Advertisement
Menu
/ Marca

Jak wygrać, a jak przegrać z Niemcami?

Felieton Enrique Ortego

Tak wygrywa się z Niemcami...
Po raz pierwszy na tym Mundialu Hiszpania zagra z rywalem, który gra od nogi do nogi, który atakuje i zostawia więcej miejsca w środku pola. Właśnie ta strefa będzie najważniejsza.

1. Wysokie posiadanie i wykorzystanie braku wysokiego pressingu
To nie będzie wielki problem dla Hiszpanów, których styl bazuje na wysokim posiadaniu i grze piłką. Trzeba wykorzystać to, że piłkarze Löwa nie atakują rywali wysoko, zostawiają im miejsce i zaczynają naciskać dopiero od połowy. Włączenie do pierwszego składu kolejnego pomocnika za Torresa - Cesc lub Silva - powinno być kluczowe w utrzymaniu przewagi w tej strefie i zapewnić lepszą kontrolę piłki i gry.

2. Wykorzystać luki, które zostawiają, gdy atakują
Niemcy zawsze patrzą przed siebie. To drużyna stworzona, by atakować, więc logicznie rzecz biorąc zostawia z tyłu dużo miejsca. Dwóch środkowych pomocników, Schweinsteiger i Khedira, dołączają do ataków i z przodu podłączają się do linii, po której krąży piłka. Za ich plecami tworzy się miejsce idealne do gry między liniami, czyli perfekcyjne warunki dla Xaviego i jego ostatnich podań. Tutaj kluczowa będzie szybkość rozgrywania akcji.

3. Dużo strzelać, Neuer nie miał jeszcze poważnej próby
Niemiecki bramkarz pokazał, że nie jest wcale taki niezawodny. Złe wyjścia z bramki w meczu z Anglią, z drugiej strony świetne zachowanie w kilku sytuacjach sam na sam. Prawie nigdy nie łapie strzałów. Często odbija futbolówki z powrotem do gry, co stwarza okazje na drugie akcji i dobitki. Nie wygląda na bardzo pewnego i jeśli pomyli się w pierwszych interwencjach, to będzie potrzebował porządnego testu.

4. Aktywni boczni obrońcy, Lahm gra bardzo wysoko
Kiedy drużyna zdąży się cofnąć i ustawić, to Niemcy bronią relatywnie dobrze. Jednak kiedy atakują i powstaje dobra kontra, to są rozbrojeni. Na prawej flance Lahm lepiej atakuje niż broni i prawie zawsze w ataku dochodzi bardzo wysoko pod pole karne rywala, więc późno wraca do obrony i jego pozycja jest często niepokryta. Drugi boczny obrońca, Jerome Boateng, jest silny i szybki, ale wygląda na speszonego z piłką przy nodze, często myli się, kiedy jest pod presją. W ćwierćfinale Maradona przestawił w czasie meczu na to skrzydło Di Maríę, który tworzył tam największe zagrożenie ze strony Albicelestes.

5. Stoperzy szybko reagują, ale są wolni w pojedynkach 1 na 1
Jeśli Fernando Torres byłby w formie, to byłby idealnym zawodnikiem do rozbicia niemieckiego perfekcyjnego tandemu na środku defensywy. Mertesacker i Friedrich szybko reagują, świetnie wychodzą do przodu, czasami nawet zapędzają się z piłką między swoich pomocników, ale na krótkich dystansach mają problemy. Villa może skomplikować im życie, jeśli będzie szukał sytuacji jeden na jednego. Nie należy absolutnie zapominać przy tym aspekcie o Inieście i jego wejściach z drugiej linii, jak przy akcjach strzelonych Chile i Paragwajowi.

Tak przegrywa się z Niemcami...
Nie można pozwolić Niemcom na przejęcie inicjatywy ani narzucenie rytmu gry, który ich interesuje. Otwarty mecz od pola karnego do pola karnego nie powinien interesować Hiszpanii.

1. Zostawienie miejsca Schweinsteigerowi, jest w formie
Mając 27 lat zmiana pozycji nie wyszła mu na złe. Rozprowadzanie przez niego akcji jest imponujące. Niemiec obejmuje duży teren na boisku. Taki, że w meczu z Argentyną potrafił kryć Messiego na swojej połowie, a przy tym wychodzić z atakami i przeprowadzać akcje takie, jak ta przy trzeciej bramce. Jest naprawdę cudowny dzięki formie prowadzenia piłki, swojej szybkości i inteligencji w zagrywaniu podań do przodu.

2. Nie tracić ustawienia i nie złapać się na niemiecki haczyk
Niemcy odzyskują piłkę i wychodzą z akcją z wielką precyzją i szybkością. Nie bawią się w podania w poprzek boiska. Trzy czy cztery podania i już są pod polem karnym rywala. Jeśli się otworzysz lub nie wrócisz, to cię niszczą. Hiszpania musi uważać na straty piłki i przyspieszenie swoich akcji na połowie rywala.

3. Ani metra dla Klosego, zawsze jest, gdzie trzeba, żyje w polu karnym
To ktoś więcej niż goleador. Świetnie porusza się po boisku w poszukiwaniu idealnej pozycji na kontrę. Jego specjalnością są długie podania z własnej połowy. Wydaje się, że go nie ma, a on nagle się pojawia. Świetny w grze głową. Szuka długich wybić swojego bramkarza, przedłuża je, a potem szuka wymiany piłki i strzału. Dużo fauluje, kiedy Niemcy zakładają pressing.

4. Bez otwartego meczu, wtedy są najsilniejsi
Hiszpanów nie interesuje otwarte spotkanie. Lepsze będzie kontrolowanie piłki i gry. W szybkiej grze Niemcy są najsilniejsi, co więcej, do Mundialu są świetnie przygotowani fizycznie, narzucali rytm gry we wszystkich meczach, nawet grając w 10 przeciwko Serbii. Nie trzeba bawić się w ich grę, chociaż stracili jednego z najważniejszych dla swojego szybkiego ataku piłkarzy, Müllera.

5. Bez Müllera, odizolować Özila od Klosego
Byłoby dobrze, gdyby nowa niemiecka perełka nie uczestniczyła za dużo w grze, chociaż jego główną zaletą jest właśnie znikanie i pojawianie się w kluczowych momentach. Bez Müllera Özil nie może mieć metra wolnej przestrzeni, wtedy Niemcy dużo tracą ze swojej improwizacji. Z powodu pozycji wydaje się, że zajmie się tym Busquets. Hiszpan jest w dobrej formie, więc nie powinno być z tym problemów.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!