Niemcy słabsi od Irlandii, ale wciąż o krok od EURO

Kolejna wpadka reprezentacji Löwa

Niemcy zawiedli. Nie tylko nas, Polaków, ale też swoich rodaków, którzy tradycyjnie liczyli na bezszelestne dostanie się na EURO. Drużyna Joachima Löwa miała zapewnić sobie dziś awans, ale przejechała się na całej linii. Nie potrafiła poradzić sobie z defensywą i Shayem Givenem oraz Darrenem Randolphem, dwoma bramkarzami, którzy dziś zatrzymali Die Mannschaft. Irlandia nie miała przewagi nad Niemcami, ale pokonała je 1:0 po bramce Shane'a Longa.

Przez niemal cały mecz reprezentacja Niemiec „siedziała” na rywalu, przypominając Barcelonę sprzed paru lat czy Bayern Monachium Pepa Guardioli. Nie wszyscy jednak czuli się w takiej taktyce komfortowo. Na domiar złego jeszcze w pierwszej połowie boisko z powodu urazu musiał opuścić Mario Götze. Plan Löwa wziął w łeb w 70. minucie. Wydawało się, że goście wreszcie wcisną tę jedną bramkę i ostatecznie zakończą jakiekolwiek spekulacje na temat kryzysu. Dobrą piłkę posłał jednak bramkarz (!) wprowadzony jeszcze w pierwszej połowie (!), a akcję wykończył inny rezerwowy, Shane Long. Manuel Neuer był bez szans. Niemcy szybko wrócili do wcześniejszego stylu, ale atakowali z jeszcze większymi chęciami. To wiązało się jednak z niedokładnością.

Toni Kroos rozegrał dziś 90 minut, ale tak jak mówi wynik – trudno go pochwalić. W reprezentacji rzeczywiście gra trochę inaczej, więcej od niego zależy, należy go pochwalić za celność podań. Mimo wszystko nie przekonał do siebie i zagrał mniej więcej tak jak cała reprezentacja Niemiec – mało efektywnie. Sytuacja w grupie D wciąż jest dla naszych zachodnich sąsiadów komfortowa, zajmują pierwsze miejsce z jednym punktem przewagi nad Polską i Irlandią. Tylko cud może zrzucić ich na trzecią lokatę – musieliby przegrać z Gruzją, a Polska musiałaby zremisować z Irlandią. Niemieccy kibice nie mogą jednak być zadowoleni z tych eliminacji. Mają gorszy bezpośredni bilans i z Polską, i z Irlandią. I to dlatego o awans muszą martwić się do ostatniej kolejki.

Irlandia – Niemcy 1:0 (0:0)
1:0 Long 70'

Skład Niemiec: Neuer; Ginter (77' Bellarabi), Boateng, Hummels, Hector; Reus, Gündoğan (85' Volland), Kroos, Özil; Müller, Götze (35' Schürrle).