/ uefa.com/gazeta.pl/inne

2. kolejka LM - podsumowanie

Kolejka niespodzianek, wygrywają prawie tylko goście

Wczoraj rozegrano drugą partię meczów grupowych drugiej kolejki Champions League. Na murawy stadionów wybiegły drużyny z grup A, B, C, i D. Tym razem sypnęło kilkoma niespodziewanymi wynikami.

Grupa A

W Stambule Besiktas stracił 1 punkt w ostatniej minucie spotkania, gdy bramkarza gospodarzy pokonał Ricardo Quaresma, strzelając po ziemi z kilku metrów. Turcy stwarzali sporo sytuacji, ze skutecznością byli jednak na bakier. Tym samym dwa mecze i zero punktów po ich stronie. 0:1 na stadionie Besiktasu.

Do ogromnej niespodzianki doszło na Anfield Road. Czołowa drużyna Premiership przegrała z dołującą w Ligue 1 Marsylią 0:1. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Valbuena w 77. minucie meczu pięknym strzałem z 25. metrów po podaniu Zendena, byłego gracza The Reds. Nowy trener OM Eric Gerets może się cieszyć z bardzo udanego debiutu. Kibice Liverpoolu nie spodziewali się wczoraj takiego obrotu sprawy.

1 Olympigue Marsylia 6 pkt.
2 FC Porto 4 pkt.
3 Liverpool FC 1 pkt.
4 Besiktas Stambuł 0 pkt.

Grupa B

Rosenborg sprawił dwa tygodnie temu sensację na Stamford Bridge, tym razem poległ jednak 0:2 z Schalke 04, grając u siebie. Bramki strzelali Jones i Kuranyi w drugiej połowie spotkania. Schalke utrzymało dzięki temu szanse na awans z grupy, gdzie grają dwie potęgi, które wczoraj...

...spotkały się na Mestalla i był to debiut Avrama Granta, trenera Chelsea, w LM. Debiut udany, zespół ze stolicy Albionu, prowadzony przez praktykującego Żyda i budowany za rosyjskie pieniądze pokonał Nietoperze 2:1. Wynik otworzył wprawdzie David Villa, już w ósmej minucie spotkania, potem gole zdobywali jednak tylko The Blues. Cenne zwycięstwo zapewnili Anglikom Joe Cole i Didier Drogba a John Terry, mimo, że w sobotę złamał kość policzkową, zagrał cały mecz w specjalnej masce.

1. Chelsea FC 4 pkt.
2. Schalke 04 Gelsenkirchen 3 pkt.
3. Valencia CF 3 pkt.
4. Rosenborg Trondheim 1 pkt.

Grupa C

Kolejna niespodzianka miała miejsce na Weserstadion, gdzie Stoltidis (73'), Patsatzoglou (82'), Kovacevic (87') rozbili w drugiej połowie obronę Werderu Brema i Olympiakos z Pireusu zdobył pewne trzy punkty, obejmując także liderowanie w grupie. Dwie bramki obciążają konto bramkarza Niemców Christiana Vandera. 1:3 dla Greków. Z powodu kłopotów żołądkowych nie zagrał Michał Żewłakow.

Tymczasem na Estadio Olimpico w Rzymie, w obecności ponad 80 tysięcy ludzi miejscowe Lazio zremisowało 2:2 z Realem Madryt. Królewscy dwukrotnie wychodzili na prowadzenie po bramkach Ruuda van Nistelrooya, gospodarze dwukrotnie odpowiadali ładnymi uderzeniami Macedończyka Gorana Pandeva.

1. Olympiakos Pireus 4 pkt.
2. Real Madryt 4 pkt.
3. Lazio Rzym 2 pkt.
4. Werder Brema 0 pkt.

Grupa D

Cenne wyjazdowe zwycięstwo odniósł Szachtar Donieck, dzięki czemu pewnie prowadzi w grupie z kompletem punktów na koncie. Mecz w Lizbonie z miejscową Benficą rozstrzygnął się już w pierwszej połowie po golu Jadsona. Mariusz Lewandowski zagrał do 87. minuty a mecz zakończył się wynikiem 0:1.

Dramatycznie było na Celtic Park w Glasgow. Pierwsza godzina gry była niemrawa i słaba, zaczęło się po 60. minucie. Wynik otworzył McManus ale już sześć minut później, po kontrowersyjnym karnym wyrównał Kaka. Kibice, piłkarze i trener Szkotów oszaleli w 89. minucie gdy zwycięska bramkę zdobył Scott McDonald. Artur Boruc nie miał wiele pracy, Maciej Żurawski usiadł na trybunach.