Advertisement
Menu
/ realmadrid.pl / castrolindex.pl / uefa.com

Królewskie statystyki na Euro

Czyli coś dla lubiących cyferki i analizy

Euro już za nami, co bardziej spostrzegawczy dostrzegli także na RealMadrid.pl podsumowanie tego turnieju przez pryzmat gry madridistas. W tym artykule będzie podobnie, jednak oprócz stwierdzeń typu „grał dobrze” czy „grał źle” chciałbym podzielić się z wami garścią statystyk, specjalnie wybranych, przeanalizowanych i zebranych w jedną całość.


Na początek przypomnijmy naszych bohaterów z Euro 2008. Są to:


Hiszpania:
- Iker Casillas
- Sergio Ramos

Niemcy:
-Christoph Metzelder

Holandia:
- Wesley Sneijder
- Arjen Robben
- Ruud van Nistelrooy

Portugalia:
- Pepe


Zacznijmy od dwóch stoperów, Metzeldera, który doczekał się meczu finałowego i Pepe, moim zdaniem najbardziej pechowego uczestnika turnieju. Nie trzeba być wybitnym znawcą futbolu, żeby zauważyć, że Pepe świetnie trafił z formą na ME, o Metzelderze trudno powiedzieć coś mądrego bez dłuższej analizy. Zobaczmy więc, co mówią na temat obu zawsze wygadane statystyki:

Podania, najbardziej standardowa statystyka dotycząca futbolu. Kto więcej razy podawał? Być może dla niektórych to niespodzianka, ale więcej podań w trakcie turnieju wykonał Metzelder (262) co jest sporą różnicą przy ilości podań Pepe (176). W dodatku Metzelder w swoich podaniach był skuteczniejszy, 88% jego podań było celnych, o 3% więcej niż u Pepe. Dlaczego więc to stoper Portugalii wydawał się nam lepszym (i słusznie!) środkowym obrońcą w tym turnieju? Zobaczmy, do kogo najczęściej podawali nasi stoperzy.

Pepe najwięcej razy (23) podawał do Bosingwy, czyli na skrzydło obrony niemalże od razu uruchamiając prawą flankę, na której trochę dalej czekał Cristino Ronaldo.
Metzelder najczęściej (65!) razy podawał do Mertesackera, który jakby na to nie patrzeć, również jest środkowym obrońcą i który najwięcej razy podawał do… Metzeldera. Ta statystyka w znakomity sposób oddaje piękno gry drużyny Niemieckiej. Następny w kolejności był Lahm, czyli lewa flanka (31) oraz Frings (42), tylko wtedy gdy grał nieco bliżej obrony.

Portugalski stoper działał podobnie, jednak z mniejszą częstotliwością. Podawał do Petita (15), na środek pomocy, oraz do Ricardo Carvalho (16) stojącego obok a także do playmakera, czyli Deco (13). Porównajmy te liczby z osiągnięciami Metzeldera – w działaniach Portugalczyka widać mniejszą schematyczność i większą szybkość we wprowadzaniu piłki do ataku. Pepe nie bawił się w przegrywanie piłki przez obronę, tylko od razu rozpoczynał atak, odważnie i kreatywnie. Z kolei nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę jeden dodatkowy mecz (Portugalia trzeci mecz fazy grupowej grała rezerwami, Niemcy nie) ilość bezproduktywnych (chociaż nie do końca – czas na zegarze upływa) podań w formacji defensywnej Niemców jest oszałamiająca.

Jeszcze jeden ciekawy fakt, dotyczący długości opisywanych tutaj podań. Statystyki dzielą je na krótkie, średniej długości i długie podania. W jaki sposób nasi stoperzy przekazywali piłkę formacjom ofensywnym?

Z ofensywnych graczy Metzelder podawał do Ballacka i Podolskiego. Znakomita większość tych podań była podaniami na średnie odległości. To znaczy, że Metzelder grał tak wysoko? Nie. To Podolski i Ballack cofali się po piłkę. W dodatku Podolski schodził na skrzydło, przez co Metzelder miał łatwiejsze zadanie bo razem z Mertesackerem był bardzo szeroko rozstawiony, co widać po długości podań pomiędzy tą dwójką (niemalże 90% to podania średniej długości).

Pepe grał wyżej. Sporo podań do Petita było podaniami krótkimi. Przecież Petit nie mógł grać aż tak blisko stoperów, to Pepe grał wysoko. Warto też odnotować, że 1/3 wszystkich podań do Deco była podaniami długimi, co przy dużej skuteczności tych podań daje całkiem niezły obraz gry ofensywnej Portugalczyka, a przynajmniej jego efektywności we wprowadzaniu piłki do ataku podaniami na wolne pole (ważne gdy Królewscy będą grali z zespołami broniącymi się w jedenastu).

Statystyki nie odnotują jednak odważnych wejść naszego portugalskiego stopera i jego kreatywności w grze ofensywnej. Gdyby Metzelder grał w Aston Villi, owszem, pasowałby do tamtejszej taktyki. Jednak przy chwilami ultraofensywnej grze Królewskich z poprzedniego sezonu, nietuzinkowy Pepe posyłający, nie schematycznie, celne piłki do piłkarzy na formacjach ofensywnych, sprawdza się o wiele lepiej, a włożone w jego transfer 30 milionów zaczynają się zwracać szybciej niż myśleliśmy.

Ogółem rzecz biorąc podczas Euro 2008 Metzelder zagrał jak na typowego stopera przystało. Nie angażował się w akcje ofensywne, grał blisko własnej bramki, pod bramkę przeciwnika wpadał od czasu do czasu, przy stałych fragmentach gry. Poprawność i standard, o ile przymkniemy oko na jego drobne pomyłki i spóźnienia wynikające z coraz słabszej motoryki.

Pepe zaprezentował nietypową jak na stopera (nawet reprezentacji Portugalii) grę. Grał chwilami bardzo wysoko, podłączał się pod akcje ofensywne, zdobył gola w sposób, który wskazuje raczej na grę na pozycji ofensywnego pomocnika, a nie stopera. Był niebywale ruchliwy, szybki i zwinny, co jak na jego warunki fizyczne robi wrażenie. Czy tak wkrótce będzie grała Europa? Czy tak będą grali wkrótce stoperzy Królewskich?

Następny odcinek już jutro, a w nim: dlaczego Holandia wcale nie grała tak wspaniale i co to ma wspólnego z Królewskimi? Tych, którzy nie umarli z nudów, tych ciekawych cyferek i niuansów taktycznych, zapraszam do dyskusji.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!