REKLAMA
  • polski
  • english

Nie jesteś zalogowany! - Zaloguj się!

reklama

szukaj


 

aktualności

Aktualności (82) powiązane z gorącym tematem Przebudowa Santiago Bernabéu

2019.05.14, godz. 20:05, El Jarek / FCC

W jaki sposób przebiegać będzie przebudowa Bernabéu?

Fot. realmadrid.com

Real Madryt poinformował w kwietniu, że pozyskał 575 milionów euro na przebudowę Santiago Bernabéu, a w maju ogłoszono, że prace wykona FCC Construcción. Ta firma stworzyła filmik, w którym opisuje, w jaki sposób przebiegać będą prace na obiekcie i pokazała, jak stadion będzie wyglądać na każdym z etapów przebudowy. Wideo wyciekło przedwcześnie do Internetu.

Przede wszystkim, przypomnijmy, że zakończenie prac stadionowych zaplanowano na sierpień 2022 roku, a do grudnia tego roku zakończone mają być też prace urbanistyczne wokół stadionu. W tym czasie Real Madryt rozegra wszystkie swoje domowe mecze na Santiago Bernabéu, chociaż jak widzimy na wspomnianym filmiku będzie ono podlegać znaczącym zmianom.

FCC podkreśla, że jego propozycja prac wpływa w minimalnym stopniu na użycie boiska i trybun, a stworzenie nowego dachu jest niezależne od odnowienia struktury budynku. Dowiadujemy się, że nowy dach zostanie oparty na sześciu głównych wiązarach dachowych, których ciężary zostaną oparte na wieżach ewakuacyjnych, filarach oraz nowym budynku, który zostanie dobudowany od ulicy La Castellana.

Przypomnijmy, że formalnie prace już się rozpoczęły, ale wjazdu ciężkiego sprzętu należy spodziewać się zapewne po niedzielnym meczu z Betisem. Dowiadujemy się, że pierwszymi krokami w tym roku będzie postawienie dźwigów oraz zburzenie galerii La Esquina. Tego lata głównymi zadaniami poza tym będą inne prace demontażowe, w tym rozpoczęcie zdejmowania obecnego dachu. Te prace będą trwały także w pierwszym sezonie [2019/2020], w trakcie którego powstać mają między innymi nowe wieże od strony zachodniej. Jednocześnie rozpoczęta zostanie dekonstrukcja pozostających konstrukcji dachowych nad trybunami północną i południową.

Drugiego lata [2020] zostaną zburzone stare wieże od strony zachodniej oraz budynki i fasada od strony wschodniej. Jednocześnie rozebrane zostaną struktury dachowe nad trybunami wschodnią i zachodnią, a po zakończeniu tego procesu zamontowane zostaną dwa główne wiązary dachowe. Cały czas trwać będą prace nad usprawnieniami logistycznymi obiektu. W drugim sezonie [2021/22] kontynuowane będą prace dotyczące budynków i wież, szczególnie od wschodniej strony, oraz rozpoczną się prace dotyczące wstawienia czterech kolejnych wiązarów dachowych, które pozwolą na zamontowanie dachów nad trybunami północną, południową oraz wschodnią.

Trzeciego lata [2021] zostanie przykryta trybuna zachodnia, zaczną się pod nią prace między innymi nad muzeum oraz rozpocznie się proces budowania nowej fasady. W trzecim sezonie [2021/22] kontynuowane będą prace nad wnętrzem, muzeum i fasadą. Rozpoczęta zostanie też procedura montażowa rozsuwanego dachu. Czwartego lata [2022] kontynuowane będą prace nad fasadą i dachem. Wszystko to zostanie zakończone przed rozpoczęciem sezonu 2022/23. Prace urbanistyczne i wykończeniowe wokół obiektu mają potrwać dodatkowe 4 miesiące do grudnia 2022 roku zgodnie z uwalnianiem kolejnych stref po zakończeniu prac budowlanych.

Firma szczegółowo opisuje również montaż nowego zadaszenia oraz jego rozsuwanej części. Widzimy na przykład, że przed drugim latem [2020] obiekt będzie zupełnie pozbawiony zadaszenia. FCC podkreśla, że prace nad dachem będą w całości prowadzone z zewnątrz obiektu, nie wpływając na boisko i trybuny.

Komentarze [12]

REKLAMA

2019.05.08, godz. 21:28, El Jarek / realmadrid.com

Oficjalnie: Ruszają prace budowlane dot. przebudowy Bernabéu

Fot. wikimedia.org

Po kwietniowym ogłoszeniu porozumienia na finansowanie przebudowy Santiago Bernabéu, Real Madryt poinformował dzisiaj, że wyłonił już firmę, która zajmie się robotami budowlanymi. Przedstawiamy opublikowany komunikat Królewskich.

„Zarząd Realu Madryt, który zebrał się dzisiaj, 8 maja 2019 roku, zdecydował się w ramach przetargu przyznać wykonanie prac budowlanych związanych z przebudową Santiago Bernabéu firmie FCC Construcción. Raport z oceną ofert przetargowych wykonała niezależna firma Ayesa, którą zakontraktował klub i która oceniła powyższą propozycję jako najlepszą pod względem ekonomicznym, czasowym oraz z systemem budowlanym, który pozwoli zminimalizować problemy, jakie prace stworzą dla operacyjności stadionu i jego otoczenia.

Porozumienie czasowe dla prac dotyczących przebudowy Santiago Bernabéu zawarto na 39 miesięcy, więc zostaną one zakończone w sierpniu 2022 roku. Cztery miesiące dłużej potrwają prace urbanizacyjne na zewnątrz obiektu.

Przetarg rozpoczęto 30 października 2018 roku, zapraszając do niego największe hiszpańskie firmy budowlane, wyłączając przy tym z niego Dragados zgodnie z kodeksem etycznym klubu. Real Madryt chce podkreślić, że wszystkie zaprezentowane propozycje miały wysoki poziom techniczny oraz konkurencyjne warunki ekonomiczne.

Przeprowadzane prace będą odbywać się w zgodzie z meczami ustalonymi w ramach terminarza sportowego oraz pozwolą utrzymać tradycyjne aktywności stadionowe: Tour Bernabéu, pracę oficjalnego sklepu czy usługi restauracji itp.

Przyznanie Kontraktu Wykonania Prac Przebudowy Estadio Santiago Bernabéu, przy zamknięciu finansowania, które zatwierdzono 12 kwietnia, pozwalają natychmiastowo rozpocząć prace budowlane”, przekazał klub.

Więcej informacji na temat docelowego stadionu można znaleźć tutaj. Wszystkie dostępne grafiki dotyczące nowego obiektu można znaleźć tutaj.

Komentarze [10]

REKLAMA

2019.04.12, godz. 19:04, El Jarek / realmadrid.com

Oficjalnie: Klub z porozumieniem na finansowanie przebudowy Bernabéu

Fot. wikimedia.org

„Zarząd Realu Madryt, który zebrał się dzisiaj w piątek 12 kwietnia 2019 roku, zgodnie z autoryzacją otrzymaną od Walnego Zgromadzenia delegatów, jakie odbyło się 23 września 2018 roku, zatwierdził porozumienie dotyczące finansowania dla przebudowy Estadio Santiago Bernabéu na całkowitą kwotę 575 milionów euro, których spłata została rozłożona na 30 lat przy stałych odsetkach na poziomie 2,5%.

To finansowanie zostało zbudowane z pożyczek uzyskanych na trzy etapy: lipiec 2019 roku, lipiec 2020 roku i lipiec 2021 roku, co odpowiada przewidzianym potrzebom w kontekście zapłaty za prace budowlane. Pożyczka dodatkowo zawiera okres 3-letniego braku spłaty, co sprawi, że Real Madryt rozpocznie spłacanie stałej corocznej kwoty w wysokości 29,5 miliona euro od 30 lipca 2023 roku do wygaśnięcia porozumienia 30 lipca 2049 roku.

Real Madryt domknął tę operację bez potrzeby wniesienia żadnego zabezpieczenia hipotecznego lub ograniczeń finansowych dotyczących zarządzania czy zadłużenia klubu, co sprawia, że ten będzie mógł prowadzić swoją działalność bez żadnego wpływu ze strony spłat dotyczących prac budowlanych.

Dzięki tej reformie pojawią się nowe przychody, które nie tylko posłużą sfinansowaniu samych prac, ale także znacząco zwiększą aktualne przychody klubu, co pozwoli mu utrzymać w następnych dekadach pozycję lidera sportowego i ekonomicznego.

To finansowanie jest ostatecznym krokiem w kierunku rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem autentycznych architektonicznych innowacji na naszym stadionie w sercu Madrytu, które poprawią także jego otoczenie urbanistyczne. Santiago Bernabéu stanie się wielką światową i awangardową ikoną oraz odnośnikiem XXI wieku. Będzie nowocześniejszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy oraz będzie zaprojektowany dla celów rozrywkowych, posiadając nowoczesne sklepy i najbardziej zaawansowaną technologię. Będzie to wielki cyfrowy stadion przyszłości.

Obecne muzeum od La Castellany otrzyma dużo większą powierzchnię. Powstanie nowe muzeum interaktywne posiadające najnowszą technologię VR. Doświadczenia związane z Tour Bernabéu zostaną poszerzone o nowy panoramiczny tour po obwodzie całego obiektu, na którym pojawią się nowe oferty rozrywkowe i restauracyjne oraz który stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych dla wszystkich osób odwiedzających Madryt.

Struktura finansowania po zamknięciu operacji uzyskała prywatny rating dwóch agencji o światowym prestiżu – Fitch Ratings i DBRS.

Key Capital Partners odegrało dla Realu Madryt rolę doradcy finansowego i koordynatora finansowania. Finansowanie zostało stworzone przez JP Morgan i Bank of America Merrill Lynch przy współpracy z Banco Santander i Société Générale. CaixaBank odegra rolę agenta operacyjnego”, poinformował klub na swojej stronie internetowej. W tytule wiadomości podano, że odpowiednie papiery podpisali dzisiaj Enrique Sánchez, sekretarz zarządu Realu Madryt, oraz Eduardo García, prawnik z kancelarii Clifford Chance.

Zaprezentowany projekt nowego Santiago Bernabéu można obejrzeć tutaj. Według zapowiedzi, pierwsze prace budowlane ruszą w maju tego roku po ostatnim domowym meczu piłkarskiej drużyny Realu Madryt i wstępnie potrwają około 3,5 roku, co sprawi, że ostatecznie nowy obiekt zostanie oddany do użytku w środku sezonu 2022/23. W tym czasie zespół cały czas będzie grać na Bernabéu, a najcięższe i najpoważniejsze prace mają być prowadzone w okresach letnich.

Komentarze [4]

REKLAMA

2019.04.05, godz. 12:19, El Jarek / elmundo.es

Nowe Bernabéu będzie kosztować ostatecznie 812 milionów euro

Fot. Getty Images

Florentino Pérez nie zawsze czuje się komfortowo negocjując z ojcami i agentami piłkarzy, ale niewielu może cokolwiek tłumaczyć mu w kwestii rozmów z organizacjami finansowymi po ponad 36 latach doświadczenia zawodowego [wystarczy powiedzieć, że jego firma budowlana w ostatnich dniach wygrała przetarg na budowę linii metra w Brisbane o wartości 3,4 miliarda euro]. Prezes Realu Madryt obecnie dopina i domyka szczegóły schematu finansowania nowego Santiago Bernabéu. W następnym tygodniu klub ma podpisać porozumienie, które w sektorze finansowym uznaje się za coś w stylu ogromnego piłkarskiego transferu.

Rozpisany plan [więcej o nim można przeczytać tutaj] zakłada oparcie się głównie na zagranicznych inwestorach, którzy wyłożą Realowi Madryt 575 milionów euro na bardzo komfortowy okres spłaty i bez zastawiania stadionu, co stworzy hitową formułę dla tego typu operacji w futbolu. Madryckie El Mundo dodaje, że Królewscy nie tylko nie zastawią Bernabéu, ale też nie zrobią tego z przychodami z praw telewizyjnych czy kontraktów sponsorskich, co robiono w przeszłości. Jedyną gwarancją, jaką zapewnia klub, są przyszłe przychody – wciąż dokładnie nieznane – co ma wynikać ze wspaniałej kondycji finansowej klubu. Tak przynajmniej przekazali dziennikowi negocjatorzy Realu Madryt.

Ci ludzie zapewniają, że w następnym tygodniu klub podpisze schemat finansowania przebudowy stadionu, jaki stworzono we współpracy z amerykańskimi bankami JP Morgan i Merrill Lynch, które znalazły inwestorów i zabezpieczyły odpowiednie warunki spłaty. Operację rozłożono na 30 lat ze stałym rocznym oprocentowaniem poniżej 2,5% oraz bez konieczności spłacenia ni jednego euro przed 2023 rokiem. Od tego momentu do 2050 roku rocznie klub będzie musiał znaleźć z tego tytułu 29 milionów euro. W sumie ostatecznie kredyt związany z przebudową po zsumowaniu odsetek wyniesie klub około 812 milionów euro.

El Mundo podkreśla, że hiszpański rząd obecnie emituje 30-letnie obligacje z oprocentowaniem 2,3%. Real Madryt uzyska więc finansowanie, jakie jest w zasięgu niewielu firm prywatnych. „To cudowna operacja dla klubu i odpowiednik największych operacji tego typu na otwartym rynku w Stanach Zjednoczonych. Jest naprawdę bardzo trudno o to, by hiszpańska firma dostała kredyt dłuższy niż 15-letni od komercyjnego banku i do tego bez żadnego zabezpieczenia hipotecznego”, tłumaczy ekspert z wielkiego banku.

Kwestią pozostają efekty wysiłku, jaki wykonano, by móc wykonać ten projekt. Niewątpliwie prawdą jest, że gdyby Pérez ostatniego lata rozbił bank w celu zastąpienia Cristiano i zaprezentował Lopeteguiemu zaciąg gwiazd, to stawiłby się przez JP Morgan i Merrill Lynch z dużo gorszą kondycją finansową. Zadłużając się po uszy w celu kupienia Neymara czy Mbappé, byłoby teraz ciężko uzyskać dobre warunki kredytowe i działacze dobrze o tym wiedzieli. Z drugiej strony, łatwiej pracować nad finansowanie dla solidnego projektu stadionu niż niepewnego transferu. Przy tym zadłużenie na 30 lat wymusi na każdym przyszłych prezesów Realu pozostawanie pod czujnym okiem amerykańskich inwestorów.

Klub mimo wszystko zapewnia, że przy obecnych przychodach rocznych na poziomie 750 milionów euro spłacanie co roku 29 milionów euro jest osiągalne bez żadnego problemu, a sam nowy obiekt ma generować dodatkowe 150 milionów euro rocznie. Co więcej, działacze zapewniają, że operacja zostanie rozpisana w taki sposób, że ta kwota nie będzie w żaden sposób wpływać na wyliczenia dokonywane w ramach Finansowego Fair Play, które ogranicza możliwości transferowe klubów. Pozyskanie kolejnych gwiazd będzie zależało w pełni od rozwoju przychodów klubu. Do tego Florentino dostaje 3-letni okres bez konieczności spłacania kredytu, co zwiększy mu margines na zbliżającą się rewolucję w drużynie.

Komentarze [39]

REKLAMA

2019.04.03, godz. 16:08, El Jarek / RealMadridTV

Przebudowa Santiago Bernabéu [VIDEO]

Fot. RealMadridTV

Klub opublikował wczoraj w trakcie prezentacji nowego Santiago Bernabéu specjalny filmik z zapowiedzią przebudowy obiektu. Przedstawiamy wycięte już wideo, które pokazuje, jak ostatecznie będzie wyglądać stadion po wykonaniu zaplanowanych prac.

Z filmiku dowiadujemy się, jak będzie wyglądać nowa fasada. Klub podkreśla, że wokół całego obiektu powstaną nowe place, deptaki i tereny zielone. Ulica Rafaela Salgado zostanie na stałe zamknięta dla ruchu. Zwieńczeniem nowej obudowy będzie oczywiście rozsuwany dach, który ma otwierać się w ciągu 15 minut. Pod nim, już w środku, zostanie zamontowany wyświetlacz na 360 stopni, który umożliwi komfortowe przekazywanie informacji wszystkim fanom zgromadzonym na obiekcie.

Nowy Tour del Bernabéu ma być panoramiczny i oferować także wyjątkowe widoki na miasto. Powstaną nowe galerie handlowe z większą i ulepszoną liczbą usług. Nie zabraknie nowych sklepów samego klubu oraz stref rozrywki, gdzie wyróżnia się powstanie miejsca dla e-sportu. Klubowe muzeum zostanie powiększone i ulepszone o najnowsze technologie z naciskiem na VR.

W ostatniej części pokazane zostały kolejne etapy przebudowy obiektu. Widzimy, że wszystko rozpocznie się od rozebrania obecnego zadaszenia. Następnie rozbudowana zostanie trybuna wschodnia oraz zostaną zburzone wieże od strony zachodniej. Będzie to wstęp do budowy nowego zadaszenia oraz podwieszenia nowego wyświetlacza. Dobudowane zostaną także nowe konstrukcje od trybun wschodniej i zachodniej. Wszystko przykryje specjalna fasada, na której klub będzie mógł wyświetlać różne filmy i wiadomości. Wstępnie cały proces potrwa 3,5 roku od zakończenia obecnego sezonu. Real Madryt w tym czasie będzie rozgrywać swoje mecze cały czas na Bernabéu.

Filmik od klubu można obejrzeć poniżej:


Komentarze [11]

REKLAMA
 

- Wszystkie aktualności -

archiwum

gorące tematy

profil

Pamiętaj, że sposób wyświetlania Aktualności i Komentarzy zawsze możesz dostosować do swoich potrzeb!

- Twój profil -

reklama

Sklep Realu Madryt

dołącz do nasreklama