Komplet zwycięstw Hiszpanii w grupie

<i>La Roja</i> pokonała Holandię

Przed ostatnią kolejką fazy grupowej mistrzostw Europy do lat 19, w najlepszej sytuacji byli Hiszpanie. Tylko porażka co najmniej trzema bramkami i zwycięstwo Portugalii z Litwą mogło wyrzucić La Roję z turnieju. Luis de la Fuente postawił od pierwszych minut na dwóch madridistas – José Rodrígueza i Jaime Sáncheza. W drugiej połowie na murawie pojawił się jeszcze Lucas Torró. Reprezentacja Holandii to uznana marka w dorosłym futbolu, natomiast zespół U-19 dopiero drugi raz w historii zakwalifikował się na turniej finałowy mistrzostw Starego Kontynentu. Zatem zdecydowanym faworytem byli zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego.

W pierwszej połowie na boisku działo się niewiele. Tempo meczu było bardzo niskie, co skutkowało tylko kilkoma akcjami ofensywnymi. Dosyć niespodziewanie to Holendrzy wyszli na prowadzenie. Piłkę do siatki skierował Leemans. Portugalczycy w tym czasie już prowadzili z Litwinami, więc Holendrzy potrzebowali dwóch goli do awansu. Starali się podwyższyć prowadzenie, ale wynik nie uległ zmianie do przerwy.

Druga część spotkania zaczęła się od przewagi Holandii, jednak brakowało skuteczności po bramką Rubéna. W końcu La Roja przyspieszyła i Ramírez doprowadził do wyrównania. To trafienie podłamało Holendrów, którzy stracili kolejne dwa gole. Na listę strzelców wpisali się Vadillo i Vico. Sytuacja w grupie stała się jasna. W końcówce drugą żółtą kartkę obejrzał Basacikoglu i wyleciał z boiska. Już w doliczonym czasie gry Holendrzy otrzymali rzut karny. Jedenastkę wykorzystał Achahbar ustalając wynik spotkania. Bohaterem spotkania został gracz Barcelony – Sandro Ramírez, autor bramki i dwóch asyst.

La Roja zdobyła komplet punktów i z pierwszego miejsca wyszła z grupy. Drugie miejsce zajęli Portugalczycy, którzy pokonali Litwinów 4:2. Hiszpania w półfinale zmierzy się z Francją, natomiast Portugalię czeka starcie z Serbią.

Holandia – Hiszpania 2:3 (1:0)
1:0 Clint Leemans 36’ (asysta: Yassine Ayoub)
1:1 Sandro Ramírez 68’ (asysta: José Gaya)
1:2 Álvaro Vadillo 81’ (asysta: Sandro Ramírez)
1:3 Fede Vico 83’ (asysta: Sandro Ramírez)
2:3 Anass Achahbar 91’ (rzut karny)

Holandia: Mickey van der Hart, Kenny Tete, Terence Kongolo, Lucas Woudenberg, Clint Leemans, Yassine Ayoub, Mimoun Mahi (Michael Chacon 73’), Rai Vloet, Bilal Basacikoglu, Anass Achahbar, Danzell Gravenberch.

Hiszpania: Rubén Blanco, Borja López, Julio Cesar, Rubén Duarte, Jaime Sánchez (Fede Vico 39’), José Rodríguez (Lucas Torró 75’), José Gaya, Pablo Íńiguez, Álvaro Vadillo, Moi Gómez (Adama Traoré 67’), Sando Ramírez.