Koszykarze zagrają w finale

Real Madryt wyeliminował Valencię

Mistrzowie bronią tytułu do końca. Koszykarze Real Madryt rozstrzygnęli półfinałową rywalizację Ligi Endesa po tym, jak w czwartym meczu pokonali Valencia Basket Club różnicą dwóch punktów (80:82). Awansowali do ligowego finału po raz piąty z rzędu i staną przed wielką szansą na zakończenie sezonu sukcesem. Przeciwnikiem będzie FC Barcelona Lassa bądź Laboral Kutxa (obecny stan rywalizacji 2:1).

Bardzo dobry początek dał madrytczykom dziesięć punktów przewagi już po kilku minutach gry (8:18). Świetnie dzielili się piłką, wybierali rzuty z wolnych pozycji, ale przede wszystkim znakomicie współpracowali w defensywie i skutecznie bronili dostępu do własnego kosza. Wszystko funkcjonowało tak, jak należy. Wprowadzenie zawodników rezerwowych trochę ten porządek zaburzyło, lecz nie wpłynęło niszcząco na korzystną różnicę.

Śmiało można było chwalić postawę zawodników przy rozegraniu piłki i w obronie, ale ich największą przewagą, podobnie jak w pierwszym meczu, były celne rzuty z dystansu – dziewięć do przerwy, przy zaledwie dwóch rywala. Statystyka ta nie przekształciła się jednak w dominację przyjezdnych. Valencia Basket Club musiał nadrabiać straty, ale wciąż pozostał w grze i zagrażał coraz bardziej (38:44).

Madrytczycy nie otoczyli wypracowanej przewagi odpowiednią opieką i w końcu się z nią rozstali (51:50). Zaczęli popełniać błędy, gubić krycie, pudłować łatwe rzuty. Wyglądało to tak, jakby na drugą połowę wyszła zupełnie inna drużyna. Rywalizacja stała się przez to bardzo wyrównana, a tablica wyników co chwilę wskazywała na remis. Sytuacja utrzymała się do ostatnich sekund, ale tym razem walkę rozstrzygnęły rzuty osobiste, bezbłędnie wykonywane w końcówce przez Jaycee’ego Carrolla.

80 – Valencia Basket Club (18+20+15+27): Vives (6), Sato (14), San Emeterio (7), Peterson (-), Hamilton (23) – Stefansson (8), Diot (2), Lučić (4), Dubljević (16).

82 – Real Madryt (25+19+9+29): Llull (16), Mačiulis (9), Taylor (2), Thompkins (5), Ayón (10) – Fernández (9), Nocioni (11), Reyes (2), Rodríguez (1), Carroll (17).