Wymęczony rewanż Portugalii

90 minut Cristiano i Pepego

Jeszcze kilka lat temu mecz między Albanią a Portugalią miałby wyraźnego faworyta. Nikt nie sądził wtedy, że w 2015 roku te dwie europejskie reprezentacje w końcowej fazie eliminacji do mistrzostw Europy będą rywalizować o pierwsze miejsce w grupie. Drużyna z Cristiano Ronaldo w składzie była dziś zmotywowana podwójnie – chciała wziąć rewanż na Bałkańczykach za porażkę sprzed równo roku. Wówczas przegrała u siebie 0:1 i w fatalnym stylu rozpoczęła bój o turniej we Francji.

Dziś na boisku w Elbasanie nie było widać wyjątkowej motywacji Portugalczyków. To gospodarze walczyli o każdą piłkę i o jej odzyskanie potrafili zaryzykować bardzo dużo. Już w pierwszej części gry nie odstawiali nogi, co poskutkowało tym, że zespół prowadzony przez Fernando Santosa mógł obawiać się o swoje zdrowie. Mocno oberwało się Naniemu, Cristiano Ronaldo, Pepemu czy Danilo Pereirze. Przed przerwą Portugalczycy przeważali, oddali kilka strzałów, ale nie stworzyli sobie żadnej klarownej okazji. Chyba że za taką moglibyśmy uznać wielkie zamieszanie w polu karnym Albanii, po którym strzał Naniego odbił się od słupka.

W drugiej części meczu Albańczycy coraz chętniej atakowali i mogli poczuć się dużo pewniej. W ostatnim kwadransie byli nawet bardzo blisko pokonania Ruiego Patrício, ale piłka trafiła w poprzeczkę. Kilka minut później znakomitą szansę po podaniu Cristiano miał Eliseu, ale jego efektowny lob minął bramkę gospodarzy. W jednej z ostatnich akcji meczu Ricardo Quaresma dośrodkował z rzutu wolnego, a najsprytniej w polu karnym zachował się Miguel Veloso. W 92. minucie Portugalia zapewniła sobie trzy punkty, które dziś przyszły jej z ogromnym trudem.

Sytuacja Portugalii w grupie I wygląda bardzo dobrze. Zajmuje ona pierwsze miejsce, a przed nią jeszcze dwa mecze – z Danią u siebie i z Serbią na wyjeździe. Dziś bardzo długo męczyła się z Albanią, ale ostatecznie wywalczyła bardzo ważne trzy punkty. Do zapewnienia sobie awansu na mistrzostwa Europy brakuje jeszcze jednego zwycięstwa.

Albania – Portugalia 0:1 (0:0)
0:1 Miguel Veloso 92'

Skład Portugalii: Rui Patrício; Vieirinha (54' Cédric), Pepe, Carvalho, Eliseu; Nani, Danilo Pereira, Miguel Veloso; Danny (76' Éder), Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva (65' Quaresma).