/ własne

Niemcy odesłali duński dynamit do domu

Drużyna Löwa wygrała z Danią

Niemcy wygrali z Duńczykami 2:1 i z kompletem zwycięstw awansowali do ćwierćfinału, w którym zmierzą się z Grecją. Bramki dla Niemców strzelali Lukas Podolski i Lars Bender, zaś autorem bramki dla ich rywali był Michael Krohn-Dehli. Asystę przy decydującym trafieniu naszych zachodnich sąsiadów zaliczył Mesut Özil.

Pierwszą doskonałą okazję we Lwowie stworzyli najefektywniejsi na turnieju Niemcy. Rozgrywający setny mecz w reprezentacji w wieku 27 lat (!) Lukas Podolski wrzucił piłkę w pole karne, tam akcję zamykał Thomas Müller, który z najbliższej odległości nie potrafil pokonać Stephana Andersena. Niemal piętnaście minut później duński bramkarz był jednak bezradny. Akcję lewą stroną przeprowadził Müller, piłkę zgrał jeszcze Mario Gómez, a akcję mocnym strzałem prawą nogą zakończył Podolski. Duńczycy wiedzieli, że w przypadku porażki pożegnają się z turniejem. Ruszyli natychmiast, nabrali wiatru w żagle i pięć minut później wyrównali stan meczu. Wrzutka z rożnego na Nicklasa Bendtnera, zgranie piłki na środek i świetny nabieg na piłkę Michaela Krohn-Dehliego zakonćzyły się bramką.

Remis na pewno zadowalał Niemców, którzy z siedmioma punktami i tak zajęliby pierwsze miejsce. Duńczycy coraz bardziej się otwierali, a podopieczni Joachima Löwa grali spokojnie i rozważnie. Selekcjoner wpuścił na boisko Andrégo Schürrle i Miroslava Klosego, dając tym samym odpocząć swoim gwiazdom - Podolskiemu i Gómezowi. Wreszcie w 80. minucie Mesut Özil posłał dobrą piłkę do Klosego, ten jednak do niej nie doszedł, ale akcję zamykał prawy obrońca, Lars Bender i strzałem w długi róg przesądził o wyniku meczu.

Niemcy pewnie wygrali grupę śmierci. Teoretycznie mecz z Grecją w ćwierćfinale może być łatwiejszy od poprzednich trzech, ale na pewno nie można ich lekceważyć. Mimo że Niemcy nie grają na razie pięknej piłki, są niezwykle efektywni i jako jedyny zespół fazy grupowej mają za sobą komplet zwycięstw i w dalszym ciągu są jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w polsko-ukraińskim turnieju.

Dania - Niemcy 1:2 (1:1)
0:1 Podolski 19'
1:1 Krohn-Dehli 24'
1:2 Bender 80'