/ blogadecima, wikipedia.org, własne

55 lat zagranicznych wojaży

Z kim wygraliśmy i kto pozbawił nas trofeów?

We wtorek Królewscy zremisowali 1:1 z Barceloną i nie zdołali awansować do finału Ligi Mistrzów, ponieważ tydzień wcześniej na Santiago Bernabéu polegli 0:2. Przegraliśmy przez pomyłki sędziowskie, przez złą taktykę czy po prostu jesteśmy obecnie słabsi od Barcelony? Pewnie w każdym z tych stwierdzeń jest trochę prawdy. Barcelona zagra w finale z Manchesterem United, a mecze półfinałowe przeszły już do historii, podobnie jak wszystkie pojedynki Realu w rozgrywkach międzynarodowych na przestrzeni ostatnich 55 lat.

Historia występów Realu na arenie międzynarodowej zatoczyła koło. 23 listopada 1960 roku na Camp Nou 120 tysięcy kibiców było świadkami historycznego meczu. Real Madryt został wyeliminowany z Pucharu Europy przez Barcelonę. Po raz pierwszy w historii, w 1/8 finału. Katalończycy wygrali 2:1, a dwa tygodnie wcześniej na Santiago Bernabéu było 2:2. Di Stéfano i Puskas tym razem nie pomogli Madrytowi, górą byli Luis Suárez i Kubala (o kulisach tych spotkań możecie przeczytać tutaj), którzy poprowadzili swój zespół do finału gdzie ulegli portugalskiej Benfice. Tamten sezon zakończył dominację Realu w europejskiej piłce, a czy następny zapoczątkuje kolejne złote czasy? Oby. Prześledźmy jak dotychczas Królewscy radzili sobie poza granicami Hiszpanii.

Z kim odpadaliśmy i wygrywaliśmy w rozgrywkach międzynarodowych przez ostatnie 55 lat?

ZespółKrajIlośćSezonyRozgrywki
41975/1976, 1986/1987, 2000/2001, 2006/2007Puchar Europy (2), Liga Mistrzów (2)
31995/1996, 2002/2003, 2004/2005Liga Mistrzów (3)
21992/1993, 1993/1994Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów

* W sezonie 1977/1978 Real nie wystąpił w rozgrywkach międzynarodowych, ponieważ w sezonie poprzednim zajął 9 miejsce w Primera División. Mistrzem zostało Atlético i grało w Pucharze Europy i w 1/4 finału przegrało z Club Brugge. Kolejne miejsca w lidze zajęły FC Barcelona, Athletic Bilbao i UD Las Palmas co premiowało te kluby do gry w Pucharze UEFA. Najdalej zaszła Barcelona, która przegrała w półfinale z PSV. W Pucharze Zdobywców Pucharów wystąpił Betis (zwycięzca Copa del Rey), w 1/4 finału odpadł z Dynamem Moskwa.

** Copa Iberoamericana jest już nieistniejącym turniejem. Został utworzony dla zwycięzców Copa de Oro Sudamericana i Copa del Rey. Turniej ten odbył się tylko jeden raz.

*** Podobnie jak w sezonie 1977/1978, tak samo w sezonie 1996/1997 Realu zabrakło w Europie. W poprzednim sezonie uplasował się na 6 miejscu w lidze. Wygrało Atlético i reprezentowało Hiszpanię w Pucharze Europy, w 1/4 finału przegrali z Ajaxem. W Pucharze UEFA zagrała Valencia, Espanyol i Tenerife. Najdalej doszło Tenerife, które przegrało w półfinale z Schalke. W Pucharze Zdobywców Pucharów zagrała Barcelona (porażka w Copa del Rey z Atlético) i w finale pokonała PSG sięgając po to trofeum.

**** W tabeli możemy wyczytać, że zostaliśmy wyeliminowani przez Corinthians, ale musimy uszczegółowić pewne fakty. W 2000 roku Klubowe Mistrzostwa Świata odbywały się na innych zasadach niż obecnie. W turnieju grało 8 zespołów, które były przydzielone do dwóch czteroosobowych grup. Real grał z z Raja Casablanca (3:2), Al-Nassr (3:1) i Corinthians (2:2). Zajęliśmy w grupie drugie miejsce ze względu na gorszy bilans bramkowy i wystąpiliśmy w meczu o trzecie miejsce z meksykańską Necaxą. W regulaminowym czasie gry było 1:1, ale w karnych przegraliśmy 3:4.