Advertisement
Menu
/ mundodeportivo.com

Katalońska tabela: „Sędziowie podarowali Realowi 13 punktów”

Analiza błędów sędziowskich w wykonaniu <i>Mundo Deportivo</i>

W Madrycie panuje niezwykłe zadowolenie – stołeczna drużyna na szczycie tabeli z punktem przewagi nad Barceloną, jednym meczem rozegranym mniej i po wielkiej remontadzie na boisku Villarrealu. Idylliczny scenariusz, który dziś wyglądałby inaczej, gdyby nie „długa lista błędów sędziów, którzy podarowali Los Blancos 13 punktów więcej niż Królewscy sprawiedliwie wygrali na boisku”, pisze dziś katalońskie Mundo Deportivo.

Te 55 punktów, które widzimy przy nazwie Realu Madryt w tabeli, powinny dziś zastąpić liczba 42, gdyby wszystkie decyzje sędziów zostały podjęte zgodnie z regulaminem. Sytuacja robi się tym poważniejsza, gdy zsumujemy punkty, które Barça straciła z powodu pomyłek arbitrów. A dokładnie sześć. Zgodnie z tym 54 punkty Blaugrany powinny zamienić się w 60. W takim wypadku różnica w tabeli między tą dwójką wynosiłaby 19 punktów na korzyść Barcelony, chociaż po odjęciu obecnego punktu przewagi Realu byłoby to 18 oczek. Trzeba pamiętać, że Los Blancos mają jeszcze do rozegrania mecz z Celtą na Balaídos – kontynuuje Mundo Deportivo.

Gdy mamy do czynienia z debatą na temat sędziowskich kontrowersji, pojawia się podwójna lina argumentacji, gdzie jedni bronią decyzji arbitra, a drudzy zarzucają mu błąd. W tej lidze podjęto jednak kilka rażących decyzji, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości, jak wychwycił to w swoim tweecie Gerard Piqué, który zebrał wycinki tylko z madryckiej prasy, które pokazują błędy na korzyść Realu i przeciwko Barcelonie, argumentuje katalońska gazeta.

Największym pokazem ślepoty był gol Barçy strzelony na boisku Betisu. Widok piłkarza Beticos wybijającego piłkę, która przekroczyła linię bramkową, obiegł cały świat. Ta decyzja Hernándeza Hernándeza kosztowała Barcelonę dwa punkty. Ponadto w meczach Realu i Barçy przeciwko Máladze i Villarrealowi mieliśmy do czynienia z czterema akcjami, które pokazują obraz sędziowania w obecnym wyścigu po mistrzostwo. Przeciwko Andaluzyjczykom nie uznano prawidłowej bramki Piqué z powodu rzekomej pozycji spalonej, ale uznano gola Ramosa, który znajdował się na spalonym. Historia powtórzyła się w starciach obu ekip z Villarrealem, a bohaterem był nawet ten sam zawodnik. Nie odgwizdano umyślnego zagrania ręką przez Bruno w meczu z Barceloną, a zrobiono to w spotkaniu z Realem, gdy ten dotknął ją mimowolnie i ostatecznie pozwoliło to doprowadzić Real do zwycięstwa. Wszystko to, nie wspominając już o sytuacjach faworyzujących Królewskich, które nie miały bezpośredniego wpływu na wynik, miało miejsce wielokrotnie.

Real został również obdarowany w Pucharze Króla przeciwko Sevilli (3:0), w dniu, w którym Mateu Lahoz odgwizdał rzut karny po faulu Jamesa na Modriciu (to nie żart), a także podarował rzut rożny, po którym padł drugi goli, choć wcześniej Morata wyraźnie faulował. A do tego finał klubowych mistrzostw świata przeciwko Kashimie Antlers (4:2), w którym zambijski arbiter Janny Sikazwe, wycofał się tuż przed dogrywką z pokazania drugiej żółtej kartki Sergio Ramosowi. „Można się uśmiać”, kończy swoją rzetelną i obiektywną analizę Mundo Deportivo.

Przejaw frustracji katalońskiego dziennika ilustruje najlepiej zamieszczona pod tymi dywagacjami grafika, którą zatytułowano „długą listą pomyłek sędziowskich, które są plamą na liderowaniu Realu”. Mundo Deportivo zapowiadało na dzisiejszej okładce, że przeanalizuje wszystkie wydarzenia mecz po meczu, ale widzimy, że gazeta zdecydowała się jednak wziąć pod uwagę tylko wybrane spotkania i kontrowersyjne sytuacje, które zdaniem jej dziennikarzy wpłynęły na losy poszczególnych starć. Bez wątpienia zupełnym przypadkiem przemilczano lub uznano za nieistotne większość sytuacji, gdy poszkodowani byli Królewscy, a beneficjentem okazywała się Barcelona. Poszczególne mecze podzielono na cztery kategorie. Te, które nie miały wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie, te, gdzie punkty powinien stracić Real, te, w których punkty powinna zyskać Barça i jedno spotkanie, po którym Katalończycy powinni mieć jeden punkt mniej.

1. kolejka
FC Barcelona – Real Betis 6:2
Nieodgwizdany rzut karny po wyraźnym ataku Mandiego na Luisie Suárezie. Bez wpływu na wynik.

Real Sociedad – Real Madryt 0:3
Nieodgwizdany rzut karny Carvajala na Markelu przy stanie 0:1. Bez wpływu na wynik.

2. kolejka
Athletic Bilbao – FC Barcelona 0:1
Nieodgwizdany rzut karny Williamsa na Denis Suárezie, który został staranowany przez napastnika Athletiku. Bez wpływu na wynik.

Real Madryt – Celta Vigo 2:1
Morata strzelił na 1:0 po akcji, która powinna być anulowana z powodu pozycji spalonej. Plus dwa punkty.

3. kolejka
Real Madryt – Osasuna 5:2
Spalony przy golu Ronaldo na 1:0. Spalony przy golu Modrica na 5:0. Nieuznany prawidłowy gol dla Osasuny. Bez wpływu na wynik.

4. kolejka
CD Leganés – FC Barcelona 1:5
Nieuznany gol Alcácera z powodu nieistniejącego spalonego. Bez wpływu na wynik.

Espanyol – Real Madryt 0:2
Niepokazana druga żółta kartka Sergio Ramosowi za zatrzymanie strzału ramieniem. Nieodgwizdany rzut karny Pepego przy wyniku 0:1. Nieodgwizdany rzut karny Ramosa przy wyniku 0:1. Plus dwa punkty.

5. kolejka
Real Madryt – Villarreal 1:1
Niepokazana druga żółta kartka Sergio Ramosowi za próbę wymuszenia rzutu karnego w ostatnich minutach meczu. Bez wpływu na wynik.

6. kolejka
UD Las Palmas – Real Madryt 2:2
Niepokazana druga żółta kartka Sergio Ramosowi za zagranie piłki ręką i udawanie, że ta trafiła go w twarz. Bez wpływu na wynik.

7. kolejka
Celta Vigo – FC Barcelona 4:3
Hugo Mallo powinien zostać wyrzucony z boiska za dwa faule na Neymarze w pierwszej połowie. W ostatniej akcji meczu boczny obrońca faulował też Brazylijczyka w polu karnym, ale oczywisty rzut karny nie został odgwizdany. Minus jeden punkt.

8. kolejka
FC Barcelona – Deportivo La Coruńa 4:0
Nieodgwizdany rzut karny po faulu Fernando Vavarro na Messim i nieuznany prawidłowy gol Mathieu z powodu rzekomego spalonego. Bez wpływu na wynik.

9. kolejka
Valencia – FC Barcelona 2:3
Bardzo brzydkie wejście Enzo Péreza w Iniestę, które skończyło się kontuzją kolana pomocnika: żadnej kartki. Mario Suárez wbił się korkami w łydkę André Gomes i powinien zostać wyrzucony z boiska. Po zwycięskiej bramce Messiego z trybun rzucono butelką, która trafiła Neymara, a Komitet Rozgrywek nazwał zachowanie piłkarzy Barcelony „niedorzecznym”. Bez wpływu na wynik.

10. kolejka
Deportivo Alavés – Real Madryt 1:4
Los Blancos rozpoczęli remontadę dzięki wątpliwemu rzutowi karnemu Deyversona. Bez wpływu na wynik.

11. kolejka
Real Madryt – CD Leganés 3:0
Mateu Lahoz nie wyrzucił z boiska Marcelo za perfidny faul na Omarze w 83. minucie. Bez wpływu na wynik.

12. kolejka
FC Barcelona – Málaga CF 0:0
Nieodgwizdany rzut karny po faulu Rico na Ardzie Turanie za potrącenie, które sędzie zinterpretował jako przewinienie Turka. Nieuznany gol Piqué z powodu spalonego Alcácera, który znajdował się na prawidłowej pozycji. Minus dwa punkty.

Atlético Madryt – Real Madryt 0:3
Więcej niż wątpliwy rzut karny Savicia na Ronaldo, który pozwolił Los Blancos strzelić gola na 0:2. Bez wpływu na wynik.

13. kolejka
Real Sociedad – FC Barcelona 1:1
Nieuznany prawidłowy gol Juanmiego z powodu nieistniejącego spalonego. Plus jeden punkt.

Real Madryt – Sporting Gijón 2:1
Nieistniejący rzut karny na Lucasie Vázquezie odgwizdany przez Hernándeza Hernándeza. Plus dwa punkty.

14. kolejka
FC Barcelona – Real Madryt 1:1
Nieodgwizdany rzut karny Mascherano za wślizg na Lucasie Vázquezie. Nieodgwizdany rzut karny Mascherano za chwytanie Cristiano. Nieodgwizdany rzut karny po dośrodkowaniu Alby i ręce Carvajala. Faul Ramosa na Mascherano tuż przed wyrównaniem dla Realu. Bez wpływu na wynik.

15. kolejka
Real Madryt – Deportivo La Coruńa 2:2
Ramos popchnął Sidneia przy wyniku 2:2 i arbiter powinien wyrzucić go z boiska. Zamiast tego obrońca strzelił na 3:2. Plus dwa punkty.

17. kolejka
Villarreal – FC Barcelona 1:1
Nieodgwizdany rzut karny za oczywistą rękę Bruno Soriano, który zablokował strzał Messiego. Nieodgwizdany rzut karny za rękę Bruno Soriano, który odbił nią piłkę w polu karnym. Minus dwa punkty.

18. kolejka
Sevilla – Real Madryt 2:1
Niewyrzucenie z boiska Cristiano, który rzucił piłką w Vitolo. Bez wpływu na wynik.

19. kolejka
Real Madryt – Málaga CF 2:1
Gol Sergio Ramosa za spalonego na 2:0 Plus dwa punkty.

20. kolejka
Real Betis – FC Barcelona 1:1
Przy wyniku 1:0 podwójny błąd sędziego przeciwko Barcelonie. Mandi faulował Neymara w polu karnym i ten sam obrońca wybijał piłkę za linii bramkowej, która przekroczyła ją o metr. Minus dwa punkty.

16. kolejka
Valencia – Real Madryt 2:1
Nieodgwizdany rzut karny za popchnięcie Zazy przez Carvajala. Nieodgwizdany rzut karny Ramosa za faul na Munirze w obrębie szesnastki. Bez wpływu na wynik.

21. kolejka
Atlético Madryt – FC Barcelona 1:2
Faul Godína na Umtitim przy golu dla Atlético. Bez wpływu na wynik.

Villarreal – Real Madryt 2:3
Odgwizdany rzut karny za nieumyślne zagranie ręką przez Bruno. Faul Isco na Samu przy akcji na 2:3. Nieodgwizdany rzut karny za nieumyślne zagranie ręką przez Marcelo. Plus trzy punkty.

Podsumowanie
FC Barcelona: 6 punktów mniej. Aktualna liczba punktów: 54. Liczba punktów bez pomyłek sędziów: 60 (1. miejsce w lidze).
Real Madryt: 13 punktów więcej. Aktualne liczba punktów: 55. Liczba punktów bez pomyłek sędziów: 42 (6. miejsce w lidze).

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!