Advertisement
Menu
/ elpais.com

Urząd Skarbowy zajmuje się piłkarzami

Nowy trend w Hiszpanii

El País informuje, że hiszpański futbol jest pod lupą Urzędu Skarbowego. Fiskus przeprowadza ofensywę przeciwko praktykom podatkowym piłkarzy, które uważa za nadużycia. Sześciu prawników zwierzyło się dziennikowi, że w ostatnich miesiącach wzmocniono kontrole wśród zawodników. Urząd miał zmienić swoje interpretacje dotyczące dwóch operacji, a zmiany zaszły na niekorzyść graczy. Jedna związana jest z firmami, które zarządzają prawami do wizerunku piłkarzy, a druga z prowizjami dla agentów przy transferach lub odnowieniach umów.

Przez skaner skarbówki przeszli już między innymi Ramos, Casillas, Alonso, Mascherano, Iniesta czy Piqué. Jeden z prawników twierdzi, że obecnie kontroli poddanych jest czterech zawodników z pierwszej drużyny Barcelony, a w Realu Madryt jest jeszcze więcej przypadków, które na razie nie wyszły na światło dzienne. Urząd Skarbowy miał kontaktować się już również z zagranicznymi graczami, którzy mieszkają w Hiszpanii. Najwięcej przypadków kończy się porozumieniem, w którym piłkarz zobowiązuje się do zapłacenia pośredniej kary za, jak to uważa fiskus, naruszenie przepisów. Inny z prawników twierdzi, że między LFP a Urzędem wywiązała się wojna, gdy prezes Tebas oskarżył jednego z dyrektorów skarbówki o chęć niszczenia klubów. Źródła ze skarbówki nie potwierdzają tych rewelacji.

W skrócie cały problem z interpretacją miał narodzić się w 2006 roku, kiedy w uaktualnionych przepisach o powiązanych operacjach sportowców pozostawiono bez szczegółowych ustaleń. Fiskus miał zająć się piłkarzami dopiero teraz. W 1996 roku rząd wprowadził zmiany w prawie o podatku dochodowym, który pozwalał graczom zarabiać przez normalne pensje - 85% z najczęściej 52% podatkiem - oraz firmy posiadające prawa do wizerunku zawodnika - maksymalnie 15% wynagrodzenia z podatkiem 30%. Zasadę tę nazwano 85/15 i pozwalała ona oszczędzić sportowcom spore pieniądze. Dziennik szacuje, że zawodnik, który dostaje 5 milionów euro netto rocznie, mógł dotychczas zaoszczędzić w takim okresie nawet 400 tysięcy euro. Urzędnicy będą od teraz wymagać opodatkowania takich firm stawką rynkową, a do tego piłkarz będzie musiał przedstawiać odpowiednie umowy i aktywność w takiej spółce. Jeśli chodzi o płacenie agentom, to często robią to kluby, a wtedy stawka podatku to tylko 21% VAT. Fiskus chce, żeby agentom płacili tylko zawodnicy już z pensji netto. Hiszpańscy prawnicy nie mają wątpliwości, że to dopiero początek ofensywy w tym temacie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!