Historia meczów Real Madryt - Bayern Monachium (1)

Wylosowanie drużyny Bayernu Monachium przez Królewskich z Madrytu prowokuje do wędrówki w czasie... Przypomnijmy sobie jak wyglądała rywalizacja obu klubów w przeszłości...

Pierwszy pojedynek piłkarskich gigantów miał miejsce w sezonie 1975/76 w półfinale Ligi Mistrzów. Bayern Monachium przeżywał wówczas najlepsze chwile w swojej historii. Miał w swoim składzie wielkie gwiazdy światowej piłki: charyzmatycznego bramkarza - Maiera, znakomitego libero - Beckenbauera, świetnych napastników - Hoenessa, G. Mullera, Rummenigge oraz tradycyjnie mnóstwo szczęścia... Real Madryt także miał bardzo silny skład: w obronie Camacho, w pomocy grał Pirri, Del Bosque i Netzer, natomiast w ataku Santillana, Amancio i R. Martinez.
Oba mecze były bardzo zacięte i wyrównane. W pierwszym - rozegranym na stadionie Santiago Bernabeu w obecności 110 tys. widzów Real zdecydowanie przeważał i wydawało się, że wręcz zdeklasuje drużynę Bayernu. Już w 7 minucie gola zdobył Argentyńczyk Roberto Martinez po znakomitym podaniu Netzera. Niemcy bronili się tradycyjnie całą drużyną licząc na kontry i niesamowity instynkt strzelecki Gerda Mullera. I... nie pomylili się. Wystarczyło, że jeden jedyny raz defensorzy Królewskich nie upilnowali Mullera i ten tuż przed przerwą - w 42 minucie wyrównał. Ten wynik utrzymał się do końca stwarzając drużynie Bayernu świetną pozycję wyjściową przed rewanżem... I sytuację tę zawodnicy Bayernu wykorzystali... Real znów wściekle atakował gdyż musiał strzelić choć jednego gola natomiast Bayern sprytnie kontratakował. I znów w roli głównej wystąpił Gerd Muller. "Lis" pola karnego dwukrotnie trafił w pierwszej połowie i dzięki temu Bawarczycy spokojnie kontrolowali sytuacje na boisku...
W rezultacie awansowali do finału gdzie zmierzyli się z AS Monaco. Mając tradycyjnie mnóstwo szczęścia wygrali ten finał 1:0 i po raz trzeci z rzędu zdobyli Puchar Europy. Jednak był to ostatni wielki triumf Bayernu w latach 70-tych.

Półfinał Pucharu Europy - sezon 1975/76
1 mecz 31-03-76; Stadion: Santiago Bernabéu; Frekwencja: 110.000 widzów
REAL MADRYT CF - FC BAYERN MONACHIUM 1-1
Sędzia: Linemayer (Austria)
Gole: 1-0 Roberto Martínez 7´; 1-1 Müller 43´.
REAL MADRYT CF, 1;
Miguel Angel, Sol, Rubiñán, Del Bosque, Camacho, Amancio, Netzer, Velázquez (Vitoria 35´), Santillana, Roberto Martínez (Guerini 64´).
FC BAYERN MONACHIUM, 1;
Maier, Horsmann, Neckenbauer, Hansen, Schwarzenbeck, Durberger, Rummenige, Hoëness, Kapellmann, Müller, Roth.

14-04-76; Stadion: Olimpiastadion (Monachium); Frekwencja: 80.000 widzów
FC BAYERN MONACHIUM - REAL MADRYT CF 2-0
Arbiter: Thomas (Walia)
Gole: 1-0 Müller 9´; 2-0 Müller 31´.
FC BAYERN MONACHIUM, 2;
Maier, Hansen, Beckenbauer, Schwarzenbieck, Horsmann, Roth, Rummenige, Dürnberger, Müller, Hoënness, Kapellmann.
REAL MADRYT CF, 0;
Miguel Angel, Sol, Benito, Pirri, Camacho, Del Bosque, Amancio, Breitner, Santillana (José Luis 46´), Netzer, Guerini.

W drugim odcinku przedstawię drugą konfrontację obu klubów w Pucharze Europy w sezonie 1986/87.