Advertisement
Menu
/ jotdown.es

Sympatie kibicowskie w Hiszpanii

Badania magazynu <i>Jot Down</i>

Hiszpania jest krajem kibiców piłki nożnej. Potwierdza to aktywność na Twitterze w dniach meczów, ale także badania Centro de Investigaciones Sociológicas (CIS), według których połowa Hiszpanów interesuje się tą dyscypliną. Dane wskazują także, że najwięcej jest sympatyków Realu Madryt (38 procent) i Barcelony (25). Pozostałe zespoły – Atlético (6 procent), Valencia, Athletic, Betis (po 3) – stanowią mniejszości na poziomie całego kraju. Właśnie takie liczby wpływają na podział pieniędzy z praw telewizyjnych i stąd bierze się tak duża różnica między dwoma gigantami a resztą. Magazyn Jot Down postanowił zbadać, z kim sympatyzują kibice w poszczególnych regionach Hiszpanii.

1. Faworyci w każdej prowincji:
Poniższa mapa pokazuje, który zespół ma najwięcej kibiców w danej prowincji. Wszystkie dane zostały zebrane przez CIS.

W zdecydowanej większości prowincji klubem numer jeden jest Real Madryt. Królewscy są najpopularniejszym zespołem w środkowej i południowej Hiszpanii (za wyjątkiem prowincji Sewilla i Walencja). Większa zmienność pojawia się na północy kraju. Co zrozumiałe na północnym-wschodzie najwięcej sympatyków ma Barcelona. Jednak, co ciekawe, Blaugranie kibicuje także najwięcej osób w prowincji León, która jest dosyć oddalona od Katalonii.

2. Madridismo i barcelonismo w poszczególnych prowincjach.
Dwie kolejne mapy pokazują, ile kibiców w danych regionach sympatyzuje z Realem Madryt, a ile z Barceloną.



Podobnie jak na pierwszej mapie, widać tutaj, że Real Madryt ma więcej kibiców w środkowych i południowych rejonach kraju. Wyjątkiem są położone na północy prowincje Lugo i Ourense, w których brakuje silnego lokalnego zespołu. Barcelona natomiast dominuje w rejonach Katalonii, chociaż może tutaj zaskakiwać dosyć duża liczba madridistas w Tarragonie.

Różnice między liczbą sympatyków w danej prowincji zaprezentowano na kolejnej mapie.


3. Ani Real Madryt, ani Barcelona, tylko inny zespół.
Są w Hiszpanii także takie prowincje, w których najpopularniejszym klubem wcale nie jest ktoś z dwójki gigantów. Takich regionów jest najwięcej na północy kraju, szczególnie w okolicach Kraju Basków czy Galicji. Na południu i w środku kraju wyróżniają się tylko prowincje Sewilla i Walencja.


Skąd biorą się różnice?
Jak widać na zamieszczonych powyżej mapach, Real Madryt dominuje w centrum i na południu kraju, Barcelona przeważa w regionach Katalonii, natomiast inne zespoły są najpopularniejsze w Walencji, Sewilli, Saragossie i w północnej części Hiszpanii. Jak można wytłumaczyć taki podział? Dlaczego w niektórych regionach tak mocno wspiera się lokalne drużyny, podczas gdy w innych miejscach dopinguje się Real Madryt i Barcelonę?

Odstawiając na razie na bok „sprawę północy”, ważnym aspektem, który wydaje się pomagać w posiadaniu licznej publiczności jest wielkie miasto w prowincji. Za wyjątkiem Malagi, we wszystkich prowincjach, w których znajdują się najbardziej zaludnione miasta, najbardziej wspiera się lokalną drużyną (tak jak w przypadku Madrytu, Barcelony, Walencji, Sewilli, Bilbao czy Saragossy). Nie ma w tym nic dziwnego. Wielkie miasto zawsze pomaga w przyciągnięciu odpowiedniej liczby sympatyków, co z kolei wzmacnia dany zespół i pozwala mu na rywalizację w Primera División. W takich miastach istnieje klub, który dostarcza emocji, nadziei i spektakl na najwyższym poziomie. W regionach, gdzie nie jest to możliwe, ludzie wolą sympatyzować z Realem Madryt albo Barceloną.

Ważnym aspektem jest także poczucie przynależności i identyfikowanie się z danym regionem. Jest to ważne przede wszystkim na północy. Kolejnym czynnikiem wpływającym na liczbę kibiców jest migracja ludności. W prowincjach, w których znajduje się najwięcej imigrantów z innych części kraju, sympatie są bardziej podzielone. Być może właśnie tym można wytłumaczyć fakt, że kibiców Realu Madryt w Toledo i Barcelony w Lleidzie jest więcej niż w prowincjach odpowiednio Madrytu i Barcelony.

Oczywiście duże znaczenie ma historia. Drużyna, która ma więcej kibiców, jest bardziej konkurencyjna, wygrywa więcej meczów, osiąga sukcesy, walczy o tytuły, oferuje spektakl i w ten sposób przyciąga jeszcze więcej ludzi. Większa liczba fanów oznacza większe dochody, większe sukcesy i tak dalej… Ważny jest również wiek klubu. Im wcześniej drużyna powstała, tym więcej miała czasu na zdobycie kibiców. Poza tym wcześniej nie było takiej dominacji Realu Madryt i Barcelony, przez co inne zespoły, jak na przykład Athletic, mogły święcić tryumfy.

Tutaj można znaleźć interaktywną mapę kibicowskich sympatii w Hiszpanii (w prawym górnym roku można zmienić warstwę, a po najechaniu na daną prowincję wyświetlają się dokładnie dane dotyczące kibiców).

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!