Pewna wygrana Ajaxu z Venlo

Aż pięć bramek amsterdamczyków w drugiej połowie

Najbliższy rywal Realu Madryt w Lidze Mistrzów ma za sobą przedostatni mecz ligowy przed pierwszym starciem 1/8 finału Champions League. Ajax wreszcie nie zawiódł swoich kibiców i po dwóch wpadkach w Eredivisie z rzędu odniósł wysokie zwycięstwo nad VVV Venlo i wygrał u siebie aż 6:0.

Erik ten Hag zdecydował się na jedynie dwie zmiany względem ubiegłotygodniowego De Klassiekera, w którym jego drużyna przegrała z Feyenoordem aż 2:6. Do pierwszej jedenastki wskoczyli Kristensen i Tagliafico – prawy i lewy obrońca. W pierwszej połowie padł tylko jeden gol, za to wyjątkowej urody. Hakim Ziyech uderzył z rzutu wolnego i wyprowadził Ajax na prowadzenie. Przewaga amsterdamczyków była jednak bardzo wyraźna i wynik był dość niski w porównaniu do tego, co działo się na murawie. Gospodarze całkowicie zdominowali Venlo i nie pozwolili rywalowi choćby na oddanie jednego strzału.

Po przerwie Ajax grał bardziej bezpośrednio i nie trzymał tak długo piłki. Pojawiły się też sytuacje przeciwnika, jednak bardzo szybko było wiadomo, że tym razem ekipa Ten Haga nie da sobie wyrwać punktów. W pierwszym kwadransie drugiej połowy rezultat podwyższali Dolberg i Tadić, a trener mógł wprowadzić na boisko zmienników, między innymi Davida Neresa, 21-letniego Brazylijczyka. To właśnie utalentowany napastnik był bohaterem końcówki spotkania. W 85. minucie zdobył bramkę, chwilę później zaliczył asystę przy trafieniu Huntelaara i to samo powtórzył w doliczonym czasie gry – tym razem przy bardzo ładnym uderzeniu Van de Beeka.

Venlo zapłaciło za kiepską formę Ajaxu w poprzednich tygodniach, który wczoraj odwrócił kartę i wrócił do dobrej dyspozycji. U siebie amsterdamczycy zdobyli w lidze aż 42 bramki (w 10 meczach), jednak w dalszym ciągu tracą dwa oczka do prowadzącego w tabeli PSV Eindhoven, który dziś zagra z Sittard. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że dwie wpadki z rzędu są już historią, a Ajax odzyskał wigor w ofensywie i wreszcie – po 1,5 miesiąca – zachował czyste konto. Za tydzień zagra z Heraclesem Almelo, a potem… Champions League.

AFC Ajax – VVV Venlo 6:0 (1:0)
1:0 Ziyech 35'
2:0 Dolberg 52' (asysta: Van de Beek)