/ własne, euroleague.net

Koszykarze wrócili na pozycję lidera

Lokomotiw pokonany (81:55)

Zapowiadano rywalizację wyrównaną i wymagającą, natomiast rzeczywistość przywiodła mecz łatwy i przyjemny. Zawodnicy PBC Lokomotiw Kubań od pierwszych akcji podporządkowali się rywalowi i ani przez chwilę nie zdołali mu zagrozić. Real Madryt odniósł jedenaste zwycięstwo w fazie Top 16 Euroligi (81:55) i dzięki większej przewadze punktów zdobytych nad straconymi przejął od CSKA Moskwa prowadzenie w grupowej klasyfikacji.

Poprawa była widoczna już od samego początku. Królewscy zainicjowali pojedynek z bardzo dobrą, skoncentrowaną postawą w defensywie. Chwilami gubili się w kryciu i dość słabo prezentowali się na zbiórkach, lecz rywale nie zawsze potrafili to wykorzystać. Przez pierwsze dziesięć minut trafili zaledwie cztery razy, z każdą minutą tracąc nie tylko punkty, ale i pewność siebie.

Jedenaście punktów różnicy z pierwszej kwarty (19:8) madrytczycy dość szybko przekształcili w dwadzieścia trzy (35:12). Świetny pressing, generujący kolejne przechwyty, trzy bloki Salaha Mejriego, odbierające gościom ochotę do wycieczek pod kosz, i znakomita współpraca zawodników w ataku, powiększająca punktowy dorobek. Wszystko układało się bardziej niż po myśli miejscowych.

Narzekania na obronę przyniosły oczekiwany efekt. Real Madryt pozwolił przeciwnikom na dwadzieścia cztery punkty w pierwszej połowie i trzydzieści jeden w drugiej. Łatwo policzyć, że Lokomotiw opuścił stolicę Hiszpanii z pięćdziesięcioma pięcioma punktami na koncie, bez żadnych szans na odniesienie sukcesu. Spotkanie było w pełni kontrolowane przez gospodarzy. Ustalali jego tempo według własnego uznania, dyktowali warunki na obu połowach boiska i z dużym spokojem oczekiwali końcowej syreny.

81 – Real Madryt (19+27+17+18): Llull (13), Fernández (9), Darden (1), Mirotić (8), Bourousis (4) – Draper (-), Berreiro (-), Reyes (15), Díez (8), Rodríguez (13), Slaughter (2), Mejri (8).

55 – PBC Lokomotiw Kubań (8+16+17+14): Simon (-), Kalnietis (7), Jasaitis (-), Brown (4), Hendrix (17) – Grigoriew (2), Williams (9), Likhodey (-), Zubkow (2), Marić (12), Pankraszow (2).