Napoli wygrywa rzutem na taśmę

Napoli – Sampdoria 2:1

Po ponad dwóch tygodniach przerwy Serie A wróciła do gry. Najbliższy rywal Realu Madryt w Lidze Mistrzów, Napoli, mierzył się z Sampdorią, w barwach której występuje dwóch polaków – Karol Linetty i Bartosz Bereszyński. Drużyna Maurizio Sarriego miała duże problemy przed meczem, jednak i tak była faworytem starcia na Stadio San Paolo. Pomimo wielkich kłopotów udało jej się wygrać 2:1 i zachować trzecią pozycję w tabeli ligi włoskiej.

Szkoleniowiec ekipy z Neapolu nie mógł dziś liczyć na Arkadiusza Milika (kontuzja), Raúla Albiola (pauza za kartki), Kalidou Koulibaly'ego czy Faouziego Ghoulama (wyjazd na Puchar Narodów Afryki). Nic jednak nie tłumaczy bardzo słabej postawy gospodarzy w pierwszej części meczu. Po 30 minutach przegrywali oni 0:1, kiedy po akcji Patrika Schicka piłkę do własnej bramki skierował występujący na prawej stronie obrony Elseid Hysaj. Napoli długo próbowało odwrócić losy meczu, ale dziś nie miało swojego dnia. Z przodu zawodzili niemal wszyscy, a Sampdoria była bliska podwyższenia prowadzenia.

Gospodarzom na pewno pomogła czerwona kartka dla Matíasa Silvestre'a, chociaż nawet po obejrzeniu powtórek nie jesteśmy pewni, czy na pewno zasłużył na drugi żółty kartonik. Sędzia dopatrzył się przewinienia przy próbie wykopu piłki przez Pepe Reinę i nie miał żadnych skrupułów. W 72. minucie na boisku pojawił się Manolo Gabbiadini i już pięć minut później doprowadził do remisu. Asystę przy tym trafieniu zapisał José María Callejón, były gracz Realu Madryt. Kiedy u podnóża Wezuwiusza już wykrzykiwano „teraz albo nigdy” gracze Sarriego przeprowadzili ostatnią akcję meczu, w której pierwszoplanową rolę odegrał Lorenzo Tonelli. W 95. minucie środkowy obrońca znalazł się we właściwym miejscu we właściwym czasie i wykorzystał podanie Ivana Strinicia. Warto dodać, że dla strzelca bramki na 2:1 był to pierwszy występ w Serie A w tym sezonie.

Sytuacja Napoli w tabeli Serie A jest dosyć komfortowa. Zajmuje ono trzecie miejsce i ma tyle samo punktów co druga Roma. Ekipa ze stolicy zagra jutro na wyjeździe z Genoą. Poza zasięgiem tej dwójki jest Juventus, który prowadzi z czterema punktami przewagi nad drugim i trzecim zespołem. Stara Dama ma jednak o dwa mecze mniej niż Napoli.

Napoli – Sampdoria 2:1 (0:1)
0:1 Hysaj 30' (gol samobójczy)
1:1 Gabbiadini 77' (asysta: Callejón)
2:1 Tonelli 90'+5' (asysta: Strinić)

Napoli: Reina; Hysaj, Tonelli, Chiricheș, Strinić; Allan (58' Zieliński), Jorginho (72' Gabbiadini), Hamšík; Callejón, Mertens, Insigne.
Sampdoria: Puggioni; Pereira, Silvestre, Skriniar, Regini; Barreto, Torreira, Praet (76' Linetty); Álvarez; Quagliarella (51' Muriel), Schick (64' Dodo).