Holandia 2:1 Brazylia

0:1 Robinho 10'
1:1 Felipe Melo 53' (sam.)
2:1 Wesley Sneijder 68'

Holandia pokonała faworyzowaną Brazylię 2:1 i zagra w półfinale afrykańskiego Mundialu. Zawodnicy trenera Van Marvijka potrafili odrobić bramkową stratę do rywala i zwyciężyć w zaciętym, gęstym od emocji spotkaniu. Bohaterem spotkania został Wesley Sneijder, autor drugiego gola i dośrodkowania, po którym samobójczego gola strzelił Felipe Melo.

Brazylijczycy zaczęli od mocnego uderzenia - najpierw bramkę zdobył Robinho, sędzia zagwizdał jednak pozycję spaloną, chwilę potem były zawodnik Realu Madryt wykorzystał świetne podanie Felipe Melo z głębi pola. Piłka przefrunęła korytarzem utworzonym przez holenderskich defensywnych pomocników i obrońców, dopadł ją Robinho i w sytuacji sam na sam pokonał Stekelenburga.

W pierwszej połowie zespół trenera Dungi sprawiał lepsze wrażenie od drużyny holenderskiej i zasłużenie dowiózł prowadzenie do końca. Po przerwie obraz gry uległ wyraźnej zmianie. Holendrzy ruszyli do ataku, wyżej ustawiony był Wesley Sneijder, bardziej zdecydowanie szarpał Arjen Robben, harował w obronie, pomocy i ataku Dirk Kuyt. W 53. minucie Sneijder dośrodkował piłkę w pole karne, tam przeszkodzili sobie wzajemnie Júlio César i Felipe Melo, i ten drugi skierował piłkę głową do własnej bramki.

Upłynęło kilka minut a Holandia wyszła na prowadzenie. Z rzutu rożnego na pierwszy słupek dośrodkował Robben, piłkę przedłużył głową Kuyt, a w środku czekał już Sneijder który również głową dopełnił formalności. Zamroczeni Brazylijczycy nie potrafili ani skutecznie zaatakować, ani opanować nerwów. Za faul i nadepnięcie na Robbena z boiska wyleciał Melo. Brazylijczyk przeszedł drogę od bohatera do zera - najpierw świetna asysta, potem gol samobójczy i czerwona kartka.

Holendrzy mogli jeszcze podwyższyć rezultat, nie wykorzystali jednak kilku groźnych kontr. Po drugiej stronie boiska stan rzeczy próbował zmienić Kaká, w brazylijskim ataku nie znalazł jednak godnych partnerów do walki o dogrywkę. Po 93 minutach twardej walki do półfinału afrykańskiego Mundialu awansowała Holandia, eliminując po drodze głównego faworyta imprezy.

Skrót spotkania

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Andre Ooijer, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong - Arjen Robben - Robin van Persie (85. Klaas-Jan Huntelaar).

Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos (62. Gilberto Melo) - Felipe Melo, Gilberto Silva, Dani Alves, Kaka - Robinho, Luis Fabiano (77. Nilmar).

Sędzia: Yuichi Nishimura

: Heitinga, Van der Viel, De Jong, Ooijer - Bastos.