Advertisement
Menu
/ Marca

20 założeń taktycznych Barcelony

Analiza <i>Marki</i>

Matryca gry, posiadanie piłki, poruszanie się po połowie rywala, gra w ataku i natychmiastowe odbiory po stracie to symbole Barcelony. Jednak z każdym meczem tego sezonu Blaugrana pokazuje coraz więcej vilanovismo. Marca przedstawiła 20 założeń taktycznych obecnego lidera hiszpańskiej ligi.

1. "Dłuższa" drużyna: Przede wszystkim, kiedy nie ma Piqué i Puyola, obrona się cofa i między liniami jest większy dystans.

2. Więcej bramek z dystansu: Żeby wyciągać rywala z pola karnego, Barcelona oddaje więcej strzałów z dystansu. W tym sezonie strzeliła już cztery takie bramki: Adriano z Valencią, Tello ze Spartakiem, Xavi z Granadą i Cesc z Sevillą.

3. Głębsze przejścia do ataku: Barcelona stara się dojść do pola karnego rywala w jak najszybszy sposób, ale ciągle robi to częściej za pomocą krótkich podań niż długi piłek z obrony do ataku.

4. Narażeni przy przejściach z ataku do obrony: Blaugrana angażuje tylu graczy z przodu, że po stracie 8-9 zawodników nie jest na swojej pozycji. Czasami przed kontrą broni tylko dwójka stoperów.

5. Obrona na Messim: Obecnie Leo jest tak bardzo pomocnikiem, jak napastnikiem i tak bardzo podającym, jak strzelającym, że bronienie go jest jeszcze trudniejsze. Jego cofnięta pozycja pozwala tworzyć miejsca na wejścia ludzi z drugiej linii.

6. Przestrzenie w defensywie: Miejsce za plecami Alvesa zawsze zaprasza rywala do atakowania tą stroną. Jeśli na drugiej stronie gra Alba, przestrzeni jest jeszcze więcej. Adriano lepiej broni swojej strefy.

7. Gorsza obrona: To problem w założeniach tej drużyny. Dystans między liniami jest większy, a obrona gra 5-10 metrów bliżej swojej bramki, więc pressing po stracie nie jest tak intensywny. Jest dużo wolnej przestrzeni wokół Busquetsa.

8. Więcej wracania, mniej pressingu: Atakujący mają atakować rywala od początku jego akcji, ale jeśli mają trudności z odbiorem, powinni wracać natychmiast na swoje pozycje.

9. Podwajania Alvesa: Brazylijczyk podwaja pozycje kolegów zarówno w środku, jak i na skrzydle. Zachowuje się jak skrzydłowy.

10. Gra w środku: Jedna z największych broni tej Barcelony. Akcja zaczyna się w środku, 4-5 podań i zakończenie gierki podaniem na skrzydło.

11. Rozszerzanie obrony rywala: Kiedy Barcelony idzie do przodu i zyskuje metry, szuka rozszerzania gry przez skrzydłowych, żeby dzielić obronę rywala i tworzyć miejsca na podania. Guardiola używał do tego graczy ze środka boiska, Tito woli napastników: Pedro, Tello, Alexisa czy Villę.

12. Busquets, równowaga w obronie: Dotychczas Tito nie używał Busquetsa na środku obrony, ponieważ Sergio daje mu balans między atakiem a obroną przy wyjściach bocznych defensorów i ofensywnych pomocnikach.

13. Krycie Xaviego: Dotychczas krycie indywidualne zastosował na nim tylko Hugo Sánchez. Z każdym razem Xavi cofa się coraz bardziej, żeby grać z kolegami. Kiedy ci widzą, że jest kryty, klepią i klepią aż znowu zobaczą, że jest wolny. Pierwotnym założeniem rywali jest blokowanie jego prostopadłych podań i zmuszanie do gry horyzontalnej.

14. Słabe krycie przy stałych fragmentach: Ustawienie i krycie przy stałych fragmentach miało być agresywniejsze, ale ciągle naraża zespół na straty bramek. Przy rożnych 6-7 graczy zostaje w trójkącie między słupkami i punktem rzutu karnego. Dwóch przed polem karnym do odbitek i dwóch w ataku.

15. Rożne stają się akcjami: Rożny dla Barcelony jest ważniejszy niż może się wydawać. Zespół zamienił wrzutki nad akcje, które stają się jego specjalnością. Celem jest stworzenie na małej przestrzeni przewagi liczebnej.

Grafika z rożnymi w ataku i obronie

16. Daleki wykop Valdésa: Barcelona zawsze preferuje krótkie wybicia, ale jeśli rywale naciskają, to Valdés ma wykopywać piłki do bocznych obrońców, którzy mają być ustawieni przy linii środkowej.

17. Mascherano cierpi w grze w powietrzu: Barcelona ma problemy z górnymi piłkami. Dobry "przedłużacz" akcji lub strzelec w pojedynku jeden na jednego prawie zawsze wygrywa.

18. Cesc z drugiej linii: Jedno z najbardziej efektywnych założeń w ostatnich meczach. Cesc umie wejść w atak i jest w formie.

19. Song nie ma pewności na stoperze: Widać to w jego ruchach i ustawieniu. Czasami za bardzo ryzykuje próbując wyprzedzić zagranie rywala.

20. Wielu piłkarzy w strefie piłki: Ogólnie jest to pozytywne założenie, ale stwarza problemy, kiedy rywal umie dobrze zmieniać kierunki i miejsca gry.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!