Advertisement
Menu
/ marca.com

Zmiana na czas

Czy warto zmieniać trenera w trakcie sezonu?

Czasami decyzja o zwolnieniu trenera w trakcie sezonu na dłuższą metę może się okazać właściwa i korzystna dla klubu. Tak przynajmniej mówi historia Realu Madryt. W sumie klub ze stolicy Hiszpanii decydował się na zmianę szkoleniowca w trakcie sezonu szesnaście razy. Połowa tych przypadków kończyła się zdobyciem trofeum na koniec danego sezonu.

Sezon 1942/43
Pierwsza w historii klubu sytuacja, w której dochodzi do zmiany trenera w połowie rozgrywek. Ze stanowiska trenera zwolniony został wówczas Juan Armet, którego zastąpił Ramón Encinas. I chociaż w tamtym sezonie zespół nie wywalczył ostatecznie żadnego tytułu, to i tak dotarł do finału Copa del Rey, w którym przegrał z Athletikiem Bilbao.

Sezon 1950/51
Po raz pierwszy w historii w trakcie jednego sezonu zespół miał trzech różnych trenerów. Przez ławkę trenerską przewijali się kolejno Michael Keeping, Baltasar Albéniz i Héctor Scarone. Ostatecznie żaden z nich nie doprowadził Królewskich do żadnego triumfu.

Sezon 1959/60
W tym sezonie rozpoczyna się trenerska przygoda z Realem Madryt legendarnego Miguela Muńoza. W trakcie rozgrywek zastąpił on na stanowisku Luisa Carniglię. Muńoz już w swoim pierwszym sezonie zdobył z ekipą Królewskich piąty Puchar Europy. Na przestrzeni kolejnych lat dołożył między innymi kolejny Puchar Europy i aż dziewięć mistrzostw Hiszpanii.

Sezon 1973/74
Miguel Muńoz przeżywa swego rodzaju déjà vu, ale tym razem jest po drugiej stronie barykady. Po szesnastu latach na czele pierwszej drużyny zostaje zmieniony przez Luisa Molowny'ego, który w swoim pierwszym sezonie wygrywa Copa del Rey – w finale rozgrywek pewnie pokonuje Barcelonę 4:0.

Sezon 1977/78
Miljan Miljanić rozpoczyna swój czwarty sezon na czele pierwszej drużyny, ale zostaje zwolniony już po porażce w pierwszym oficjalnym meczu z Salamancą. Do klubu znów wraca Luis Molowny, który w pierwszym sezonie zgarnia 18. tytuł mistrza Hiszpanii.

Sezon 1981/82
Vujadin Boškov jest trenerem pierwszego zespołu, gdy Real Madryt przeżywa jedną ze swoich największych europejskich golead w historii – 0:5 z Kaiserslautern. Dwa mecze później jugosłowiański szkoleniowiec zostaje zwolniony, a jego miejsce zajmuje... Luis Molowny. Po zaledwie trzech meczach ponownie zgarnia tytuł – Copa del Rey.

Sezon 1984/85
Ku zaskoczeniu wszystkich Amancio Amaro zostaje zwolniony w przedostatniej kolejce. Na ratunek ponownie przychodzi Luis Molowny, który w tym sezonie prowadził drużynę w sumie w dziesięciu meczach i zgarnął kolejne dwa tytuły – Puchar UEFA i Copa de la Liga.

Sezon 1990/91
Drugi w historii sezon, w którym Real Madryt ma w sumie trzech różnych trenerów. Najpierw zwolniony został John Toshack, którego tymczasowo zastąpił trener ze szkółki – Alfredo Di Stéfano. Razem z nim Królewscy wygrali Superpuchar Hiszpanii pokonując Barcelonę 4:1. Następnie „na stałe” sprowadzony został Radomir Antić, który ostatecznie nie świętował żadnego triumfu.

Sezon 1991/92
W tamtym sezonie wszystko szło po myśli Radomira Anticia, którego drużyna była liderem La Ligi i wciąż walczyła w Copa del Rey i w Pucharze UEFA. Mimo to ówczesny prezes, Ramón Mendoza, zdecydował się na zmianę trenera i postawił na Leo Beenhakkera. Razem z Holendrem Królewscy przegrali mistrzostwo tracąc punkty w ostatniej kolejce z Tenerife, z europejskich pucharów odpadli w półfinale z Torino, a w Copa del Rey przegrali z Atlético Madryt.

Sezon 1993/94
Benito Floro po meczu z Lleidą urządził swoim podopiecznym karczemną awanturę – jego zdaniem nie prezentowali poziomu godnego Realu Madryt. To była jego ostatnia „akcja” w roli trenera Królewskich. Klub postawił wówczas na Vicente del Bosque, który ostatecznie nie zdołał odwrócić losów dwumeczu w rewanżu z PSG w Pucharze Zdobywców Pucharów, a ligowe zmagania zakończył na trzecim miejscu.

Sezon 1995/96
Przygoda Jorge Valdano na czele pierwszej drużyny Realu Madryt zakończyła się po porażce przed własną publicznością z beniaminkiem Rayo Vallecano. Tymczasowo drużynę przejął Del Bosque, a następnie sprowadzony został Arsenio Iglesias. Ostatecznie sezon zakończył na szóstym miejscu w La Lidze, 1/8 finału Copa del Rey i ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Sezon 1999/2000
Ze stanowiska zwolniony został John Toshack, a Del Bosque mógł na dłużej zadomowić się na czele pierwszej drużyny. W swoim pierwszym sezonie Hiszpan zdobył z Realem Madryt La Octavę pokonując w finale Ligi Mistrzów Valencię.

Sezon 2004/05
José Antonio Camacho tuż po rozpoczęciu sezonu rezygnuje z funkcji szkoleniowca. Tymczasowo zastępuje go Mariano García Remón, a następnie pierwszy zespół przejmuje Vanderlei Luxemburgo. Brazylijczyk ostatecznie nie zdobył z Realem Madryt ani jednego tytułu.

Sezon 2005/06
Luxemburgo wytrwał na stanowisku trenera Realu Madryt dokładnie 11 miesięcy i 4 dni. W swoim drugim sezonie został zwolniony, a zastąpił go ówczesny szkoleniowiec Castilli, Juan Ramón López Caro. Z Hiszpanem Królewscy zakończyli sezon na drugim miejscu w La Lidze, w 1/8 finału Ligi Mistrzów odpadli z Arsenalem, a w Copa del Rey byli o krok od historycznej remontady z Realem Saragossa.

Sezon 2008/09
Bernd Schuster zapowiada na konferencji prasowej, że „zwycięstwo na Camp Nou jest niemożliwe” i zostaje zwolniony. Zastępuje go Juande Ramos, który przejmuje drużynę na piątym miejscu w tabeli, a sezon kończy z wicemistrzostwem. Zapamiętany zostanie jednak z pogromów 0:4 z Liverpoolem w Lidze Mistrzów i 2:6 z Barceloną.

Sezon 2015/16
Zmiana, którą madridistas wspominają z nostalgią i daliby wszystko, aby teraz doszło do powtórki z rozrywki. Rafa Benítez zostaje zwolniony w styczniu 2016 roku, a jego miejsce zajmuje niedoświadczony trener Castilli, Zinédine Zidane. Pod skrzydłami Francuza Królewscy przeżywają jeden z najlepszych okresów w swojej historii. Zizou w swoim pierwszym sezonie wygrywa Ligę Mistrzów, w sumie zgarnia trzy Puchary Europy z rzędu i staje się drugim najbardziej utytułowanym trenerem w historii klubu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!