Znamy pierwszych ćwierćfinalistów Ligi Mistrzów

Barcelona i Donieck arenami zmagań w następnej rundzie Pucharu Europy

1:0 Messi 45'
1:1 Busquets 53' (sam.)
2:1 Xavi 69'
3:1 Messi 71'

Gęsty od emocji mecz na barcelońskim Camp Nou. Najpierw z kontuzją schodzi Wojciech Szczęsny. Potem kilkukrotnie piłkarzom buzuje w żyłach adrenalina, mistrzowsko pada Dani Alves, żółtko trafia na konto Robina van Persie. Tuż przed końcem pierwszej połowy, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, świetnym opanowaniem piłki popisuje się Leo Messi, ogrywa Almunię i daje gospodarzom prowadzenie.

Druga część walki rozpoczęła się od wyrównującego gola dla gości autorstwa... Sergio Busquetsa. Defensywny pomocnik, grający z konieczności na pozycji środkowego obrońcy, piękną główką zaskoczył trzeciego bramkarza reprezentacji Hiszpanii. Chwilę później wspomniany wcześniej Van Persie zostaje ukarany drugim żółtym kartonikiem - nie usłyszał gwizdka sędziego sygnalizującego pozycję spaloną i oddał strzał na bramkę Katalończyków.

Ci na gola kazali czekać trzynaście minut - bardzo zgrabną akcję Iniesty i Villi wykończył Xavi. Chwilę później El Pulga podwyższył wynik, pewnie wykonując rzut karny. FC Barcelona w ćwierćfinale.

FC Barcelona: Valdés; Alves, Busquets, Abidal, Adriano (Maxwell, m.90); Mascherano (Keita, m.88), Xavi, Iniesta; Pedro, Messi, Villa (Afellay, m.82).

Arsenal: Szczęsny (Almunia, m.19); Sagna, Djorou, Koscielny, Clichy; Wilshere, Diaby; Cesc (Bendtner, m.78), Rosicky (Arszawin, m.73), Nasri; Van Persie.

Sędzia: Massimo Busaca (Szwajcaria)

Szachtar Donieck 3:0 AS Roma

1:0 Hübschman 18'
2:0 Willian 58'
3:0 Eduardo 87'

Wrażeń nie brakowało również widzom drugiego spotkania dzisiejszego wieczora, chociaż wyjazdowe zwycięstwo Ukraińców w pierwszej kolejce 1/8 finału (3:2 na Stadionie Olimpijskim w Rzymie) jasno typowało faworyta do awansu.

W 18. minucie prowadzenie dał gospodarzom "Tomek" Hübschman. Dziesięć minut później rzut karny na zmarnowanie zamienił Marco Borriello, a tuż przed przerwą za dwie żółte kartki z murawą stadionu pożegnał się Philippe Mexès. Rzym upadał pod naciskiem dzikich hord ze Wschodu. Powtórka z historii.

Rzymian dobił Willian, dobici brodzili w porażce w kolorze żółci - po godzinie gry, nie licząc wyrzuconego Mexèsa, kartonikami tego koloru naznaczeni zostali Pizarro i Perrotta. Z czasem dołączył do nich Riise.

Jeszcze na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry drużynę z Wiecznego Miasta dobił Eduardo, jeszcze kibice "Górników", tudzież "Kretów" z Doniecka odśpiewali gromki śpiew triumfu. Szachtar gra dalej.

Szachtar: Piatow - Srna, Czychryński, Rakycki, Rat - Hübschman, Mchitarjan (67. Alex) - Douglas Costa (60. Eduardo), Jadson, Willian - Luiz Adriano (75. Moreno)

AS Roma: Doni - Burdisso, Juan, Mexes, Riise - Taddei (46. Rosi), Pizarro, De Rossi, Perrotta (85. Caprari) - Borriello, Vucinić (65. Brighi).

Sędzia: Howard Webb (Anglia)