/ acb.com

Liga ACB: Zwycięstwo na inaugurację

Cajasol 56:76 Real Madryt

Już w pierwszej kolejce nowego sezonu drużyna Realu Madryt musiała zmierzyć się z przeszłością – byłym trenerem koszykarzy, Joanem Plazą, którego dosięgnęły „czystki” po zmianie władz sekcji klubu. Cajasol, prowadzony przez katalońskiego szkoleniowca, nie był jednak dla Królewskich rywalem, stanowiącym większe zagrożenie.

Borykający się w ostatnich tygodniach z kontuzją, Dariusz Ławrynowicz, rozpoczął spotkanie od pierwszej minuty i pewnie poczynał sobie na obu tablicach. Przy niekorzystnym wyniku (7:15), Joan Plaza zasięgnął zasobów swojej ławki rezerwowej, jednak na nic się to zdało – do końca kwarty udało im się uzbierać tylko cztery punkty, przy jedenastu przeciwnika (11:26).

Po krótkiej przerwie o wynik drużyny zadbali Andrés Miso i Tyrone Ellis, lecz to koszykarze Realu Madryt wciąż kontrolowali przebieg meczu, tłamsząc zapędy rywali. Szczególnie cieszyła udana obrona i skuteczność w rzutach za trzy – osiem celnych w czasie dwudziestu minut.

Dłuższa przerwa, między połowami, także niewiele zmieniła. Plaza usprawnił trochę defensywę swego zespołu, ale zły dzień w ataku nie dawał mu nadziei na pozytywny rezultat. Jedynie w ostatniej części meczu, kiedy Królewscy grali już spokojniej, a Ettore Messina dał okazję do gry Vladimirowi Dašiciowi, gracze Cajasol wykorzystali sprzyjające warunki i odrobili część sięgających trzydziestu punktów strat. Niewiele, ale odrobili.

Tylko w ostatniej kwarcie gospodarze doszli do głosu. Wcześniej sytuację na parkiecie nieprzerwanie kontrolowali Los Blancos, bez problemu pokonując słabszą drużynę w pierwszej kolejce ACB. Nieobecność kontuzjowanych – Felipe Reyesa, Tomasa van den Spiegela i Travisa Hansena – nie była dostrzegalna, bowiem bardzo dobre występy zaliczyli zawodnicy niscy, Rimantas Kaukėnas i Sergio Llull (obaj zdobyli w sumie 35 punktów).

Podobno jaki pierwszy dzień, taki cały rok. Oby.

56 - Cajasol (11+12+8+25): Calloway (7), Kirksay (10), Asselin (1), Triguero (4), Ellis (8) - Savanović (7) Rey (6), Sastre (1), Cabanas (-), Satoransky (-), Miso (7), Lorbek (5).

76 - Real Madryt (26+19+14+17): Prigioni (2), Bullock (10), Vidal (3), Garbajosa (5), Ławrynowicz (13) - Hervelle (4), Kaukėnas (21), Veličković (4), Dašić (-), Llull (14).