Asysta Khediry, spacerek Niemców

<i>Die Nationalelf</i> coraz bliżej mundialu

Reprezentacja Niemiec z Samim Khedirą w wyjściowej jedenastce mierzyła się dziś z Wyspami Owczymi w Thorshavn. Faworytami tego spotkania była oczywiście drużyna prowadzona przez Joachima Löwa i nie zawiodła, pokonując dużo niżej notowanych rywali 3:0 po bramkach Pera Mertesackera, Mesuta Özila i Thomasa Müllera.

O tym, że statystyki nic jednak nie znaczą mogliśmy przekonać się już w drugiej minucie. Gospodarze przejęli piłkę w środku pola i przeprowadzili groźną akcję, ale na szczęście dla gości od utraty bramki uratował ich niezawodny Philipp Lahm. Kolejne minuty to już wyraźna dominacja Niemiec, którą już w piątej minucie mógł wykorzystać zawodnik Realu Madryt. Özil kapitalnie uwolnił się w polu karnym i zagrał do Khediry, ale jego strzał nie znalazł drogi do bramki. Die Nationalelf stworzyła sobie kilka dogodnych okazji do objęcia prowadzenia, ale wynik pozostawał bez zmiany. Dopiero w 23. minucie faworyzowanych gości na prowadzenie wyprowadził Per Mertesacker, który w ekwilibrystyczny sposób wykorzystał zgranie głową Samiego Khediry. Wynik do przerwy nie uległ zmianie, chociaż pomocnik Królewskich stworzył jeszcze okazję dla Miroslava Klosego, który stanął oko w oko z Nielsenem. Górą z tego pojedynku wyszedł jednak bramkarz gospodarzy.

Po zmianie stron tempo spotkania wyraźnie spadło. Niemcy oddali pole gry zawodnikom z Wysp Owczych i starali się ich kontrować. Bardzo aktywny Draxler kapitalnie dośrodkował, w trudnej sytuacji piłkę na głowę zupełnie niepilnowanego Khediry, gospodarzy przed utratą drugiej bramki uratował obrońca, który wybił piłkę z linii bramkowej. Od 73. minuty zawodnicy z Wysp Owczych musieli radzić sobie w dziesiątkę, bowiem Gregersen w polu karnym wyciął równo z trawą Müllera i został wyrzucony z boiska. Özil bez problemów pokonał Nielsenema z jedenastu metrów. Sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry wynik spotkania ustalił Thomas Müller, który wykorzystał świetne dogranie Lahma. Do końca spotkania Niemcy kontrolowali w pełni spotkanie i doczekali do końcowego gwizdka bez forsowania tempa.

Khedira rozegrał bardzo dobre spotkanie, stworzył kilka okazji swoim kolegom z drużyny. Znalazł się również w dwóch dogodnych sytuacjach, ale nie udało mu się wpisać na listę strzelców. Niemcy w ośmiu meczach zdołali odnieść siedem zwycięstw i raz zremisować. Drużyna Joachima Löwa jest już praktycznie pewna awansu – aby zapewnić sobie stu procentowy występ w Brazylii, potrzebują zaledwie dwóch punktów.

Wyspy Owcze – Niemcy 0:3 (0:1)
0:1 Mertesacker 23' (asysta: Khedira)
0:2 Özil 74' (rzut karny)
0:3 Müller 84' (asysta: Lahm)

Niemcy: Neuer; Lahm, Boateng, Mertesacker, Schmelzer; Khedira, Kroos, Özil, Müller (84' Sam), Draxler (75' Schürrle), Klose (79' Kruse).