/ as.com

15 prawych obrońców w ostatnich latach

Nawet Beckham i Celades grali na boku defensywy

Míchel Salgado przez ostatnich osiem lat niepodzielnie królował na prawej stronie madryckiej defensywy. Do Królewskich dołączył w sezonie 99/00 i wywalczył sobie pewne miejsce w jedenastce Blancos, dopiero niedawno poważnie zagroził mu Cicinho. Jednak właśnie pozycja prawego obrońcy była najbardziej zaniedbana w ostatnich latach. Aż 15 zawodników w ciągu pięciu minionych sezonów grało po tej stronie defensywy. Dochodziło czasem do wielkich absurdów, tak jak w meczu z Sevillą za ery Carlosa Queiroza, który wystawił na prawej obronie Pavona oraz Rubena.

To jednak nie koniec. Tę rolę na boisku pełnili między innymi Beckham, Valdo i Celades (nominalni pomocnicy), Palencia i Ollala (stoperzy).

Od momentu odejścia Geremiego (2002), Salgado nie miał żadnego zmiennika! Dopiero przed rokiem ściągnięto Diogo oraz Cicinho. Po kontuzji tego ostatniego, Królewscy znowu nie dysponują możliwością wyboru między piłkarzami. Jasne jest więc, że Fabio Capello pragnie pozyskać z Valencii Miguela.

Míchel Salgado
W ostatnich dwóch sezonach Michel był niemal niezniszczalny, na boisku pojawiał się bardzo często. Dopiero przed rokiem zaliczył dwie przerwy w grze: od 17. do 22. kolejki (Cicinho wygrał tę rywalizację) i od 30. do 32. kolejki Primera División. W tej edycji rozgrywek wystąpił tylko w dwóch meczach na siedem możliwych. Capello chce innego obrońcy...

Cicinho
Zagrał w 3 na 7 meczów w tym sezonie, potem złapał kontuzję. W poprzednim sezonie wygrał rywalizację z Salgado.

Sergio Ramos
To już drugi sezon, w którym nie grał jako boczny defensor, choć w końcówce kilku meczów zdarzyło mu się biegać bliżej linii bocznej boiska.

Oscar Miñambres
Debiutował w sezonie 01/02. W ostatnich czterech sezonach zagrał tylko 7 razy (pięciokrotnie w barwach Espanyolu). Wszystko przez kontuzje.

Raúl Bravo
Na prawej obronie grał przeciwko Betisowi, Monaco w sezonie 03/04 oraz rok później z Deportivo i Juve.

Mejía
Pozycja skrajnego defensora nie jest mu nowa: dwa występy w lidze(Racing i RSSS) w sezonie 02/03, jeden w Copa del Rey (Leganes) i w lidze z Betisem (04/05).

Pavón
Występ w sezonie 03/04. Queiroz wystawił Pavona i Palencię w meczu z Sevillą na bokach obrony. Później na boisko weszli Solari i Raúl Bravo.

Beckham
Prawego obrońcę zagrał z Mallorcą, a Guti był wtedy pivotem. Na tej pozycji występował przez 22 minuty. Również zastępował Cicinho, gdy ten zapędzał się pod bramkę przeciwnika.

Diogo
Był zmiennikiem Salgado w ostatnim sezonie. Luxemburgo i Queiroz wystawiali Ramosa na środku obrony.

Arbeloa
04/-5, García Ramón dał mu zadebiutować przeciwko Betisowi (1:1), wszedł za Mejię w 58. minucie. Grał w Pucharze Króla (Valladolid i Tenerife). Odszedł do Deportivo.

Palencia
Tylko raz zagrał w pierwszej drużynie, w sezonie 04/05 przeciwko Deportivo La Coruña. Odszedł do Las Palmas. Capello nie widział go w składzie.

Ollala
Tylko jeden mecz, przeciwko Eibar w Copa del Rey w sezonie 03/04. Po roku zmienił klub.

Celades
Luxemburgo dwa razy próbował go na tej pozycji w sezonie 04/05: z Malagą (w 73. minucie zastąpił kontuzjowanego Salgado) i z RSSS (cały mecz).

Geremi
W sezonie 00/01 dzielił się minutami z Salgado. 16 meczów lidze jako boczny obrońca. Później grał w pomocy i tylko 2 razy jako prawy obrońca.

Valdo
Del Bosque dał mu dwa razy szansę w meczu Copa del Rey w sezonie 02/03 przeciwko Sanse.