/ as.com

Morata lepszy od BBC

Dobry początek sezonu w wykonaniu Hiszpana

Álvaro Morata wrócił do Realu Madryt w wielkim stylu i nie chodzi tu tylko o 30 milionów euro, które zapłacił za niego klub Juventusowi. Napastnik zdobywa uznanie kibiców dzięki bardzo dobrym statystykom strzeleckim, choć wciąż musi znosić rolę zawodnika rezerwowego. „Tak już jest i trzeba to zaakceptować”, mówi. Hiszpan zdobył w tym sezonie cztery bramki, co czyni go do spółki z Cristiano Ronaldo, Garethem Bale'em, Karimem Benzemą i Marco Asensio najlepszym strzelcem zespołu. Jego skuteczność jest jednak dużo lepsza, niż skuteczność tercetu BBC. Morata wpisuje się na listę strzelców średnio co 135 minut, Benzema co 174, Cristiano co 192, a Bale co 224.

Bramki Moraty dały Królewskim już sześć punktów: po dwa z Athletikiem (2:1), Sportingiem (2:1) i Celtą (2:1). Reprezentant Hiszpanii zdobywał gole, które uwielbia madridismo, czyli te strzelane w samych końcówkach meczów. Tak było w niedzielę z Athletikiem i na inaugurację Ligi Mistrzów ze Sportingiem. Gole Cristiano dały klubowi trzy punkty (dwa ze Sportingiem i jeden z Borussią), podobnie jak Benzemy (dwa z Athletikiem i jeden z Las Palmas). Dzięki trafieniom Bale'a Królewscy wzbogacili się tylko o punkcik (1:1 z Eibarem).

Ponadto, Morata jest najbardziej efektywny spośród wszystkich napastników. Na zdobycie gola potrzebuje tylko 5 strzałów. Benzema (6,5), Bale (8,2) i Cristiano (10,2) strzelają z dużo mniejszą precyzją. Wychowanek Los Blancos jest również najbardziej kompletnym zawodnikiem w zespole. Dokładając do dorobku bramkowego dwie asysty, Morata strzela lub asystuje co 90 minut. Cristiano co 96 minut (cztery gole i cztery asysty), a James co 94 (gol i trzy asysty).

Jednak Morata i tak jest 12. zawodnikiem kadry, co pokazuje ilość rozegranych minut. W 13 oficjalnych spotkaniach piłkarz spędził na placu gry 544 minuty. 11 zawodników grało w tym sezonie dłużej. Niemniej, Morata jest jedynym piłkarzem, który zagrał we wszystkich oficjalnych grach. „Rozmawiałem z Zidane'em i powiedział mi, że będę odgrywał ważną rolę”, powiedział tuż po transferze powrotnym na Santiago Bernabéu. Póki co musi pogodzić się z rolą zmiennika dla BBC.