Hiszpania na podium w Pucharze Konfederacji

Zwycięstwo po dogrywce

Hiszpania 3:2 RPA

(Güiza 88' i 89', Xabi Alonso 107' - Mphela 73' i 90')

Ogromnym niewypałem zakończyłaby się wyprawa reprezentacji Hiszpanii do RPA na towarzyski Puchar Konfederacji, będący zarazem decydującym przetarciem organizacyjnym przed zaplanowanymi na rok 2010 Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, gdyby nie dwie bramki Daniela Güizy zdobyte w 60 sekund, na kilka minut przed zakończeniem spotkania.

Reprezentacja Vicente del Bosque w ostatniej chwili uciekła przed niekorzystnymi wyrokami piłkarskiego losu. Hiszpanie grali słabo, gospodarze turnieju stawali natomiast dzielnie, braki nadrabiali walką i ambicją, a i potrafili pokazać niemałe umiejętności.

I gdy wydawało się, że la Furia Roja wydrze zwycięstwo, kapitalnym strzałem z wolnego, na piętnaście sekund przed końcem spotkania popisał się Mphela. Potężnie uderzona piłka poleciała prosto w okienko bramki Ikera Casillasa. Ten wybił się niczym słynny skoczek wzwyż Javier Sotomayor, w pewnym momencie wydawało się, że przefrunie nad poprzeczką bramki. Strzał rywala był jednak tak wyjątkowy, że Iker nie miał szans na skuteczną interwencję.

Na początku drugiej połowy dogrywki wykonania rzutu wolnego podjął się Xabi Alonso. Łączony z Realem Madryt pomocnik Liverpoolu przymierzył dokładnie i z odległości dwudziestu paru metrów pokonał bramkarza gospodarzy turnieju.

Wynik meczu nie uległ już zmianie. Hiszpanie, którzy przyjechali na afrykański turniej po zwycięstwo, muszą zadowolić się skromnym trzecim miejscem. A teraz czas na zasłużone, posezonowe urlopy.

O godzinie 20:30 finał turnieju o Puchar Konfederacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Brazylią.

Hiszpania: Casillas; Arbeloa, Albiol, Piqué, Capdevila; Busquet (Llorente 80"), Xabi Alonso, Cazorla, Riera; Villa (Silva 59'), Torres (Güiza).

RPA: Khune; Gaxa, Booth, Mokoena, Masilela; Sibaya, Dikgacoi, Pienaar, Tshabalala, Modise; Parker.