Niemcy mistrzami świata!

Wielkie emocje w Rio de Janeiro

Niemcy pokonali Argentynę 1:0 i tym samym po raz kolejny zdobyli tytuł mistrza świata. Jedyna bramka padła dopiero w drugiej połowie dogrywki, ale mecz z całą pewnością mógł się podobać, emocji nie brakowało od pierwszego gwizdka.

Od samego początku widać było, że to spotkanie nie będzie przypominać niemieckiej kanonady z półfinału. Oba zespoły miały swoje okazje, ale nikt nie chciał zbytnio ryzykować. Podopieczni Joachima Löwa częściej utrzymywali się przy piłce, jednak nie byli w stanie sforsować solidnej obrony Argentyny. W grze defensywnej szczególnie wyróżniał się Javier Mascherano. Wydaje się, że najlepszą sytuację do strzelenia gola miał Gonzalo Higuaín, który około 20. minuty znalazł się sam na sam z Manuelem Neuerem (po błędzie Niemców), jednak jego uderzenie było dalekie od perfekcji. Warto przy okazji zauważyć, że Sami Khedira w ostatniej chwili wypadł z wyjściowego składu. Miejsce pomocnika Realu zajął Christoph Kramer, ale nie był on w stanie rozegrać pełnego meczu. Już w 31. minucie był zmuszony zejść z boiska po wcześniejszym starciu w polu karnym. Druga część spotkania mogła rozpocząć się od szybkiej bramki. Leo Messi w dobrym stylu poradził sobie z niemiecką defensywą, jednak jego strzał okazał się minimalnie niecelny. Kolejne okazje mieli chociażby Klose, Agüero czy Schürrle, ale żadna z nich nie przyniosła oczekiwanego skutku.

Po krótkiej przerwie zespoły powróciły na boisko i rozpoczęły dogrywkę. Już na samym początku wynik mógł ulec zmianie. Najpierw Schürrle i Özil dla Niemców, a chwilę później Agüero dla Albicelestes. Zawodnicy byli już wyraźnie zmęczeni, jednak nadal dawali z siebie wszystko. Nic z tego, kolejne strzały nie zmieniały wyniku. Wydawało się, że karne są nieuniknione, wszystko zmieniło się w 113. minucie, kiedy Mario Götze popisał się fantastycznym uderzeniem po otrzymaniu piłki od Schürrle. Warto zauważyć, że dla Argentyny było to zdecydowanie najlepsze spotkanie na całym mundialu, ale to marna pociecha dla ich sympatyków.

Niemcy – Argentyna 1:0 (0:0)

1:0 Mario Götze 113'

Niemcy: Manuel Neuer; Philipp Lahm, Mats Hummels, Jérôme Boateng, Benedikt Höwedes; Bastian Schweinsteiger, Christoph Kramer (André Schürrle 31’), Toni Kroos; Thomas Müller, Miroslav Klose (Mario Götze 88') i Mesut Özil (Per Mertesacker 120').

Argentyna: Sergio Romero; Pablo Zabaleta, Martín Demichelis, Ezequiel Garay, Marcos Rojo; Lucas Biglia, Javier Mascherano; Ezequiel Lavezzi (Sergio Agüero 46'), Lionel Messi, Enzo Pérez (Fernando Gago 86') i Gonzalo Higuaín ( Rodrigo Palacio 77').