real Madryt
Manucho 6', 21' – Özil 44', 71', Benzema 12'

Podsumowanie tego meczu znajdziecie tutaj.

Skrót meczu

CA Osasuna 0–1 Valencia CF
Soldado 55'

Ernesto Valverde udanie debiutuje w roli trenera Nietoperzy. Na niezwykle trudnym terenie w Pampelunie Valencia skromnie wygrywa po bramce Roberto Soldado. Wychowanek Królewskich dzięki temu trafieniu zrównał się znowu z Álvaro Negredo w klasyfikacji najskuteczniejszych hiszpańskich napastników, którzy wciąż występują w Primera División. Oczywiście pierwsze miejsce zajmuje tu David Villa, ale dwójka byłych graczy Realu okupuje drugą lokatę. Jeden i drugi ma 85 goli na swoim koncie. Samo spotkanie przebiegało zdecydowanie pod dyktando Valencii, a w grze Los Ches widać już rękę nowego trenera. Valverde przemeblował praktycznie całą wyjściową jedenastkę w porównaniu do meczu z Sociedadem, dając wyraźny sygnał, że nie będzie się opierał na pomysłach na grę Mauricio Pellegrino. Na razie dało to dobry efekt, ale przed Valencią jeszcze daleka droga żeby wrócić do czołówki, do trzeciego Realu tracą jedenaście punktów. Z kolei Osasuna kończy serię czterech meczów bez porażki i za tydzień zagra z zaskakująco dobrze spisującym się Getafe.

Skrót meczu

Levante UD 4–0 RCD Mallorca
Martins 42', David Navarro 49', Rubén García 55', Iborra 58'

Fatalna seria Mallorki trwa. Podopieczni Joaquína Caparrósa nie wygrali już od dwunastu spotkań i wydaje się, że dni trenera na Balearach dobiegają końca. Przy okazji meczu na Ciudad de Valencia trzeba jednak napisać o nie najgorszej postawie ofensywnych piłkarzy gości i tragicznych defensorach. Mallorca częściej utrzymywała się przy piłce i miała parę okazji, ale atakujący Levante wypunktowali ich w nieco ponad kwadrans, strzelając cztery bramki od 42. do 58. minuty. Z drugiej jednak strony o fatalnej dyspozycji obrońców świadczy fakt, że najlepszym zawodnikiem Mallorki był bramkarz Dudu Aouate. Mallorca jest już na skraju bezpiecznej strefy i w najbliższą sobotę w meczu z Bilbao u siebie rozstrzygnie się przyszłość Caparrósa. Gospodarze z kolei wykorzystali stratę punktów Getafe i Realu Valladolid, awansując na pozycję gwarantującą grę w europejskich pucharach. Co ciekawe, Levante wygrało wszystkie sześć meczów rozgrywanych w południe. Dariusz Dudka wciąż poza kadrą meczową.

Skrót meczu

Athletic Bilbao 1–0 Celta Vigo
Aduriz 33'

Po takich meczach nikt w Kraju Basków nie tęskni za przesiadującym na ławce rezerwowych Fernando Llorente. Aritz Aduriz znów przechylił szalę zwycięstwa na korzyść drużyny Bielsy, a samemu trenerowi prawdopodobnie wydatnie pomógł utrzymać posadę. W niedzielę argentyński szkoleniowiec pozwolił Llorente, który myślami już jest w Turynie, spędzić cały mecz poza boiskiem, a i tak Athletic wygrał po raz pierwszy od miesiąca. Na uwagę zasługuje także zmiana w końcówce meczu. Na boisku pojawił się zaledwie 18-letni Aymeric Laporte, środkowy obrońca mierzący 189 centymetrów wzrostu, który nie ma baskijskich korzeni, a do Bilbao przyszedł z francuskiego Avironu. Sytuacja w tabeli obu drużyn wygląda podobnie – obie mają lekką przewagę nad strefą spadkową i prawdopodobnie przez jakiś czas się w niej nie znajdą. Kibiców Celty cieszą z pewnością słowa Carlosa Mourińo, prezesa klubu, który przyznał niedawno, że Iago Aspas – najlepszy piłkarz drużyny znad Atlantyku – ma status intransferible, a jeśli jakiś klub chce go skusić, musi wpłacić klauzulę, która wynosi 10 milionów euro. Taka cena nawet dla klubów walczących o puchary jest odstraszająca.

Skrót meczu

Atlético Madryt 6–0 Deportivo La Coruńa
Diego Costa 23' Falcao 28', 42', 64' k., 67', 71'

Falcao, Falcao, Falcao, Falcao, Falcao. Dwa słowa - chapeau bas! Radamel Falcao to absolutny bohater weekendu w całej Europie. Kolumbijczyk strzelił pięć bramek i poprowadził Atlético do kolejnego zwycięstwa, dzięki któremu jego drużyna utrzymuje 5-punktową przewagę nad Królewskimi. Marca pisze o piłkarzu, który nie ma granic. Coraz więcej osób, w tym prezes Enrique Cerezo, mówi wprost: „To najlepszy napastnik na świecie”. Co na to sam zainteresowany? „Chcę zostawić po sobie ślad i tworzyć historię z Atlético”. Chyba mu się to udaje – jest drugim piłkarzem Atleti, który strzelił pięć bramek w jednym meczu. Pięć strzałów, pięć bramek. Napastnik kompletny. Wielki sprawdzian dla El Tigre i Atléti już w najbliższej kolejce, w której zmierzą się z przewodzącą w tabeli Barceloną.

Skrót meczu

Real Betis 1–2 FC Barcelona
Rubén Castro 39' – Messi 15', 25'

Na początek uspokajamy – Leo Messi żyje i ma się nieźle. Podobno cały świat odetchnął z ulgą, widząc nazwisko Argentyńczyka najpierw na liście powołanych przez Tito Vilanovę, a potem w pierwszym składzie. Później, już w czasie meczu, Messi wreszcie dopiął swego, bijąc wieloletni rekord Gerda Müllera i popisując się kolejnym w tym sezonie dubletem. Na razie na liczniku w 2012 roku widnieje liczba 86, a całkiem możliwe, że Argentyńczyk dopisze jeszcze kilka trafień. Wydaje się, że Barcelona po dwóch szybkich trafieniach Messiego nieco obniżyła loty i pozwoliła Betisowi na zmniejszenie straty i nerwową koncówkę. Bardzo dobrze w drużynie gości prezentował się także Iniesta, autor dwóch asyst. Z pewnością tego spotkania nie będzie miło wspominać były gracz Castilli Juan Carlos, który z powodu kontuzji musiał opuścić boisko jeszcze przed przerwą. Na uraz narzekał także Cesc, dla którego był to ostatni mecz w tym roku.

Skrót meczu

Rayo Vallecano 0–2 Real Saragossa
Zuculini 21', Apońo 60'

Jeszcze niedawno pisaliśmy o Rayo bardzo pozytywnie. Piłkarze ze stolicy prezentowali skuteczny futbol, który mógł się podobać i rywalizowali w miejsca gwarantujące udział w europejskich pucharach. Wydawało się, że porażka ze słabą w tym sezonie Osasuną to wypadek przy pracy, ale dziś Apońo i spółka potwierdzili słabą dyspozycję drużyny z Vallecas. Trzeba dodać, że Saragossa na przedmieściach Madrytu czuje się niemal jak u siebie – nie przegrali z Vallecano na wyjeździe już od pięciu spotkań. Co ciekawe, bramka na 0:2 była pierwszym golem Saragossy w tym sezonie zza pola karnego. Rayo znów musi patrzeć w dół tabeli, ale na razie nie ma powodów do niepokoju – zarówno Rayo, jak i Saragossa mają 7-punktową przewagę nad osiemnastą w tabeli Granadą.

17.12.201221:30Celta Vigo - Real Betis

Fot. Radamel Falcao, absolutny bohater 15. kolejki Primera División. Kolumbijczyk popisał się pięcioma trafieniami w meczu z Deportivo. Ostatni raz w Hiszpanii dokonał tego Fernando Morientes w meczu Realu Madryt z Las Palmas (7:0) 10 lutego 2002 roku.