/ uefa.com, własne

La Rojita w finale

ME U-19: Hiszpania 3:3 Francja

Zanim rozpoczął się półfinał z udziałem drużyn Hiszpanii i Francji, wiadomo było, że w finale czekają już Grecy, którzy po dogrywce pokonali Anglików, mimo że piłkarze z Wysp Brytyjskich grali przez ponad 75 minut z przewagą jednego zawodnika. Jak widać, Grekom po prostu lepiej się gra, gdy jest ich mniej. To nie jest jedyny przykład, który to potwierdza, kolejnego nie trzeba daleko szukać… La Rojita mogła być za to zadowolona, ponieważ do składu wrócił najlepszy strzelec – Jesé. Szykował się mecz wyrównany, chociaż faworytem była, a jakże, Hiszpania.

Spotkanie zaczęło się od przewagi piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego, jednak to Trójkolorowi wyszli na prowadzenie. Dośrodkowana z rzutu rożnego piłka spadła wprost na głowę Pogby, lecz jego strzał zatrzymał się na obrońcy Hiszpanii. Piłka dosyć szczęśliwie trafiła pod nogi urodzonego w stolicy Kamerunu Samuela Umtitiego i na tablicy świetnej pojawiła się jedynka po stronie Francuzów. Taki stan utrzymał się do przerwy i pewnie żaden z zawodników nie spodziewał się deszczu bramek, jaki miał jeszcze nadejść w tym spotkaniu.

W 55. minucie na boisku pojawił się wychowanek Valencii – Paco Alcácer. To właśnie on asystował przy bramce Gerarda Deulofeu. Piłkarz Barcelony B pewnie wykorzystał sytuację jeden na jeden z francuskim golkiperem. Nieco ponad kwadrans później La Rojita wyszła na prowadzenie. Alejandro Grimaldo dośrodkował piłkę idealnie na nogę Paco Alcáncera, który bez problemów trafił do siatki. Taki rezultat utrzymał się do końca regulaminowego czasu. Dopiero w pierwszej z trzech doliczonych minut Trójkolorowi doprowadzili do remisu. Znów wykorzystali rzut rożny i po raz kolejny znakomitym instynktem strzeleckim wykazał się… obrońca Umtiti. Zatem, podobnie jak w pierwszym półfinale, do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka.

Pierwsza połowa nie przyniosła bramek, za to w drugiej zobaczyliśmy dwa gole. Najpierw perfekcyjną kontrę wyprowadzili Hiszpanie. Po raz drugi asystował Paco, a gola zdobył Deulofeu. Francuzów nie podłamała strata kolejnej bramki. Ledwie trzy minuty później, po fatalnej stracie obrońcy La Rojity i dośrodkowaniu Lucasa Dignego, do siatki trafił były piłkarz Manchesteru United, a obecnie Juventusu – Paul Pogba. Dogrywka również nie wyłoniła lepszej drużyny, zatem wszystko miało się wyjaśnić w serii jedenastek.

Zaczęli Hiszpanie, a konkretnie kapitan drużyny José Campańa, który fatalnie przestrzelił. Następnie do piłki podszedł Pogba i wyprowadził swoją reprezentację na prowadzenie. W drugiej kolejce jedenastki pewnie wykorzystali Denis Suárez i Alassane Plea. Przyszła kolej na Jeségo, który bez trudu pokonał bramkarza Trójkolorowych. Pomylił się za to strzelec dwóch bramek Samuel Umtiti, jego strzał obronił Arrizabalaga. W tym momencie był remis. Jako czwarty do rzutu karnego podszedł Paco Alcácer i… Hiszpania prowadziła 3:2. Szansę na wyrównanie miał Geoffrey Kondogbia, ale znów fantastycznie interweniował Arrizabalaga. La Rojita była o krok od awansu, a ten krok pewnie wykonał Gerard Deulofeu, wykorzystując ostatnią jedenastkę.

W finale Hiszpanie zmierzą się z Grekami. Będzie to rewanż za finał z 2007 roku, kiedy to La Rojita pokonała piłkarzy Hellady 1:0 po golu Daniego Parejo. W obecnej edycji obie drużyny spotkały się ze sobą w fazie grupowej. Wówczas dzięki bramkom Derika i Jeségo Hiszpanie wygrali 2:1. Jak będzie tym razem?

Hiszpanie zdobyli mistrzostwo Europy w 2008 roku i obronili je w 2012. Oprócz tego tryumfowali w 2010 roku na Mundialu. Ich reprezentacja do lat 19 jest o krok od obronienia tytułu mistrzów Europy. Jakby tego było mało, jutro w tureckiej Antalyi w finale zagrają reprezentantki Hiszpanii do lat 19. Ich rywalkami będą Szwedki. Piłkarze z Półwyspu Iberyskiego niemal na każdym froncie udowadniają, że są najlepsi.

Hiszpania – Francja 3:3
0:1 Samuel Umtiti 26'
1:1 Gerard Deulofeu 61'
2:1 Paco Alcácer 78'
2:2 Samuel Umtiti 90'+1'
3:2 Gerard Deulofeu 112'
3:3 Paul Pogba 117'