Koszykarze zostają w grze

Real Madryt pokonał Fenerbahçe

Pierwsza piłka meczowa obroniona. Koszykarski zespół Realu Madryt pokonał we własnej hali Fenerbahçe Ülker (80:73) i zapisał na koncie trzecią wygraną w tej edycji Turkish Airlines Euroligi. Świetna defensywa i duże zaangażowanie hiszpańskiego zespołu w drugiej połowie przesądziło o jego sukcesie. Zwycięstwo pozwoliło mu zachować szansę na awans do grona najlepszej szesnastki.

Wieczór nie rozpoczął się pomyślnie. Gospodarze byli bardzo rozkojarzeni w działaniach obronnych i zostawiali przeciwnikom sporo miejsca na obwodzie, a ci potrafili je wykorzystać. Mając na uwadze trudną sytuację madryckiego zespołu, postawa zawodników mogła zaskoczyć. Grali bez przekonania, pomysłu i dynamiki. Kibice oczekiwali zupełnie innej postawy i innego starcia. Pierwsze dziesięć minut gracze przegrali różnicą aż dziesięciu punktów (18:28).

Wszystko zaczęło funkcjonować lepiej, gdy na parkiecie zawitali zmiennicy, a za punktowanie zabrała się młodzież – Luka Dončić i Willy Hernangómez – z pomocą Jaycee’ego Carrolla. Prowadzenie, a wraz z nim i pewność siebie zawodnicy stracili jednak jeszcze przed przerwą, kiedy co chwilę odgwizdywano im przewinienia. Przyjezdni często gościli na linii rzutów osobistych i dzięki łatwym punktom przywrócili utraconą przewagę (36:45).

Dopiero po przerwie publiczność zgromadzona w Palacio de los Deportes doczekała się drużyny niesamowicie zmotywowanej, walczącej o każdą piłkę. Parkiet znowu odwiedzili gracze pierwszej piątki, ale z zupełnie innym nastawieniem. Przyniosło to efekt nie tylko w postaci odrobienia strat, ale i wypracowania własnej, dziesięciopunktowej przewagi (76:66). Zespół popełniał mniej błędów w obronie, przerywał akcje rywali i udanie kontratakował. Zachował prowadzenie, a wraz z nim szanse na awans do kolejnej rundy rozgrywek.

80 – Real Madryt (18+18+20+24): Rodríguez (7), Llull (17), Mačiulis (-), Reyes (13), Ayón (15) – Nocioni (3), Dončić (6), Carroll (8), Hernangómez (4), Taylor (7).

73 – Fenerbahçe Ülker (28+17+10+18): Bogdanović (7), Vesely (20), Kalinić (5), Dixon (15), Datome (9) – Mahmutoglu (-), Antić (5), Yurtseven (4), Sloukas (8), Arna (-).