/ Marca

Szersza analiza sędziowania

Artykuł Guerrero z <i>Marki</i>

Swoją analizę sędziowską przeprowadził także Rafa Guerrero z Marki, który na celownik wziął wiele akcji, nie tylko te przy możliwych karnych.

Minuta 10. Busquets powinien obejrzeć kartkę: To akcja, która mogła zmienić przebieg meczu. Hiszpan zatrzymał ciągnięciem za koszulkę Di Maríę, przerywając przy tym kontrę. Powinien zostać ukarany, co zaważyłoby na grze zawodnika na jego pozycji.

Minuta 38. Poprawna kartka dla Pedro za faul na Ramosie: To było efektowne starcie, ale atakujący nie przewidział zagrania Ramosa. Kartka jest poprawna, bez czerwonej.

Minuta 43. Niepoprawna kartka dla Xabiego: Sędzia zdecydował się ukarać Alonso za normalny faul w środku pola na Xavim.

Minuta 47. Nie ma karnego Mascherano na Özilu: To była szybka akcja i trudna do zobaczenia. Argentyńczyk trącił nogą Niemca, ale kontakt nie był wystarczający do przewrócenia zawodnika Królewskich.

Minuta 52. Nie ma karnego Pepego na Inieście: Nienaturalny upadek Hiszpana to portret całej akcji. Jeśli istniałoby ścięcie czy nadepnięcie, to Iniesta nie wyskoczyłby do góry. Pepe go nie nadepnął - najwyżej zahaczył o but rywala - a potem miało miejsce tylko starcie fizyczne, ale nic "nielegalnego". W futbolu kontakt nie jest zabroniony i w tym przypadku to było tylko to.

Minuta 54. Busquets powinien opuścić boisko: Hiszpan obejrzał sprawiedliwą kartkę za faul na Cristiano. Pamiętając o sytuacji z pierwszej połowy, to powinno było oznaczać dla niego zakończenie meczu i czerwoną kartkę na 35. minut przed końcem spotkania.

Minuta 60. Dobra decyzja w sprawie braku kartki dla Xabiego: Przewrócenie Messiego, z którego zrodziła się druga bramka, to zwykły faul, przy którym pomocnik trącił nawet piłkę. Sędzia uznał, że to faul, ale miał rację nie pokazując Xabiemu kartki.

Minuta 66. Faul Khediry przy akcji na 2-2: Drugi gol Realu nie powinien zostać zaliczony. Khedira przy odbiorze przewrócił Iniestę, popełniając faul. Z kontynuacji tej akcji wyszła bramka na 2:2.

Minuta 72. "Trzecia" kartka dla Busquetsa: Sędzia znowu powinien wyrzucić pomocnika, tym razem za faul na Özilu. Busquets znowu przerwał groźną kontrę.

Minuta 83. Nie ma spalonego Alexisa: Pepe został w linii z Chilijczykiem, a spalony pozbawił Barcelonę dobrej okazji na bramkę.

Minuta 86. Nie ma karnego Kaki na Pedro: Brazylijczyk czyściutko zabrał piłkę Hiszpanowi, chociaż gracz Barcelony upadł z powodu impetu zagrania rywala.

Minuta 87. Powinna być kartka dla Alonso: To powinna być pierwsza poprawna kartka dla Hiszpana, ale patrząc na to, że miał już jedną na koncie, ogólnie powinien wylecieć po faulu na Alexisie.

Guerrero ocenił także czynniki sędziowskie: kondycja fizyczna - doskonała; ustawienie - bardzo dobre; osobowość - w normie; praca w drużynie - dobra [skala ocen: zła, w normie, dobra, bardzo dobra, doskonała].

Poza tymi sprawami internauci kłócą się o dwa wolne, a dokładniej ich wykonania. Chodzi o ustawienie muru i jego odległości od piłki. Przy jednym z wolnych Cristiano gracze Barcelony wyraźnie podeszli do piłki nawet pomimo korekt arbitra. Przy wolnym Messiego zamienionym na bramkę Argentyńczyk dwa razy odsuwał piłkę do tyłu, gdzie mur pozostał w tym samym miejscu, czego pilnował odwrócony do Argentyńczyka plecami sędzia - można to obejrzeć tutaj.