2-0 Lukas Podolski 32'
2-1 Matthew Upson 37'
3-1 Thomas Müller 67'
4-1 Thomas Müller 70'

Było to bez wątpienia jedno z najlepszych spotkań tych Mistrzostw Świata, w którym Niemcy pokonali Anglików. Niestety całe spotkanie zostanie zapamiętane nie ze względu na kapitalną grę obu reprezentacji, ale na fatalny błąd sędziego, który nie uznał prawidłowo zdobytej bramki przez Franka Lamparda.

Początek pierwszej połowy należał zdecydowanie do reprezentacji Niemiec. Już w 5. minucie doskonałą okazję na zdobycie gola zmarnował Mesut Özil. Pomocnik Werderu znalazł się w sytuacji sam na sam z Davidem Jamesem, ale górą z tego pojedynku wyszedł angielski golkiper. Co nie udało się w piątej minucie, udało się dwudziestej. Piłkę spod własnej bramki wykopywał Manuel Neuer, a Miroslav Klose na dwudziestym metrze od bramki Jamesa wyprzedził Matthew Upsona, dopadł do futbolówki i pokonał angielskiego bramkarza.

W 25. minucie pierwszy celny strzał na bramkę oddali Anglicy. Gareth Barry spróbował z trzydziestu metrów, ale pewnie interweniował Neuer. Sześć minut później świetną akcję przeprowadzili Niemcy. Sami Khedira podał do Thomas Müllera, a ten kapitalnie zagrał do Klose, ale piłkarz urodzony w Opolu nie potrafił pokonać angielskiego golkipera. Kilka sekund później było już 2:0. Znów z dobrej strony pokazał się Müller, kapitalnie podał do Lukasa Podolskiego, a napastnik FC Köln strzelił pod nogami Jamesa i piłka wylądowała w siatce.

Na dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy obudzili się Synowie Albionu. James Milner dograł piłkę w pole karne, wślizgiem strzelał Lampard, piłka zmierzała już w kierunku bramki, ale w ostatniej chwili wybił ją Philipp Lahm. W 37. minucie The Three Lions strzelili kontaktowego gola. Futbolówkę w pole karne dośrodkował Steven Gerrard, a niepilnowany Matthew Upson zrehabilitował się za błąd z dziesiątej minuty meczu i strzałem głową pokonał Neuera.

W 38. minucie katastrofalny błąd popełnił arbiter Jorge Larrionda, który nie uznał prawidłowo strzelonej bramki przez Anglików. Frank Lamaprd uderzył sprzed pola karnego, piłka odbiła się od poprzeczki i przekroczyła linię bramkową o około 20 cm - niestety ani sędzia, ani jego asystent na linii tego nie dostrzegli.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Synów Albionu. W 49. minucie Gerrard uderzał sprzed pola karnego, ale piłka przeleciała obok słupka. Trzy minuty później rzut wolny z ponad trzydziestu metrów wykonywał Lampard, ale trafił w poprzeczkę. W 57. minucie Lahm fatalnie podawał do Neuera i o mały włos piłki nie przejął Jermain Defoe, na szczęście dla Niemców, bramkarz Schalke w ostatniej chwili wybił futbolówkę na aut.

Po piętnastu minutach drugiej części gry, do głosu doszli Die Nationalelf. Najpierw Müller strzelił z szesnastu metrów obok słupka, a kilka chwil później Bastian Schweinsteiger, z nieco dalszej odległości, także uderzał obok słupka.

Nadeszły jednak trzy minuty, które wstrząsnęły całą Anglią. W 67. minucie kontratak wyprowadzili nasi zachodni sąsiedzi. Müller podał do Schweinsteigera, ten podszedł z piłką pod pole karne i oddał futbolówkę do Müllera, który z czternastu metrów pokonał Jamesa strzałem w krótki róg. Trzy minuty później było już 4:1. Kolejny kontratak przeprowadzili Die Nationalelf. Özil popędził z piłką od połowy boiska, wyprzedził Barry'ego, wpadł w pole karne i wyłożył futbolówkę jak na tacy do Müllera, a ten bez problemu umieścił ją w bramce.

Anglicy próbowali jeszcze walczyć, w 81. minucie doskonałą okazję po podaniu Rooneya miał Gerrad, ale jego strzał z czternastu metrów kapitalnie obronił Neuer. Na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry z trzydziestu metrów strzelał Lampard, ale i tym razem niemiecki bramkarz dobrze interweniował.

Można się zastanawiać jaki wpływ na losy meczu miała decyzja arbitra z 38. minuty, czy przy wyniku 2:2 Niemcy też strzeliliby dwa gole? Fakty są jednak takie, że to Die Nationalelf zagrają w 1/4 finału, a ich przeciwnikiem będzie Argentyna albo Meksyk.

Niemcy: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Arne Friedrich, Per Mertesacker, Jerome Boateng - Mesut Ozil (83. Stefan Kiessling), Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger - Lukas Podolski, Thomas Mueller (72. Piotr Trochowski), Miroslav Klose (72. Mario Gomez)

Anglia: David James - Glen Johnson (87. Shaun Wright-Philipps), Matthew Upson, John Terry, Ashley Cole - James Milner (64. Joe Cole), Steven Gerrard, Frank Lampard, Gareth Barry - Jermain Defoe (71. Emile Heskey), Wayne Rooney.

Sędzia: Jorge Larrionda (Urugwaj)
Stadion: Free State Stadium (Bloemfontein)