/ as.com

Czterech madridistas pamięta wyeliminowanie Barcelony

Królewscy pokonali Katalończyków w półfinale Pucharu Króla

Real Madryt jest ostatnią drużyną, która zdołała wyeliminować po dwumeczu Barcelonę z Pucharu Króla. Od tamtej pory minęło już sześć lat. W sezonie 2012/13, z José Mourinho na ławce trenerskiej, Blancos zremisowali na Santiago Bernabéu 1:1 i następnie wygrali 3:1 na Camp Nou. Królewscy wyrzucili za burtę ekipę Tito Vilanovy na etapie półfinałów i awansowali do finału, który przegrali z Atlético po golu Mirandy w dogrywce. Z kadry z tamtych czasów w Realu Madryt zostało siedmiu zawodników: Ramos, Varane, Modrić, Benzema, Marcelo, Casemiro i Nacho. Jednak tylko czterech pierwszych wystąpiło wówczas w dwumeczu z Barçą.

Sergio Ramos
Obrońca przegapił wtedy pierwszy mecz z powodu nadmiaru żółtych kartek. Co ciekawe, teraz również musi mierzyć się z tym problemem, w różnych rozgrywkach. W 2013 roku nie zagrał w pierwszym spotkaniu, ale na Camp Nou spędził na murawie 90 minut. Ogólnie w tamtym sezonie Ramos grał mniej niż zamierzał, ponieważ musiał uporać się z kontuzją i zawieszeniem na cztery mecze za obrażanie sędziego. Łącznie przegapił 21 spotkań. Wystąpił w 40 pojedynkach na 61 możliwych.

Raphaël Varane
W tamtym dwumeczu Francuz zaprezentował się w świecie futbolu. Mając zaledwie 19 lat, „zaopiekował” się Messim, zatrzymując Argentyńczyka zarówno w pierwszym meczu, jak i w rewanżu. Jednak to nie jedyna jego zasługa w tamtych starciach. Varane był jednym z bohaterów, ponieważ trafił do siatki w obu spotkaniach. „To najlepszy mecz, jaki rozegrałem w Realu Madryt i zapamiętam go na zawsze”, powiedział w strefie mieszanej po pojedynku na Bernabéu. Od tamtej pory na jego konto trafiły między innymi cztery Ligi Mistrzów i mistrzostwo świata.

Luka Modrić
Chorwat trafił do Realu Madryt przed tamtym sezonem na prośbę José Mourinho. Wystąpił w 53 spotkaniach, strzelając w nich cztery gole i notując osiem asyst. Jednak jego wpływ na dwumecz z Barceloną nie był zbyt duży. W pierwszym spotkaniu wszedł na boisko w 58. minucie, zastępując Callejóna, gdy Królewscy przegrywali 0:1 (później Varane doprowadził do remisu). Na Camp Nou Luka nie znalazł się w wyjściowym składzie i ostatecznie nie pojawił się na murawie. Mourinho postawił na środek pola złożony z Khediry, Xabiego Alonso i Özila.

Karim Benzema
Francuz w tamtym czasie rywalizował o miejsce w składzie z Gonzalo Higuaínem. W Pucharze Króla Mourinho starał się dzielić minuty równo pomiędzy obu napastników. W pierwszym spotkaniu w wyjściowej jedenastce znalazł się Benzema, który pozostał na murawie do 63. minuty. W rewanżu od pierwszego gwizdka na boisku był Higuaín i rozegrał 68 minut. Latem 2013 roku Karim został pozbawiony konkurenta, ponieważ Gonzalo odszedł do Napoli. W sezonie 2012/13 Francuz strzelił 20 goli w 50 meczu.

Real Madryt dzisiaj ponownie spróbuje wyeliminować Barcelonę, powtarzając wyczyn z 2013 roku. W pierwszym meczu uzyskał ten sam wynik – remis 1:1. Życie wspomnianych czterech zawodników od tamtej pory się zmieniło. Ramos i Varane stworzyli fundament defensywy Królewskich. Modrić otrzymał Złotą Piłkę za poprzedni rok, a Benzema ma niekwestionowane miejsce w składzie. W kadrze na sezon 2012/13 byli również Casemiro, Marcelo i Nacho, lecz żaden z nich nie pojawił się na boisku nawet na minutę.