USA 1:2 Ghana
0:1, Kevin-Prince Boateng, 5'
1:1, London Donovan, 61' (rzut karny)
1:2, Asamoah Gyan, 93'

Po Urugwaju, który pokonał 2:1 Koreę Południową, do ćwierćfinału awansowała Ghana. Afrykańczycy pokonali, również 2:1, drużynę Stanów Zjednoczonych. Decydującego gola zdobył już w dogrywce, a dokładniej w 93. minucie, Asamoah Gyan, dla którego było to trzecie trafienie na tegorocznych Mistrzostwach Świata.

Ghana rozpoczęła mecz najlepiej, jak tylko mogła - w 5. minucie błąd Ricardo Clarka wykorzystał Kevin-Prince Boateng, który płaskim uderzeniem zaskoczył golkipera USA. Oba zespoły starały się atakować, nawet Afrykańczycy mimo strzelania gola, próbowali wbić kolejne.

Amerykanie chcieli jak najszybciej zdobyć bramkę wyrównującą, defensywa Czarnych Gwiazd grała jednak bardzo dobrze. Mimo kilku okazji wynik do przerwy nie uległ zmianie. Bob Bradley musiał reagować - po przerwie na murawie zameldował się Benny Feilhaber, zmienił bezproduktywnego Robbiego Findleya.

Każdy z zawodników Stanów Zjednoczonych walczył za trzech, gracze Ghany ograniczali się do wybijania piłek. W 61. minucie wreszcie się udało - Clint Dempsey wpadł w pole karne, gdzie został sfaulowany przez jednego z obrońców rywala. Jedenastkę pewnie egzekwował London Donovan.

Po tym trafieniu piłkarze USA szukali kolejnego gola. Szukali, nie chcieli czekać na dogrywkę, ale Richard Kingson drugiej bramki już nie puścił. Ghana w dogrywce zaatakowała jako pierwsza i od razu zdobyła gola - prostopadłe podanie otrzymał Asamoah Gyan, który mocnym strzałem pokonał Tima Howarda.

Po strzeleniu bramki gracze Milovana Rajevaca skupili się na obronie wyniku. Udało się - mimo wielu prób Amerykanie nie zdołali wyrównać. To zespół afrykański cieszył się z awansu do 1/4 finału, gdzie spotka się z Urugwajem.

Skrót spotkania (niebawem)

USA: Tim Howard - Steven Cherundolo, Jay DeMerit, Jonathan Bornstein, Carlos Bocanegra - Landon Donovan, Michael Bradley, Ricardo Clark (Maurice Edu, 31’), Clint Dempsey - Jozy Altidore (Herculez Gomez, 90’), Robbie Findley (Benny Feilhaber, 46’)

Ghana: Richard Kingson - John Pantsil, Jonathan Mensah, John Mensah, Hans Sarpei (Lee Addy, 73’) - Anthony Annan, Samuel Inkoom (Sulley Muntari, 113’), Kevin-Prince Boateng (Stephen Appiah, 73’), Andre Ayew - Kwadwo Asamoah, Asamoah Gyan

: Clark, Cherundolo, Bocanegra (USA) - Mensah, Ayew (Ghana)

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry)
Stadion: Royal Bafokeng Stadium (Rustenburg)
Widzów: 28,646