Jak Real Madryt radzi sobie z francuskimi drużynami?

Historia meczów w europejskich pucharach

Real Madryt zmierzy się w jutro z francuską drużyną po raz 29. (biorąc pod uwagę tylko mecze oficjalne). Bilans jest korzystny dla madrytczyków, którzy do tej pory odnieśli w takich starciach 16 zwycięstw, pięciokrotnie zremisowali i siedem razy przegrali. Bilans bramkowy również przemawia na korzyść Hiszpanów i wynosi 59:24.

Lata 50. i 60. – pierwsze pojedynki:
Do pierwszego starcia z francuską drużyną w europejskich pucharach doszło 13 czerwca 1956 roku. Ta data powinna być znana kibicom Królewskich, ponieważ właśnie wtedy Real Madryt wzniósł w górę pierwszy Puchar Europy, wygrywając 4:3 ze Stade Reims. To spotkanie rozegrano na Parc des Princes w Paryżu. Nie trzeba było długo czekać na kolejny pojedynek z zespołem z Francji. W drugiej edycji Pucharu Europy los w ćwierćfinale skojarzył ze sobą Real Madryt i Niceę. Blancos najpierw wygrali 3:0 na Bernabéu, a później przypieczętowali awans w rewanżu zwyciężając 3:2. Dwa lata później, gdy ciągle trwał zwycięski marsz Realu Madryt w Pucharze Europy, w finale ponownie naprzeciwko madrytczyków stanęli piłkarze Stade Reims. Tym razem mecz rozegrano na Neckarstadion (obecnie Mercedes-Benz Arena) w Stuttgarcie. Królewscy okazali się lepsi, wygrywając 2:0 po trafieniach Mateosa i Di Stéfano, dzięki czemu po raz czwarty z rzędu mogli wznieść trofeum dla najlepszej drużyny w Europie.

Pierwsza porażka z francuskim zespołem przyszła 4 lutego 1960 roku. Pogromcą Realu Madryt okazała się Nicea, która wygrała 3:2, mimo że do przerwy przegrywała już 0:2. Na szczęście w rewanżu, w obecności 100 tysięcy widzów, Królewscy wygrali 4:0 i awansowali dalej. Po tych meczach przyszły lata posuchy, jeśli chodzi o pojedynki w z drużynami z Francji. Między 1960 a 1993 rokiem nie rozegrano żadnego takiego spotkania.

PSG z receptą na eliminowanie Realu Madryt:
Tę długą passę udało się przerwać 2 marca 1993 roku. Wtedy w Pucharze UEFA Real Madryt wpadł w ćwierćfinale na PSG. Najpierw udało się wygrać 3:1, ale w rewanżu przytrafiła się katastrofa. Do 87. minuty Blancos przegrywali 0:3. Nadzieję w serca Hiszpanów wlał Zamorano na minutę przed końcem. Wydawało się, że do rozstrzygnięcia będzie potrzebna dogrywka, ale Kombouaré w ostatniej chwili podwyższył prowadzenie na 4:1 i to paryżanie zagrali w kolejnej rundzie.

Okazja do rewanżu pojawiła się rok później, tym razem w Pucharze Zdobywców Pucharów. Ponownie Real Madryt trafił na PSG w ćwierćfinale i znów pierwszy mecz rozegrano na Bernabéu. Francuzi wygrali tam 1:0 po golu Weaha. W rewanżu do siatki trafił Butragueńo, wyrównując stan dwumeczu. Ostatnie słowo należało jednak do paryżan. Ricado w 51. minucie zdobył gola na wagę remisu i awansu do półfinału.

Do tej pory PSG pozostaje jedynym zespołem z Francji i jednym z ośmiu w Europie, z którym Real Madryt ma negatywny bilans (pozostałe takie drużyny to: Bayern Monachium, Club Brugge, Aberdeen, Chelsea, Ipswich, Liverpool, Arsenal i Benfica).

Lyon postrachem Królewskich:
Od ostatniego meczu z PSG minęło już ponad 21 lat. W tym czasie Real Madryt rozegrał aż osiemnaście spotkań z drużynami z Francji. Marsylia i Auxerre okazały się wygodnymi rywalami, natomiast Lyon i Monaco napsuły Królewskim sporo krwi. Lyon stawał naprzeciwko madrytczyków dziesięciokrotnie, stając się tym samym jednym z rywali, z którymi najczęściej Blancos musieli się mierzyć w europejskich pucharach. Tylko sześć klubów miało okazję więcej razy stawać na placu gry z Realem Madryt. Madridistas z pewnością mają jeszcze w pamięci rzut wolny Juninho, słynny strzał w słupek Higuaína czy wreszcie trafienie Pjanicia, które wyrzuciło Królewskich z Ligi Mistrzów w 1/8 finału kolejny rok z rzędu.

Bolesna porażka z Monaco:
Na kilka słów zasługuje także Monaco, które miało okazję mierzyć się z Realem Madryt w 2004 roku. Po wyeliminowaniu Bayernu, Królewscy byli zdecydowanymi faworytami starcia z graczami z Księstwa. W pierwszym meczu na Santiago Bernabéu było już 4:1 dla gospodarzy po golach Helguery, Zidane’a, Figo i Ronaldo (dla gości trafił Squillaci). Jednak w 83. minucie wypożyczony z Realu Madryt Fernando Morientes pokonał Casillasa. Wynik 4:2 i tak był korzystny dla Hiszpanów. Do tego w rewanżu Raúl wyprowadził Blancos na prowadzenie. Wydawało się, że awans jest niezagrożony, jednak dwa trafienia Giuly’ego i jedno Morientesa wyrzuciły Real Madryt za burtę rozgrywek.

Real Madryt we Francji:
Jeśli chodzi o mecze Królewskich z francuskimi drużynami na wyjeździe, bilans nie jest wyrównany. Do tej pory było 14 takich wizyt. Sześciokrotnie madrytczycy potrafili wywieść zwycięstwo, a dwa razy remis. Pozostałe sześć spotkań to porażki, niektóre bardzo bolesne, jak choćby ta z Monaco. Połowa z tych przegranych to wynik starć z Lyonem, na który Real Madryt długo nie potrafił znaleźć recepty.