/ acb.com, realmadrid.com

Turniej WAM: Dominacja Królewskich trwa

Wygrana koszykarzy w derbach Madrytu

Mecze pomiędzy Realem Madryt a Estudiantes nigdy nie są meczami zwykłymi. Nawet te rozgrywane w okresie przygotowawczym nie mają nic wspólnego z towarzyskimi. Lata sportowej rywalizacji są zauważalne przy każdej okazji, a tytuł dla najlepszej drużyny w Madrycie zawsze pozostaje w pamięci kibiców.

Po zwycięstwie nad Fuenlabradą, Los Blancos musieli pokonać Estudiantes właśnie, aby wygrać Turniej Wspólnoty Autonomicznej Madrytu i po owy tytuł sięgnąć. To jednak Studenci dominowali w pierwszej kwarcie, dzięki akcjom indywidualnym i kryciu strefą, hamującym ofensywę koszykarzy Realu Madryt, którzy dziewięciokrotnie w pierwszych dziesięciu minutach próbowali szczęścia w rzutach zza obwodu. Bez powodzenia.

Ekipa Ettorego Messina poprawiła grę w drugiej części, lecz dopiero trójka Louisa Bullocka, w ostatnich sekundach przez przerwą, zapewniła Królewskim wynik remisowy, 37:37. Koszykarze nadal nazbyt często pudłowali, opierając zbieranie punktów na rzutach z pół- i dystansu. Dodatkowo, trener zespołu często rotował składem, szukając piątki, mogącej sprostać wymaganiom, postawionym przez rywali.

Po zmianie stron, Real Madryt „wskoczył” na znacznie wyższy poziom, między innymi z powodu powolnego burzenia się murów obronnych zawodników Estudiantes, wyczerpanych już mocnym kryciem. Tuż przed ostatnią kwartą udało uzyskać się przewagę sześciu punktów (62:56).

Wydawało się, że sprawa wygranej jest już przesądzona, ale koszykarze Estu nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Dogonili rywali zza miedzy, tracąc ledwie dwa punkty (69:67) i mając cztery minuty do dyspozycji.

Wtedy klasę ponownie pokazał Real Madryt. Dwie trójki Novicy Veličkovicia i jedna Bullocka, rozgrywającego świetne spotkanie, odebrały nadzieję przeciwnikom, jednocześnie pieczętując zdobycie szóstego z rzędu tytułu najlepszej koszykarskiej drużyny wspólnoty autonomicznej Madrytu przez graczy Messiny. To pierwszy tytuł składu zbudowanego przez włoskiego szkoleniowca.

78 - Real Madryt (13+24+25+16): Prigioni (10), Bullock (22), Hansen (8), Reyes (8), Garbajosa (4) - Kaukėnas (7), Veličković (9), Hervelle (-), Vidal (6), Llull (4).

70 - Estudiantes (17+20+19+14): Oliver (7), Ahearn (15), Gabriel (-), Jasen (11), Popović (6) - Driesen (11), Granger (2), Suárez (12), Carner-Medley (6).