Porażka na zakończenie sezonu zasadniczego

Królewscy nie sprostali Žalgirisowi

Real Madryt przegrał z Žalgirisem na zakończenie sezonu zasadniczego. Dla Królewskich ten mecz nie miał już zbyt wielkiego znaczenia, natomiast Litwini grali o być albo nie być. Dzięki zwycięstwu w Madrycie, zagwarantowali sobie udział w play-offach. Blancos, mimo braku stawki, potrafili stawić czoła rywalom i doprowadzić do zaciętej końcówki. Znakomity mecz rozegrał Tavares, który dziesięć razy rzucał za dwa punkty i wszystkie te rzuty były celne. Do zdobyczy punktowej środkowy madrytczyków dołożył siedem zbiórek.

Pierwsza kwarta była bardzo dobra w wykonaniu Realu Madryt. Drużyna funkcjonowała poprawnie i z łatwością odnajdywała dogodne pozycje do rzutów. W obronie nieco brakowało agresywności, jednak powodów do narzekania nie było. Oba zespoły dostarczały kibicom widowiskowej gry i trwała wymiana ciosów. Niestety, druga kwarta była o wiele gorsza. Pojawił się problem ze zdobywaniem punktów i zbieraniem piłek. Žalgiris wcale nie prezentował wysokiego poziomu, lecz budował przewagę, nie napotykając oporu. Madrytczycy fatalnie rzucali z dystansu. Na pierwsze jedenaście prób trafili… raz. Trudno się dziwić, że na przerwę schodzili, przegrywając 37:46.

Po zmianie stron było już lepiej. Skuteczność się poprawiła, jednak Žalgiris zaciekle walczył o zwycięstwo. Litwini utrzymywali wywalczoną wcześniej przewagę, a madrytczycy długo nie potrafili jej zmniejszyć. Udało się to w ostatniej minucie, kiedy Blancos przyspieszyli i rzutem na taśmę wygrali kwartę. Na ostatnie dziesięć minut mieli do odrobienia sześć punktów, więc sytuacja była otwarta. Główną bronią w ataku stał się Tavares, który właściwie się nie mylił, kiedy dostawał piłkę. Dzięki jego punktom udało się dogonić rywali, a następnie, po celnej „trójce” Randolpha, wyjść na prowadzenie. Žalgiris jednak zmusił się do dodatkowego wysiłku, ponieważ porażka praktycznie eliminowała go z gry. Końcówka spotkania w jego wykonaniu była lepsza i Litwini mogą się cieszyć awansem do ćwierćfinału.

86 – Real Madryt (27+10+23+26): Causeur (7), Randolph (17), Campazzo (2), Yusta (4), Tavares (22), Reyes (2), Ayón (8), Carroll (11), Prepelič (6), Kuzmić (0), Thompkins (5), Taylor (2).

93 – Žalgiris (25+21+20+27): Davies (27), Westermann (9), White (9), Grigonis (5), Ulanovas (7), Thompson (7), Wolters (8), Walkup (4), Milaknis (7), Kavaliauskas (10).