Nieudany powrót do Afryki

RPA – Hiszpania 1:0

Reprezentacja Hiszpanii przegrała dziś z Republiką Południowej Afryki 0:1. W pierwszym składzie drużyny prowadzonej przez Vicente Del Bosque zagrał czterech madridistas – Iker Casillas, Álvaro Arbeloa, Sergio Ramos i Xabi Alonso. Jedyną bramkę spotkania strzelił Bernard Parker. Wówczas między słupkami hiszpańskiej bramki nie było już Casillasa, którego w przerwie zmienił Víctor Valdés.

Del Bosque postawił na całkiem mocny skład – z piłkarzy, którzy nie grają zwykle w pierwszej jedenastce, od początku wystąpili Monreal i Llorente. Pozostałych dziewięciu zawodników nie mogło budzić większych zastrzeżeń. Pierwsza połowa była jednak po prostu kiepska. Hiszpanie jak zawsze trzymali piłkę przez ponad dwie trzecie spotkania, ale – jak zawsze ostatnio – nic z tego nie wynikało. W przerwie Sfinks postanowił zdjąć z boiska jedyną „dziewiątkę”, Fernando Llorente, i wprowadzić kolejnego pomocnika. Santi Cazorla niewiele wniósł do gry Hiszpanów, a wkrótce La Furia Roja musiała radzić sobie z kolejnym problemem – w 56. minucie bramkę na 1:0 dla gospodarzy strzelił boowiem Bernard Parker. Na nic zdały się zmiany – Negredo, Mata, Navas, Koke. Żaden z nich nie wniósł do gry nic ciekawego i Hiszpania poległa w Johannesburgu ze znacznie niżej notowanym rywalem. Co ciekawe, w końcówce spotkania Valdés doznał poważnej kontuzji, a Del Bosque wykorzystał wszystkie zmiany. Koszulkę piłkarza FC Barcelona założył więc Arbeloa, ale po kilku minutach negocjacji sędziowie wyrazili zgodę na siódmą zmianę i golkipera z Katalonii zastąpił Pepe Reina.

Do mundialu jeszcze kilka miesięcy, ale Hiszpania na pewno nie imponuje. Dziś przegrali z drużyną, która do Brazylii nie pojedzie. Wydaje się, że porażki w meczach towarzyskich nie są istotne, ale drużynie Del Bosque rzeczywiście przyda się zimny prysznic. Jeśli nie teraz, to kiedy?

Republika Południowej Afryki – Hiszpania 1:0 (0:0)
1:0 Parker 56'

Hiszpania: Casillas (46' Valdés, 81' Reina); Arbeloa, Albiol, Ramos, Monreal; Alonso (62' Mata), Busquets, Iniesta (74' Koke); Pedro (62' Navas), Llorente (46' Cazorla), Villa (62' Negredo).