La Roja o krok od awansu

Litwa 0:2 Hiszpania

Hiszpanie dosyć szczęśliwie pokonali w pierwszym meczu Portugalię 1:0. Dzisiaj Portugalczycy rozgromili Holendrów 4:1, więc La Roja nawet w przypadku zwycięstwa nie mogła sobie dzisiaj zapewnić awansu do kolejnej rundy mistrzostw Europy do lat 19. Litwa to teoretycznie najsłabsza drużyna w grupie, ale mecze z gospodarzami nigdy nie należą do łatwych. Luis de la Fuente, selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, postawił dzisiaj na trzech madridistas w podstawowej jedenastce – Lucasa Torró, José Rodrígueza i Jaime Sáncheza. Tylko bramkarz Alfonso Herrero został na ławce rezerwowych.

La Roja szybko wyszła na prowadzenie. Już w 6. minucie znakomitą akcją popisał się Vadillo, który podał do Hernándeza, a gracz Realu Sociedad z kłopotami pokonał bramkarza gospodarzy. W pierwszej części Hiszpanie dominowali na boisku, ale nie zachwycali swoją grą. Litwini zdołali oddać tylko jeden strzał w kierunku bramki Blanco.

W drugiej części na murawie działo się znacznie więcej. Gospodarze śmielej zaatakowali i niemal udało im się wyrównać, bowiem w sytuacji sam na sam z golkiperem znalazł się Spalvis, jednak uderzył fatalnie. Hiszpania większość czasu wymieniała podania na własnej połowie. Dopiero w 74. minucie poderwał się Traoré, minął dwóch rywali i dograł do Hernándeza, który drugi raz wpisał się na listę strzelców. To wystarczyło na Litwinów. Gospodarze mieli chęci, ale zabrakło umiejętności.

Ostatnia kolejka w grupie A zostanie rozegrana w piątek 26 lipca o godzinie 20:00. Hiszpania zmierzy się z Holandią, natomiast Litwa podejmie Portugalię. La Roja potrzebuje do awansu tylko remisu. Nawet porażka może wystarczyć w sprzyjających okolicznościach.

Litwa – Hiszpania 0:2 (0:1)
0:1 Iker Hernández 6’ (asysta: Álvaro Vadillo)
0:2 Iker Hernández 74’ (Adama Traoré)

Litwa: Tomas Švedkauskas, Džiugas Petrauskas, Julis Aleksandravičius, Lukas Artimavičius, Klaidas Jaškus (Gratas Sirgedas 68’), Rolandas Baravykas, Lukas Narbutas, Donatas Kazlauskas, Vykintas Slivka, Simonas Stankevičius, Lukas Spalvis.

Hiszpania: Rubén Blanco, Borja López, Julio Cesar, Rubén Duarte, Jaime Sánchez, José Rodríguez, Álvaro Vadillo, Fede Vico (Adama Traoré 66’), Moi Gómez, Lucas Torró (Alex Serrano 58’), Iker Hernández (Sandro Ramírez 75’).