Hiszpania U-20 pokonuje Czechy

W spotkaniu zagrali Adán, Granero, Mata i Bueno

Reprezentacja Hiszpanii do lat 20 odniosła wczoraj zwycięstwo w towarzyskim spotkaniu z Czechami, które było pierwszym poważnym testem przed zbliżającym się Mundialem w Kanadzie (30.06. – 22.07.). Hiszpanie pokonali w Alcázar de San Juan reprezentację Czech, pewnie wygrywając 3-1. Drużyna Ginesa Melendeza wyszła na boisko pełna chęci do walki i od początku przejęła inicjatywę w grze. Dobrze ustawieni w defensywie Czesi zdołali jednak odeprzeć pierwsze ataki Hiszpanów.

Hiszpania wykorzystała swoją szybkość w ataku oraz współpracę dwóch napastników Castilli, Maty i Bueno, do tego stopnia, że przez pierwsze 15 minut Czesi ani razu nie byli w stanie dłużej utrzymać się przy piłce. Później jednak Hiszpanie wyraźnie zgaśli i coraz więcej kosztowało ich wypracowanie jakiejkolwiek akcji, a tym samym również zagrożenie bramkarzowi reprezentacji Czech. W 22. minucie doskonałą okazję na to, by wyprowadzić gospodarzy na prowadzenie miał Jeffren (FC Barcelona). Znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ten jednak odgadł intencje zawodnika i obronił wykonany przez niego strzał.

Ginés Melendez, w zeszłym roku trener reprezentacji U-19, kontynuujący pracę ze zwycięską drużyną ostatnich Mistrzostw Europy, postawił na ofensywne ustawienie 4-3-3. Czesi z kolei optowali za ustawieniem 4-4-2, gromadząc więcej zawodników w środku pola. Reprezentacja Hiszpanii szukała pierwszej bramki długimi podaniami w pole karne Petra, do tego momentu jednak wciąż nieskutecznie. Tuż przed przerwą ładną akcją popisali się Bueno i Mario Suárez (do zeszłego sezonu gracz drugiej drużyny Atlético, dziś zawodnik lidera Segunda División, Realu Valladolid). Podsumowując pierwszą połowę można powiedzieć, że jej początek bez dwóch zdań należał do Hiszpanii, która jednak z każdą minutą słabła, Czesi zaś nie potrafili tego wykorzystać i jedynym, co pokazali, była własna niemoc strzelecka.

Po wznowieniu gry po przerwie, niewiele czasu zajęło Hiszpanii objęcie oczekiwanego prowadzenia. Już w 48. minucie meczu Mata, po podaniu Jeffrena, strzelił pierwszą bramkę spotkania. Radość Hiszpanów trwała jednak krótko. Już minutę później, z dyskusyjnego karnego po faulu Crespo, padł wyrównujący gol. Jego autorem był kapitan reprezentacji Czech, Fenin. Od tamtego momentu Hiszpania znacznie intensywniej poszukiwała kolejnych okazji do ponownego wyjścia na prowadzenie – przede wszystkim stwarzając zagrożenie rajdami na obu flankach oraz podobnie jak na początku spotkania, dzięki doskonałej współpracy Maty i Bueno. Jedna okazja za drugą – tak wyglądała gra gospodarzy, podczas gdy Czesi zostali prawie całkowicie odizolowani od hiszpańskiego pola karnego.

W 69. minucie nadeszła kluczowa akcja spotkania, która zadecydowała o dalszych jego losach. Czesi zostali na boisku w dziesiątkę, po zapracowanym w dość głupi sposób usunięciu z boiska Mazucha – piłkarz dotknął piłkę ręką, za co zobaczył drugi żółty kartonik. Z jednym zawodnikiem więcej na boisku oraz wraz z pojawieniem się na nim Jonathana, Hiszpania zrewolucjonizowała mecz. Granero stał się prawdziwym władcą piłki, dzięki czemu Hiszpania co moment docierała pod pole karne Czechów, stwarzając coraz to więcej groźnych sytuacji. W 78. minucie César wykończył rozpoczętą przez Jonathana akcję, wyprowadzając Hiszpanię na ponowne prowadzenie. Strzał padł po podaniu Maty, który skierował piłkę na długi słupek. Kolejną podobną akcję Jonathana próbował wykończyć chwilę później Capel, tym razem większe szczęście sprzyjało Petrowi, który zatrzymał piłkę. Capel nie musiał jednak długo czekać na to, aby jednak umieścić futbolówkę w siatce. Pięć minut po poprzedniej bramce Hiszpan popisał się wspaniałym strzałem, który ustalił końcowy wynik meczu.