Urugwaj 2-1 Korea Południowa
1-0 Luis Suárez 8'
1-1 Lee Chung-Yong 68'
2-1 Luis Suárez 80'

Urugwaj został pierwszym ćwierćfinalistą Mistrzostw Świata w RPA. Charrúas pokonali w Port Elizabeth reprezentację Korei Południowej i w 1/4 finału zagrają z Ghaną albo USA.

Pierwsza połowa rozpoczęła się od doskonałej okazji do zdobycia bramki dla Koreańczyków. W 5. minucie rzut wolny z około dwudziestu metrów wykonywał Park Chu-Young i trafił w słupek.

Trzy minuty później na prowadzenie wyszedł jednak Urugwaj. Ładną akcję przeprowadził trójka urugwajskich napastników. Edinson Cavani podał na prawe skrzydło do Diego Forlána, a ten wstrzelił piłkę w pole karne, gdzie w odpowiednim miejscu i czasie znalazł się Luis Suárez i wpakował futbolówkę do siatki. Duży błąd w tej sytuacji popełniła defensywa, nikt nie przypilnował napastnika Ajaxu, a na dodatek bramkarz Jung Sung-Ryong powinien był złapać piłkę podawaną przez Forlána.

W 27. minucie pierwszy poważny błąd popełnił Wolfgang Stark. Urugwajczycy przechwycili piłkę w środku pola, doskonale na pozycję wybiegł Suárez, dostał podanie, przed nim był już tylko bramkarz i kilka metrów do przebiegnięcia, ale arbiter odgwizdał spalonego. Telewizyjne powtórki pokazały, że niemiecki sędzia popełnił błąd.

Na piętnaście minut przed końcem pierwszej połowy dobra okazję do wyrównania zmarnował Park Chu-Young. Koreańczyk przyjął piłkę przed polem karnym i natychmiast uderzył, ale piłka o kilka centymetrów minęła bramkę strzeżoną przez Fernando Muslerę. W 41. minucie na strzał z ponad trzydziestu metrów zdecydował się Cha Du-Ri, ale piłka przeleciała kilka centymetrów nad poprzeczką.

W 44. minucie drugi poważny błąd popełnił arbiter. Maximiliano Pereira ograł w polu karnym jednego z obrońców i oddał strzał na bramkę, ale jego uderzenie zablokował ręką Lee Jung-Soo. Wolfgang Stark powinien był w tej sytuacji odgwizdać rzut karny dla Urugwajczyków.

Drugą połowę zdecydowanie lepiej zaczęli Azjaci. Najpierw Park Chu-Young z dziesiątego metra uderzył wysoko nad bramką, a później dobrą szansę zmarnował Park Ji-Sung. Jego strzał głową dobrze obronił Fernando Muslera.

Podopieczni Huh Jung-Moo znaleźli w końcu sposób na zdobycie bramki. W 68. minucie po zamieszaniu w polu karnym, do piłki dopadł Lee Chung-Yong i strzałem głowa pokonał urugwajskiego golkipera. Bramkarz Lazio popełnił w tej sytuacji błąd, ponieważ powinien zostać na linii bramkowej.

Po straconym golu obudzili się Charrúas. W 73. minucie z ostrego kąta strzelał Suárez, ale dobrze interweniował Jung Sung-Ryong. Minutę później znów swoją szansę miał snajper Ajaxu. Jorge Fucile wrzucił piłkę w pole karne, dopadł do niej niepilnowany przez nikogo Suárez, ale jego strzał głową był niecelny.

W 80. minucie Urugwaj strzelił gola. Kapitalnym uderzeniem z narożnika pola karnego popisał się Luis Suárez, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki, obok bezradnego Jung Sung-Ryonga. Sześć minut później Azjaci mieli szansę na wyrównanie. Oko w oko z Muslerą stanął Lee Dong-guk i górą z tego pojedynku wyszedł urugwajski bramkarz.

Urugwaj awansował do 1/4 finału, gdzie zmierzy się z Ghaną albo USA. Ostatni raz w ćwierćfinale La Celeste grała 44 lata temu i przegrała wtedy z Republiką Federalną Niemiec 0:4. Jak będzie tym razem? Przekonamy się 2 lipca.

Urugwaj: Fernando Muslera - Diego Lugano, Diego Godin (46. Mauricio Victorino), Jorge Fucile, Maximiliano Pereira - Diego Perez, Egidio Arevalo, Alvaro Pereira (74. Nicolas Lodeiro) - Edinson Cavani, Luis Suarez (84. Alvaro Fernandez), Diego Forlan

Korea Południowa: Jung Sung-ryong - Cha Du-ri, Lee Young-pyo, Cho Yong-hyung, Lee Jung-soo - Kim Jung-woo, Ki Sung-yong (85. Yeom Ki-hun), Kim Jae-sung (61. Lee Dong-guk), Park Ji-sung - Lee Chung-yong, Park Chu-young

: Kim Jung-woo, Cha Du-ri, Cho Yong-hyung (Korea Południowa)

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy)
Stadion: Nelson Mandela Bay Stadium (Port Elizabeth)