Jak grali wypożyczeni i sprzedani?

Dublet Viníciusa i asysta Coentrão

W ten weekend do gry wróciła już hiszpańska Primera División, a więc możemy obserwować już występy wszystkich zawodników sprzedanych lub wypożyczonych z Realu Madryt w bieżące lato.

Fábio Coentrão (Sporting CP)
Na początku ubiegłego tygodnia wystąpił w meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów, w którym Sporting zremisował z rumuńskim FCSB (wcześniej Steaua Bukareszt). Trudno zarzucić cokolwiek obrońcy, ponieważ mecz zakończył się rezultatem 0:0, a on spędził na boisku 86 minut. W środę odbędzie się rewanż.

Pomiędzy potyczkami o Champions League lizbończycy wrócili do meczów ligowych i w sobotę mierzyli się z Vitórią. Rozbili ją na wyjeździe aż 5:0, a Fábio był jednym z najlepszych zawodników na boisku. Zaliczył asystę przy trzecim golu, łącznie zanotował aż trzy kluczowe podania – nikt nie miał ich tak dużo. Do tego poprawnie spisywał się w obronie i zszedł z boiska w 78. minucie.
Ocena Recordu: 4/6.
Ocena O Jogo: 6/10.
Ocena WhoScored: 8,7/10.

Lucas Silva (Cruzeiro)
W środku tygodnia Cruzeiro grało z Gręmio Porto Alegre w ramach półfinału Pucharu Brazylii. Pomocnik zagrał cały mecz, ale nie będzie miło go wspominać. Popełnił błąd przy jedynej bramce dla rywala, ponieważ zbyt wolno wracał i pozwolił przeciwnikowi z dużą łatwością zgubić jego krycie.

W weekend Lucas był oszczędzany i nie pojawił się w wyjściowej jedenastce na mecz ze Sport Recife. Pojawił się na murawie w 71. minucie (przy wyniku 1:0), a ostatecznie jego drużyna wygrała 2:0. Pomocnik wypożyczony z Realu Madryt nie miał jednak wielkiego wpływu na przebieg niedzielnego starcia.
Ocena WhoScored: 8,1/10.

Philipp Lienhart (SC Freiburg)
Lienhart wystąpił od początku w spotkaniu z Eintrachtem. Ostatecznie jego drużyna zremisowała u siebie 0:0. Austriak, który zagrał na środku obrony, spisał się średnio, ale należy go szczególnie pochwalić za aż cztery wygrane pojedynki główkowe.
Ocena Kickera: 4/6 (1 – najlepsza, 6 – najsłabsza)
Ocena Bilda: 3/6 (1 – najlepsza, 6 – najsłabsza)
Ocena WhoScored: 7,0/10

Martin Ødegaard (Heerenveen)
Tym razem jego drużyna mierzyła się na swoim stadionie z Heraclesem Almelo. Norweg ustawiony był blisko prawej strony, ale nie był do niej przyklejony i ścinał akcje do środka. Bardzo często miał futbolówkę przy nodze, przechodziła przez niego większość ataków Heerenveen. Angażował się w grę defensywną, jednak jego rajdy z przodu nie przynosiły zbyt dużych korzyści. Gospodarze dopiero w doliczonym czasie gry zdołali zdobyć bramkę na 1:1, a asystę przy trafieniu Nemanji Mihajlovicia… zaliczył bramkarz Wouter van der Steen.
Ocena WhoScored: 7,3/10.

Vinícius Júnior (Flamengo)*
Pierwszy mecz w ubiegłym tygodniu nie będzie na pewno miło przez niego wspominany. Wszedł na boisko w 75. minucie, ale musiał je opuścić już chwilę później, ponieważ trener Flamengo musiał wpuścić bramkarza, pierwszy golkiper został bowiem ukarany czerwoną kartką. Do tego pod adresem Viniciusa padło mnóstwo obraźliwych i rasistowskich słów ze strony fanów Botafogo.

W drugim zeszłotygodniowym spotkaniu Vinícius dostał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Był zwolniony z niemalże wszystkich obowiązków defensywy, co zaprocentowało pod bramką rywala. Strzelił dwa gole, a Flamengo pokonało Atlético Goianiense 2:0. O jego występie szerzej pisaliśmy tutaj. Tam możecie też obejrzeć oba trafienia 17-letniego zawodnika.

Odeszli w letnim okienku transferowym
Álvaro Jiménez (Getafe CF)
Podmadrycka drużyna mierzyła się na wyjeździe z Athletikiem Bilbao i może to spotkanie uznać za udane, ponieważ z San Mamés wywiozła punkt. Wychowanek Królewskich nie może jednak być zadowolony ze swojego występu. Jiménez nie błyszczał, a na dodatek w 66. minucie obejrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.
Ocena Marki: 0/3
Ocena WhoScored: 5,0/10

Álvaro Morata (Chelsea)
Pierwsze derby Londynu to nie był mecz Moraty. Wprawdzie Hiszpan był aktywny i aż cztery razy próbował uderzenia, ale żadne z nich nie wymagało nawet interwencji Llorisa. Trzy razy zablokowano strzał Álvaro, a raz był on niecelny. Po dobrym debiucie przyszło więc lekkie ochłodzenie nastroju. O meczu rozstrzygnął za to inny Hiszpan związany w przeszłości z Castillą – Marcos Alonso. Obrońca zdobył dwa gole i zdecydował o zwycięstwie 2:1 z Tottenhamem.
Ocena WhoScored: 6,4/10

Danilo (Manchester City)
W meczu z Evertonem pojawił się na boisku w 65. minucie, gdy City grało w dziesięciu (czerwoną kartkę dostał Kyle Walker). Brazylijczyk zdołał jednak pokazać się z dobrej strony. Miał nawet udział przy golu, który wyrównał stan gry na 1:1. Danilo wrzucił piłkę w pole karne, ale gol nie padł bezpośrednio po jego dośrodkowaniu, bo pojedynek wygrał gracz Evertonu. Mimo to futbolówka trafiła do Sterlinga, a ten pokonał Pickforda.
Ocena WhoScored: 6,6/10

Diego Llorente (Real Sociedad)
Środkowy obrońca cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Jego drużyna pokonała Celtę Vigo na Balaídos, po fantastycznym comebacku, odwracając losy spotkania z 1:2 do 3:2.

Enzo Zidane (Deportivo Alavés)
Najstarszy z synów Zizou spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Jego koledzy ponieśli porażkę na Butarque z Leganés 0:1.

James Rodríguez (Bayern Monachium)
Kolumbijczyk tym razem nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych. Pomocnik narzeka na ból uda, dlatego Carlo Ancelotti nie mógł z niego skorzystać. Nie przeszkodziło to jednak Bayernowi zwyciężyć w hicie Bundesligi nad Bayerem 3:1.

Jorge Burgui (Deportivo Alavés)
Drugi z maridistas w ekipie z Vitorii wyszedł w pierwszym składzie i kilka razy pokazał się z dobrej strony. Pod koniec meczu był bliski pokonania bramkarza, ale na drodze jego strzału stanęła poprzeczka.
Ocena Marki: 2/3
Ocena Asa: 2/3
Ocena WhoScored: 6,7/10

Mariano Díaz (Olympique Lyon)
Tym razem Mariano nie był już bohaterem meczu. Jego Lyon mierzył się z Bordeaux, ale od 35. minuty grał w osłabieniu jednego zawodnika, bo drugi żółty kartonik zobaczył Sergi Darder. W niecałe dziesięć minut później boisko opuścił Díaz. Wychowanek Królewskich nie zdążył oddać choćby jednego strzału. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wysokim remisem 3:3.
Ocena L'Équipe: Bez oceny
Ocena WhoScored 6,4/10

Mario Hermoso (RCD Espanyol)
Kolejny z wychowanków Realu Madryt nie pojawił się na murawie w tej kolejce. Mario spędził cały mecz na ławce rezerwowych i obserwował, jak jego koledzy remisują z Sevillą na wyjeździe 1:1.

* – Vinícius Júnior nie jest wypożyczony z Realu Madryt. Królewscy zapewnili sobie usługi Brazylijczyka od sezonu 2019/2020. Do tego czasu pozostanie on zawodnikiem Flamengo.